Delegacja z Kazachstanu

28 kwietnia w Podkowie Leśnej gościła 15 osobowa delegacja samorządowców z Kazachstanu. Inicjatorem oraz instytucją finansującą przedsięwzięcie było biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Astanie. Delegaci w swoim programie mieli głownie zaplanowane spotkania z przedstawicielami ministerstw i parlamentu oraz ekspertami rozwoju demokracji lokalnej w Polsce. Z przyjemnością przyjęliśmy prośbę od organizatorów, by wizytę studyjną mogli odbyć w Podkowie Leśnej. Goście (przedstawiciele administracji lokalnej i regionalnej) zainteresowani byli przede wszystkim funkcjonowaniem instytucji samorządowych, zadaniami jakie realizujecie Urząd Miasta, informacjami dotyczącymi kwestii zarządczych, budżetowych, lokalnej polityki społecznej, komunikacji z mieszkańcami, historii budowania samorządności w Podkowie Leśnej oraz innymi aspektami pracy samorządowej.

W przygotowanie wizyty włączyło się Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu. Podczas dwugodzinnego spotkania w Pałacyku p. Jacek Wojnarowski przedstawił kilka slajdów charakteryzujących Podkowę i jej historię, p. Tomasz Potkański opowiedział o procesie planowania strategicznego w Podkowie i głównych elementach tej strategii.

DSC_4583Następnie nasi goście uczestniczyli w I części VII Sesji Rady Miasta (sesja odbyła się w dwóch językach polskim i rosyjskim). Niestety z powodu deszczu nie doszło do zaplanowanego spaceru po mieście. W spotkaniu i sesji  poza mną udział wzięli radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy.

Ta wizyta była o tyle interesująca, że dwa dni temu odbyły się wybory prezydenckie w Kazachstanie. Z poparciem 97,7% wygrał urzędujący prezydent, przy ponad 95% frekwencji (sic!). Nazarbajew rządzi 17 milionowym Kazachstanem jako prezydent od uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Wcześniej w latach 80. XX wieku stał na czele komunistycznych władz republiki, która wchodziła wówczas w skład Związku Radzieckiego.

 

Dodaj komentarz