Konkurs „Najlepszy sąsiad”

Mając na uwadze zbliżające się wakacje, czas odpoczynku i przynajmniej w teorii mniejszych trosk, chciałbym skierować Państwa uwagę na POMOC SĄSIEDZKĄ.

sąsiedzi31 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Sąsiada. Celem ustanowienia takiego święta jest zachęcenie społeczności lokalnych do tworzenia i podtrzymywania więzi międzysąsiedzkich. Jakże ważny społecznie temat, szczególnie w Podkowie Leśnej, gdzie dynamika wzrostu odsetka osób w wieku poprodukcyjnym (straszne słowo) jest wyższa, niż w reszcie kraju. Blisko 1000 mieszkańców naszego miasta ma powyżej 65 lat. I z myślą o osobach starszych, potrzebujących, ale i tych które chciałyby spożytkować swój czas i energię na pomoc innym, trwają prace nad uruchomieniem Centrum Wolontariatu.

Pomoc wolontariacka ma wymiar sformalizowany, a ja chciałbym podkreślić dotychczasową aktywność sąsiedzką i bezinteresowne działanie na rzecz innych w sposób nieformalny. Stąd zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu „Najlepszy Sąsiad Miasta Ogrodu Podkowa Leśna 2016”.

sasiadOsób zasługujących na takie wyróżnienie jest wiele, po pomaganie wydaje się oczywiste. Jedni pomagają innym ot tak z dobrego serca, nie oczekując nic w zamian, drudzy wymieniają się pomocą na zasadzie „ja ci odwożę dzieci do szkoły, a ty mi je odbierasz”. Chciałbym promować takie postawy, bo dzięki dobrym relacjom sąsiedzkim i wspieraniu się, nie tylko pomagamy, ale i czerpiemy z tego przyjemność.

Zachęcam do zgłaszania osób, które według Państwa zasługują  na wyróżnienie .

Zasady konkursu:

Konkurs jest adresowany do osób pełnoletnich, których postępowanie względem innych członków społeczności lokalnej zasługuje na szczególne uznanie i wyróżnienie. Kandydata (bądź dowolną liczbę kandydatów) może zgłosić każdy mieszkaniec miasta, organizacja społeczna czy instytucja. Osoby pragnące zgłosić swojego kandydata muszą to zrobić do 30 września 2016 r. Na zgłoszenia czekamy w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem.

Zgłoszenia można zostawiać w sekretariacie Urzędu Miasta bądź przesyłać drogą elektroniczną na adres urzadmiasta@podkowalesna.pl

Pomaganie jest jak kula dobrej energii, która jak ruszy, to jest ją trudno zatrzymać. Niech się toczy, z korzyścią dla nas wszystkich.

W nadchodzących miesiącach życzę udanych, pełnych słońca urlopów i bezpiecznych powrotów z wakacji.

Dodaj komentarz