W Podkowie – najwyższy wskaźnik zaszczepionych mieszkańców!

Najważniejsze jest zdrowie – o tym wiedzą podkowianie.  Podkowa Leśna jest liderem wśród gmin, mamy najwyższy wskaźnik zaszczepionych przeciwko covid-19. Pierwszą dawką zaszczepiło się 59,38% podkowian, obie dawki przyjęło 38,5% wszystkich mieszkańców (czyli % zaszczepionych uprawnionych do szczepienia jest faktycznie wyższy).

Jak to kształtuje się na poziomie grup wiekowych?

70+  – 87,09%

60-69 – 84,73%

40-59 – 72,53%

20-39 – 54,8%

12-19 – 26,96%

Wynika z tego, że młodzi ludzie, pewnie dlatego, że możliwość szczepienia otrzymali całkiem niedawno, powinni ruszyć do punktów szczepień.

Dane uwzględniają miejsce zamieszkania zaszczepionych pacjentów. Pozwala to dokładniej ocenić, ile osób zaszczepiło się w lokalnych społecznościach, bez względu na to, gdzie pojechały na zastrzyk.

Tabela Piotra Tarnowskiego, niezależnego analityka danych o epidemii, z której wynika, że Podkowa jest na czele rankingu.

W sieci krąży wiele mitów na temat szczepień przeciwko COVID-19, dlatego warto weryfikować źródła informacji. Po przeczytaniu tych rzetelnych, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że szczepić się trzeba. Przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, także w takim przypadku należy się zaszczepić. Opóźnianie szczepień kosztuje ludzkie życia, dlatego namawiajmy rodzinę, znajomych, młodzież, by poświęciła parę chwil na szczepionkę.

Certyfikat unijny – szczepienie pozwala na podróż po UE

Każdy zaszczepiony może otrzymać Unijny Certyfikat COVID – dokument, który pomoże nam w podróżowaniu po Unii Europejskiej. Certyfikat można od 1 czerwca pobrać na Internetowe Konto Pacjenta, poprosić o wydruk w punkcie szczepień lub w swojej przychodni. W certyfikacie znajdziemy oprócz naszych danych, specjalny kod tzw. QR, w którym „zapisana” jest informacja o tym, czy jesteśmy w pełni zaszczepieni.

Obecnie można go otrzymać tylko po zaszczepieniu się szczepionkami dopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków:

  • Comirnaty (Pfizer)
  • COVID-19 Vaccine Moderna
  • Vaxzevria (Astra Zeneca)
  • COVID-19 Vaccine Janssen

Certyfikat ułatwia bezpieczną podróż zagraniczną. W kraju może być przydatny np. w sytuacji udziału w imprezach, gdzie obowiązują limity osób (osoba o odpowiednim statusie osoby uodpornionej nie będzie wliczana do limitu osób). Każdy ma możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

Nagrody finansowe

Dla sceptyków szczepionki pozostaje mi przekonywać milionami, które obiecał rząd dla gminy o najwyższym % osób zaszczepionych.

Minister Dworczyk obiecał, że „każda gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski ,otrzyma dodatkowo 2 mln zł. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. chcemy przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę, na dowolny cel”.

Dodaj komentarz