Pożyczka na budowę przedszkola

Miasto Podkowa Leśna z racji różnych uwarunkowań w tym tak zwanego wskaźnika dochodowości „G” ma utrudniony dostęp do środków zewnętrznych i dotacji. Gminie z budżetem przekraczającym 30 mln złotych trudno jest ze środków własnych zrealizować 12 mln inwestycję. Na budowę udało się pozyskać pożyczkę energetyczną ze środków Funduszu Powierniczego Województwa Mazowieckiego z  Mazowieckim Regionalnym Funduszem Pożyczkowym Sp. z o.o..

Pożyczka w wysokości 10.000.000 zł umożliwi realizację jednej z kluczowych inwestycji miasta. Preferencyjne, a nawet rewelacyjne warunki pożyczki z funduszy unijnych pozwoliły miastu na  racjonalne obciążenie budżetu. Oprocentowanie jest stałe w całym dwudziestoletnim okresie  spłaty w wysokości 0,22 % w skali roku. Pożyczka wypłacana będzie w transzach zgodnie z postępem robót budowlanych.

Choć budowa już się rozpoczęła, to po otrzymaniu pożyczki, 22 października 2020 na placu budowy został oficjalnie wmurowany kamień węgielny pod budowę przedszkola.

Przedszkole budowane jest w wysokim standardzie energetycznym, zaprojektowane z faktyczną dbałością o wysoką jakość i funkcjonalność obiektu, o powierzchni użytkowej 1488 m². Przewidywane koszty funkcjonowania nowego przedszkola będą o 60% niższe niż obecnego. Koszt budowy przedszkola wyniesie 11.898.612 zł.

Przedszkole będzie miało 7 sal, w tym dwie podzielone specjalną, składaną ścianą tak, aby w razie potrzeby szybko zaaranżować większą przestrzeń mogąca pomieścić całą społeczność maluchów z rodzicami. Pomyślano także o dzieciach młodszych, dlatego jeden z oddziałów przystosowany będzie na potrzeby dzieci w wieku młodszym.

Obecnie w Podkowie Leśnej mieszka ponad 130 dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele podkowiańskich maluchów chodziło do innych placówek z różnych względów, także z  uwagi na stan starego budynku przedszkola publicznego. Dopłacamy do tych placówek. Każda prognoza demograficzna pokazuje utrzymanie się tej liczby dzieci, a dla miasta jest jak najbardziej korzystne pozyskiwanie nowych mieszkańców.  Placówki edukacyjne, w tym przedszkole są  magnesem i wyznacznikiem chęci sprowadzenia i rozliczania się w danym miejscu.

Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca br., budynek powinien stanąć jeszcze w listopadzie. Odbiory i formalne zakończenie budowy powinny zakończyć się do 30 czerwca 2021 r. Niewykluczone jednak, że cały proces budowy zakończy się do 30 marca 2021 r.

 

 

Dodaj komentarz