Plac zabaw czekają zmiany

Plac zabaw w Ogrodzie Matki i Dziecka położony pomiędzy budynkiem Urzędu Miasta Podkowa Leśna, budynkami usługowymi, parkingiem oraz Kościołem doczeka się zmiany (warunkiem jest znalezienie wykonawcy). W połowie zeszłego roku zakończyliśmy prace projektowe zagospodarowania tego terenu.

Nie udało się zaplanować inwestycji w tegorocznym budżecie, szacowany koszt wykonania wynosi ok. 350.000 zł. W związku z dużą kwotą, realizacja całego zadania stanowi problem dla budżetu miasta, dlatego zdecydowaliśmy o podzieleniu realizacji na etapy, w pierwszym chcemy wymienić zabawki na nowe. Udało się wygospodarować kwotę (miejmy nadzieję wystarczającą), która powinna pozwolić to zrobić jeszcze w tym roku. Szukamy wykonawcy, zamówienie obejmuje wykonanie, dostawę i montaż urządzeń zabawowych zgodnie z projektem zagospodarowania terenu, który posiada aktualne zgłoszenie robót budowlanych w Starostwie Powiatu Grodziskiego oraz uzgodnienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wszystkie urządzenia zabawowe mają być wykonane z drewna naturalnego, cechować się jednolitą kolorystyką malowanych elementów metalowych wyposażenia (np. czerń lub grafit) i posiadać certyfikaty potwierdzające zgodność z normami. Przed przystąpieniem do montażu nowych urządzeń zabawowych wykonawca zobowiązany będzie do zdemontowania, wywiezienia i utylizacji istniejących elementów placu zabaw.

Zaplanowane zabawki:

 • huśtawka dla najmłodszych z siedziskami kubełkowymi – 1 szt.,
 • huśtawka kombi z siedziskiem i „gniazdem” – 1 szt.,
 • element zabawowy – dwie wieże połączone ze sobą mostem na sznurkach – 1 szt.,
 • domek zabaw z ławkami, stolikami i zewnętrzną werandą ze ścianką wspinaczkową i zjeżdżalnią – 1 szt.,
 • mostek – 1 szt.,
 • łódka – 1 szt.,
 • karuzela – 1 szt.,
 • bujawki (sprężynowce) – 2 szt.,
 • huśtawka równoważna – 1 szt.,
 • kłoda do balansowania – 1 szt.,
 • piaskownica – 1 szt.,
 • zabawka w piaskownicy (koparka) – 1 szt.

Plac zabaw w Podkowie jest niewielkim placem, jego świetne położenie sprawia, że jest bardzo eksploatowany przez dzieci w różnym wieku i to się nie zmieni, nie znikną pewnie też kolejki do korzystania z urządzeń. W żadnym stopniu nie może też być konkurencyjny dla okolicznych dużych placów zabaw, gdzie urządzenia są różnorodne i dopasowane do różnych grup wiekowych.     Warto przypomnieć, że do dyspozycji jest plac zabaw na terenie szkoły, który w weekendy jest wykorzystywany w niewielkim stopniu,

podobnie jak linarium na terenie MOK. Nie ma co prawda ulubionej kawiarni po sąsiedzku, ale funkcje swoje jak najbardziej spełniają oba obiekty.

I na terenie Ogrodu Matki i Dziecka i MOK staramy też się poprawić bezpieczeństwo, oba tereny będą doświetlone (na terenie MOK już od wczoraj stoją  nowe latarnie), na obu zostaną zamontowane kamery.

Konieczność wymiany urządzeń widzieli też mieszkańcy, składając wniosek do budżetu partycypacyjnego na rok 2020. Jednym z powodów jego odrzucenia przez urząd była planowana realizacja inwestycji przez miasto. Tym większą będę miał radość, jeżeli uda się to zrobić jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz