Wrocław – Europejską Stolicą Kultury

Rok 2016r. „kulturalnie” należy do Wrocławia. Od 17 stycznia 2016r. Wrocław oficjalnie został Europejską Stolicą Kultury. Weekend obfitował w setki wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki – architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą. W części z nich miałem przyjemność uczestniczyć i muszę przyznać, że rozmach przygotowań był widoczny na każdym kroku. 120 tys. osób wzięło udział w „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta.

Biorąc pod uwagę, że jednym z najważniejszych problemów naszego kontynentu jest problem migracji, to wybór Wrocławia jako miejsca, w którym mieszają się różne wpływy, narodowości, wyznania i kultury w połączeniu z bogatą historią miasta okazał się decyzją odpowiadającą duchowi czasu. I właśnie cztery Duchy: Wielu Wyznań, Odbudowy, Innowacji i Powodzi opowiedziały tę historię, która zakończyła się wielkim show.

Pozwolę sobie zacytować Prezydenta Wrocławia p. Dudkiewicza, z czym się całkowicie zgadzam „dziś wiemy, że idee nacjonalistyczne to dzień wczorajszy, a europejskość to przyszłość”. Europejska Stolica Kultury to pomysł, który ma promować miasta Starego Kontynentu, ich kulturę, tradycję i historię regionu. We Wrocławiu cały rok będą się odbywały przeróżne wydarzenia kulturalne, warto w planach weekendowych czy wakacyjnych taki wyjazd sobie zaplanować, do czego szczególnie zachęcam.

 

Dodaj komentarz