Tydzień atrakcji

Miasto Podkowa Leśna po raz pierwszy przyłączy się do corocznie organizowanego od 2002r. w dniach 16-22 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Urząd Miasta przygotował wiele wydarzeń, na które wszystkich serdecznie zapraszam.

Program ( pobierz)

16.09 piątek godz. 18.30
Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18

Spotkanie Burmistrza Miasta z mieszkańcami. Temat: ścieżki rowerowe, budowa park&ride, planowanie ulic pod kątem niechronionych użytkowników ulic. Dyskusja nad wyłączeniem części podkowiańskich ulic z ruchu na weekend.

17.09 sobota godz. 12.00
WKD Podkowa Leśna Główna

Piesza wycieczka po Podkowie Leśnej (dla chętnych zwiedzanie Stawiska). Prowadzić będzie warszawski przewodnik Łukasz Kulej.

18.09 godz. 12.00 niedziela Miejsce zbiórki – ul. Kościelna (obok kościoła)

Wycieczka rowerowa dookoła Podkowy Leśnej wraz ze zwiedzaniem Galerii Soriano w Owczarni – poprowadzi Burmistrz Miasta. Rowerzyści przejadą około 20 km, a wszystko zakończy się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami na terenie MOK przy ul. Świerkowej 1. Wycieczka ma charakter rodzinny i integracyjny. Dla każdego uczestnika wycieczki drobny osprzęt rowerowy.

soriano2fot. Galeria Soriano

dsc_468219.09 poniedziałek godz. 15.00 -19.00

Dzieci i młodzież zapraszam do Miasteczka Ruchu Drogowego wraz z torem przeszkód. W miasteczku w czasie praktycznych ćwiczeń na placu manewrowym dzieci mogą się oswoić się z jazdą po ulicach i nauczyć bezpiecznego poruszania się po drogach. Miasteczko będzie dostępne na boisku Zespołu Szkół, ul. Jana Pawła II 20

20.09  wtorek do 18.30

Całodzienna akcja “Rowerem do Pracy” Wszyscy, którzy wyślą zdjęcia na rowerze z drogi do pracy otrzymają drobny upominek. W ramach akcji przesłane zdjęcia umieszczone zostaną na FB. Wyślij na:promocja@podkowalesna.pl

21-22.09 środa, czwartek godz. 7.00 -8.15
WKD Podkowa Leśna Główna

“Zostaw auto – poczęstuj się jabłkiem”. Dla wszystkich podróżujących koleją lub rowerem przygotowane są pyszne jabłka.

22.09 czwartek – cały dzień

Dzień bez samochodu. Darmowy przejazd kolejką WKD od stacji Opacz do Wa-wy Śródmieścia. Darmowe przejazdy brwinowską komunikacją miejską: Podkowa Leśna – Żółwin – Owczarnia – Brwinów.

wycieczka-rowerowa

Kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści zrównoważonego transportu, takich jak oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, dostępność komunikacyjna dla wszystkich mieszkańców, w tym dla osób z niepełnosprawnością  i seniorów. Jego kulminacyjnym punktem jest organizowany 22 września Dzień bez Samochodu. Na miarę naszego miasta podjęliśmy trwałe działania, które zostały wdrożone lub będą  jeszcze realizowane w tym roku.

27 lipca 2016 roku, została podpisana umowa partnerska pomiędzy sześcioma sąsiednimi gminami, w tym Podkową Leśną w sprawie wspólnej realizacji inwestycji dotyczącej budowy ścieżek rowerowych. Celem inwestycji jest wybudowanie około 38 km zintegrowanych tras rowerowych, które docelowo mają utworzyć spójną sieć ścieżek obejmujących teren całego Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Podkowa Leśna powinna otrzymać na ten cel ze środków unijnych blisko 2,7 mln złotych. Jeszcze w zeszłym roku zostały zlecone projekty ścieżek rowerowych na terenie Podkowy Leśnej. Tam gdzie nie istnieje możliwość wybudowania ścieżki, bądź wyznaczenia pasów dla rowerów, miasto wprowadziło alternatywne rozwiązania jakim jest pas zalecany, który jest jedynie elementem układu drogowego i ma za zadanie zwrócić uwagę na obecność rowerzystów i wizualnie zwęzić jezdnię. Wspierając ideę zrównoważonego transportu, promujemy rower jako najbardziej ekologiczny środek komunikacji miejskiej. Rowery zajmują mało miejsca, nie zużywają energii, są ciche i nie zanieczyszczają powietrza. Są ważnym elementem zrównoważonego systemu komunikacji, poprawiają komfort życia mieszkańców, a także korzystnie wpływają na ich zdrowie. W różnych częściach miasta zostały zamontowane miejskie stojaki na rowery. Nasze działania wsparła też Fundacja Allegro All For Planet, która w ramach akcji „Kręć kilometry” postanowiła wyróżnić województwo mazowieckie i ufundować 6 oryginalnych stojaków rowerowych właśnie dla Podkowy Leśnej. W porozumieniu z WKD będziemy realizowali budowę parkingu Park&Ride. Na ten cel  wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie. Wartość całego projektu to 760.295,22zł. Bardzo wiele osób dojeżdża do stacji kolejki samochodem, by dalej do pracy dojeżdżać transportem kolejowym – uważamy, że należy wspierać i umożliwiać taką formę podróżowania, gdyż ma to ogromnie pozytywny wpływ na środowisko. Miasto podejmuje działania edukacyjne, jak np. organizowanie miasteczka rowerowego, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży oswoić się z jazdą po ulicach, uczyć bezpiecznego poruszania po drogach czy ułatwić przygotowania do egzaminu na kartę rowerową oraz promocyjne, wspierając akcje partnerów społecznych np. w organizowaniu wydarzeń (wycieczek, wyścigów, zabaw) rowerowych.

Dodaj komentarz