Szczepienia SARS-CoV-2(COVID-19)

Jak wszyscy wiemy szczepienia zostały decyzją rządu podzielone w/g grup „ryzyka”. Po medykach, od dzisiaj czyli 15 stycznia 2021 r. rusza rejestracja osób w wieku 80+, które chcą się zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2. Od 22 stycznia będą rejestrowane osoby powyżej 70 roku życia.

Do obu punktów szczepień, które zgłosiły swój akces do ogólnopolskiej akcji szczepień ma trafiać po 30 dawek tygodniowo. Taką informację otrzymały i punkty szczepień i inne instytucje które mają być zaangażowane np. w pomoc przy transporcie osób do punktów szczepień. Po tyle dawek tygodniowo ma otrzymywać każdy z zarejestrowanych punktów szczepień, bez względu na wielkość miejscowości na terenie której działa. Nie ma też w tym wypadku mowy o tak zwanej rejonizacji.

W Podkowie Leśnej mamy 240 mieszkańców mających 80 i więcej lat. Osób 70+ jest ponad 440. Proste obliczenia matematyczne pokazuję, że jeśli akcja szczepień fizycznie ruszy z końcem stycznia (a nie będąc pesymistą trzeba zakładać, że jest to wariant optymistyczny) to 80 latkowie zostaną zaszczepieni do końca lutego. Szczepienie osób 70+ wydaje się, że potrwa do końca kwietnia, ale należy pamiętać o drugiej, koniecznej dawce szczepienia.

Specjaliści BioNTech SE podkreślają, że drugą dawkę należy przyjąć po upływie 21-28 dni od zaszczepienia pierwszą. Nie później jednak niż po 6-7 tygodniach. Sama częściowo odporność powinna pojawić się po 7-12 dniach od pierwszej dawki. W dużych badaniach klinicznych potwierdzono wysoką skuteczność szczepionki (94,1%-95%).

Zatem, szczepienia osób 70+ mogą się wydłużyć do końca czerwca, bo część z tych 30 dawek tygodniowo na punkt szczepień, będzie dla osób przyjmujących drugą dawkę.

Pozostali mieszkańcy Podkowy Leśnej, zakładając, że dane które otrzymujemy są wiarygodne i nie będzie żadnych niespodzianek w samym procesie szczepień czy w kwestii ich zakupu przez Polskę ( a musimy wziąć pod uwagę, że nasz rząd zrezygnował z 6 mln z puli 13 mln proponowanych nam szczepionek przez Modernę i na dzień dzisiejszy nie można pozyskać wiarygodnej informacji o liczbie zamówionych dawek ani o ich terminie dokładnym dostarczenia) będą szczepieni do początku marca 2023 roku!!!

Miejmy nadzieję, że jednak sam proces szczepień przebiegnie szybciej i dla nikogo szczepionek nie zabraknie.

W Podkowie Leśnej do szczepienia, osiągnięć nauk medycznych nikogo przekonywać nie muszę. Zakładam też, że chętnych będzie więcej niż wynikałoby to z frekwencji wyborczej. Niemniej szczepienia są nieobowiązkowe, ale warto rozważając rezygnację jeszcze raz sięgnąć do wiarygodnych naukowy źródeł. Zaglądać na strony PAN i instytucji zajmujących się badaniami i szczepieniami.

Więcej o szczepieniach w Podkowie Leśnej pod linkiem  

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, mogą skorzystać z transportu zorganizowanego przez placówki medyczne oraz przez Miasto Podkowa Leśna.

Dodaj komentarz