Apel do Premier Beaty szydło – podpisany.

W Sali Ratuszowej PKiN w dniu 4 lutego 2017 odbyło się spotkanie gospodarzy gmin z województwa mazowieckiego, którzy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec projektu nowej ustawy o ustroju Warszawy. Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w  apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Warszawa 4 lutego 2017

Pani Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów

Pan Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu RP

Pan Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu RP

My, niżej podpisani sygnatariusze poniższego apelu, zwracamy się z kategorycznym żądaniem wycofania spod obrad Sejmu projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny.

Mając powyższe na uwadze żądamy wycofania projektu ustawy spod obrad Sejmu.

Władze 40 gmin metropolii warszawskiej zawarły w 2014 roku porozumienie o współpracy metropolitarnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Podjęliśmy wspólnie decyzję co do formy współpracy szanując swoją niezależność i równość. Owocem tej współpracy jest wspólna strategia dla obszaru całej metropolii i wspólny plan działania, który wchodzi właśnie w fazę realizacji. Ignorowanie tego faktu jest przejawem braku szacunku dla przepisów ustrojowych kształtujących podstawy samorządności, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast i gmin!

Szanowna Pani Premier,

Szanowni Panowie Marszałkowie,

walcząc o samorządność, uszanowanie dorobku i zachowanie tożsamości naszych gmin, wnosimy jak na wstępie.

DSC_6071

fot. Hanna Gronkiewicz- Waltz  i Artur Tusiński

DSC_6089

DSC_6091

DSC_6109

fot. Grzegorz Smoliński- Przewodniczący Rady Miasta Podkowa Leśna

http://www.tvn24.pl/wideo/magazyny/artur-tusinski,1594418.html?playlist_id=12736

http://wawalove.pl/Nie-chca-zmian-granic-stolicy-Samorzadowcy-przygotowuja-wspolny-apel-do-premier-Szydlo

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/apel-samorzadowcow

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/warszawa-apel-samorzadowcow-o-wycofanie-sie-z-prac-nad-ustawa-metropolitalna

http://fakty.interia.pl/polska/news-mocny-apel-samorzadowcow-do-premier-szydlo-projekt-ustawy-je,nId,2348006

http://wpolityce.pl/polityka/326202-samorzadowcy-apeluja-o-wycofanie-sie-z-prac-nad-ustawa-metropolitalna-gronkiewicz-waltz-powod-tej-zmiany-jest-czysto-polityczny

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-02-04/wycofajcie-sie-z-prac-nad-ustawa-metropolitalna-apeluja-samorzadowcy/

 

Dodaj komentarz