Kongres „Jutro miasta”

Na zaproszenie Towarzystwa Urbanistów Polskich, miałem przyjemność wziąć udział w VI Kongresie Urbanistyki Polskiej pt. „Jutro miasta”. Wydarzenie odbyło się 20-22 czerwca w Gdyni i było poświęcone przyszłości miast. Kongres Urbanistyki Polskiej ma charakter międzynarodowy, odbywa się co trzy lata i stanowi platformę dyskusji o najważniejszych wyzwaniach przed jakimi stają polskie miasta.

W tym roku wydarzenie składało z sesji plenarnych oraz sesji mobilnych. ,,Jutro miasta” jest nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda „Miasta-ogrody jutra” („Garden Cities of Tomorrow”), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących nasze współczesne myślenie o mieście. Organizatorzy podkreślali, że celem Kongresu była przede wszystkim dyskusja o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata.

Zarówno sesje plenarne jak i sesje mobilne miały formę debat. Wziąłem udział w panelu pt. „Przyszłość małych miast”, gdzie prezydenci i burmistrzowie miast wraz z urbanistami debatowali nad specyficznymi problemami małych miast w kontekście postępującej metropolizacji przestrzeni. Rozmowa krążyła wokół tematu polityki przestrzennej, jako elementu szerszej idei realizującej przyszłościową wizję miast, sposobu wykorzystywania potencjału miasta, materializowania strategicznych wizji miasta, dobierania narzędzi do szybkiej i sprawnej realizacji celu.

 

Dodaj komentarz