PIS „konsultuje” ustawę metropolitalną

W dniu dzisiejszym(24.03.17) została uruchomiona strona internetowa „konsultacji” ustawy metropolitalnej forsowanej przez PIS –http://www.konsultacjemetropolia.pl/#  Najpierw rzuca się w oczy kalendarz rzekomych konsultacji od 16 marca, z przesunięciem  24 marca (ta data ze względu na uruchomienie platformy internetowej)  do 14 kwietnia.  Zgodnie z podanym porządkiem „konsultacje” zaczęły się spotkaniem zorganizowanym przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę.

Co możemy znaleźć na stronie?

Mocno propagandowy materiał  z założoną jedynie słuszną tezą. Przeczytamy hasła i interpretację rozwiązań, natomiast nie znajdziemy tam projektu ustawy.  W dalszym ciągu nie znamy konkretów, np. jest zapis, że” sprawy załatwiane dotychczas w starostwach powiatowych zostaną przeniesione bliżej mieszkańców do urzędów gmin i filii metropolii” – czy to oznacza, że gminy zostaną obciążone dodatkowymi ogromnymi kosztami? O finansowaniu informacji brak, wiec należy domniemywać, że tak.

Poza kalendarzem „konsultacji”, wiemy, że mają w nich wziąć udział mieszkańcy, samorządy i organizacje (te ostatnie mogą się zgłaszać do 31 marca). Nie ma podanych terminów spotkań, ani formy tych „konsultacji”, ale są wskazane miejsca we wszystkich gminach – zdecydowana większość określona jest „ w pobliżu kościoła/parafii”, czasami obok PKP. W Podkowie Leśnej będzie to gdzieś przy kościele. Na moje oko, to w pobliżu kościoła można co najwyżej ulotki rozdawać, ale może się mylę i paleta metod konsultacyjnych będzie szersza.

Zaskakujące są granice metropolii, bo z jednej strony są wymienione 34 gminy, w tym już jest uwzględniona Podkowa Leśna, a z drugiej załączona mapa wskazuje na coś innego – na niej gmin jest o dwie więcej,  do „Mega Warszawy” dołączono Leszno i Żabią Wolę.

WP_20170324_19_51_55_Pro

Nie wiem, czy to jest już nowy projekt ustawy, czy kolejne niechlujstwo. Na stronie można wypełnić też ankietę, która z badawczego punktu widzenia nadaje się do śmieci. Sformułowania są tendencyjne, z tezą i sugerowaną odpowiedzią.

Zgodnie z wypowiedziami posłów PIS, ustawa ma zostać uchwalona do końca czerwca. Na stronie jest uwaga „należy zaznaczyć, że zbiór gmin nie jest zamknięty i w trakcie konsultacji może ulec zmianie” . taka deklaracja ma znaczenie w kontekście planowanego referendum, które ma zostać przeprowadzone w Podkowie (oczywiście, jak wojewoda go nie uchyli). Dzisiaj w mediach poseł Jacek Sasin (PiS) powiedział, że „uwagi zebrane w ich trakcie będą przekazane do ekspertów pracujących przy Narodowym Centrum Samorządu Terytorialnego”. Z tego co mi wiadomo, nie ma takiej instytucji.

Wszystko to razem nie rokuje dobrze…

Dodaj komentarz