Podsumowanie roku 2020

Dobiega końca kolejny rok i tym razem wszyscy cieszymy się, że może Nowy Rok przyniesie nadzieję na dobre zmiany. 2020 był trudny, wymagający, czasem wymagał poświęceń i rzucał nam nowe wyzwania. Obawialiśmy się o zdrowie naszych bliskich i nasze. COVID-19 zmienił nasze codzienne życie, pracę i przyzwyczajenia. Szkoły funkcjonują już kilka miesięcy w zupełnie nowej rzeczywistości. Bez kontaktów z bliskimi i rówieśnikami, w dużej mierze w świecie wirtualnym i za pomocą urządzeń elektronicznych.

Miasto jednak nadal funkcjonuje. Początek roku to akcja maseczka, walka o pozyskanie i późniejsza dystrybucja płynów dezynfekujących i środków ochrony, organizowanie akcji pomocowych, wsparcie naszych przedsiębiorców.

W lutym ogłosiliśmy przetarg, w kwietniu wyłoniliśmy wykonawcę, a w listopadzie stanął cały budynek nowego przedszkola. To największa inwestycja ostatnich kilku lat i całkiem duże wyzwanie logistyczne z uwagi na modułową technologię wykonania budynku. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 3,7 km podkowiańskich dróg – to rekord w całej historii podkowiańskich inwestycji drogowych. Dokończyliśmy ścieżki rowerowe. Wybudowaliśmy kolejny mały pumptrack z torem skilltrack na naszej działce przy ulicy Brwinowskiej. Pojawiły się nowe latarnie, oświetliliśmy nie tylko nasz nowy obiekt sportowo-rekreacyjny, ale i ulicę Kościelną oraz Bukowa od strony wjazdu z Otrębus. W 10 punktach pojawiły się zapowiadane czujniki stanu jakości powietrza i ekrany mające za zadanie informować wszystkich o ewentualnych zagrożeniach wynikających z przekroczenia norm jakości powietrza. W przyszłości, czujniki które monitorują stan powietrza i mierzą zanieczyszczenia pomogą lepiej planować i wdrażać programy mające przeciwdziałać negatywnym skutkom działalności człowieka, ale i niepożądanym zmianom klimatu. Realizowany i doceniany poza Podkową Leśna program małej retencji pozwala na skuteczne zatrzymanie ponad 20.000 m³ wód opadowych. W czerwcu i drugiej połowie roku zmierzyliśmy się ponadnormatywnymi opadami deszczu. W wielu miejscach odtworzyliśmy rowy na terenie miasta i wykonaliśmy prace mające przeciwdziałać lokalnym skutkom gwałtownych ulew. Na wielu naszych ulicach pojawiły się nowe drzewa i krzewy. Wszystko po to, aby nasze miasto było jeszcze piękniejsze i żyło nam się przyjemniej. Nie zabrakło też nagród i wyróżnień dla Podkowy Leśnej, co zawsze stanowi miły akcent naszych samorządowych starań.

Podsumowując rok, z żalem muszę przyznać, że nie zrealizowaliśmy tak długo oczekiwanej przez mieszkańców rewitalizacji stawu w Parku Miejskim oraz nadania godnego miejscu wyglądu Alei Lipowej. Wody opadowe, tak niezbędne pomnikowym lipom nadal będą spływać i zalewać Topolową. Utracona dotacja w wysokości kilkuset tysięcy zł byłaby kolejnym i ważnym zastrzykiem finansowym dla miasta, w tak trudnych finansowo dla samorządu czasach. Niestety przez destrukcyjną działalność grupy  osób, reprezentowanych przez stowarzyszenie Dendropolis, nie posunęliśmy się nawet o krok. Od września 2019 r. (zaskarżenie pozytywnej dla miasta Decyzji) Minister nie zajął stanowiska. Czekamy.

Niech Nowy Rok przyniesie zmiany, prawdziwe dobre zmiany, a jeśli na nie musimy jeszcze dłużej poczekać, to chociaż normalność, powrót do tego wszystkiego, co straciliśmy przez odchodzący rok. Tego Państwu i sobie życzę.

 

 

 

Dodaj komentarz