Archiwum kategorii: Wydarzenia

Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób pełnoletnich

Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób pełnoletnich

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada 2021 będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień. Jest to program ogólnopolski.

Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy powyżej 75 roku życia, osoby w wieku 65-74 miały szczepionkę refundowana przez państwo w wysokości 50%. Miasto Podkowa Leśna, jak co roku w swoim budżecie  na rok 2021 zagwarantowało finansowanie szczepienia dla ok. 400 osób powyżej 60 lat (to znacznie więcej niż wskazywały statystyki z lat ubiegłych). Ze względu na zmianę przepisów oraz brak dostępności szczepionek dla przychodni, obie podkowiańskie przychodnie nie wzięły udziału w postępowaniu ofertowym na świadczenie takiej usługi dla mieszkańców.   

Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

 

Wizja MWKZ w J. Pawła II i Kościelnej

To byłaby świetna wiadomość, ale nie jest.

Pamiętacie starania o doświetlenie przejść dla pieszych na ul. J. Pawła? Powiatowy zarząd dróg zaplanował i pozyskał pieniądze na przebudowę odcinka drogi J. Pawła II w obrębie skrzyżowania z Akacjową, w tym przewidziano 2 metrowy chodnik oraz w celu poprawy bezpieczeństwa i widoczności zaprojektowano system doświetlenia 4 przejść dla pieszych w formie latarni z własnym zasilaniem hybrydowym, wymianę istniejących znaków pionowych na znaki aktywne (pulsujące jak na ul. Brwinowskiej) z własnym zasileniem solarnym, ustawienie radarowego wyświetlacza prędkości z zasilaniem solarnym (dwa komplety), oznakowanie poziome. W kolejności, planowano w porozumieniu z miastem doświetlić przejście przy kościele. Powstała dokumentacja, przetarg został ogłoszony. Termin realizacji – 4 miesiące od podpisania umowy. Czyli w kwietniu moglibyśmy cieszyć się bezpieczniejszą drogą.

Ale w naszym mieście przecież jeszcze jest Dendropolis z sympatykami. I na wniosek tego stowarzyszenia Konserwator Zabytków (MWKZ) wszczął postępowanie o wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych alei lipowych, czyli ulic J. Pawła II i Kościelnej.

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Dendropolis, w tym p. prezes Małgorzaty Stępki oraz występującego z upoważnienia Dendropolis p. Wojciecha Wiśniewskiego i p. Jana Tyszki oraz pracowników naszego urzędu i Powiatowego Zarządu Dróg.

Co to oznacza? Wszczęcie postępowania konserwatora do momentu prawomocnego zakończenia sprawy, zamyka możliwość jakichkolwiek prac w obrębie tych ulic. Przepadnie inwestycja, przepadną pozyskane pieniądze, przepadnie dokumentacja projektowa (jak w AL. Lipowej).

Starania władz miasta, zarówno burmistrza jak i radnych, petycje mieszkańców i w efekcie zgoda powiatu na długo oczekiwaną poprawę bezpieczeństwa tej części Podkowy mogłyby w końcu znaleźć swój szczęśliwy finał. Czekamy na decyzję MKWZ oraz dalsze kroki Dendropolis. Dotychczasowe doświadczenia z tą organizacją nie rokują niczego dobrego, ale może zdarzy się cud i np. wycofają wniosek, a konserwator umorzy postępowanie.

Wiem jedno, że zlecenie dokumentacji, jej uzgadnianie zwłaszcza w Podkowie, napisanie wniosku o dofinansowanie, otrzymanie pieniędzy to wielomiesięczny, czasami wieloletni proces. Jeżeli ta powiatowa inwestycja nie powiedzie się z powodu działań tej lokalnej grupki osób, to prawdopodobieństwo podjęcia kolejnego przedsięwzięcia finansowego przez powiat na terenie Podkowy Leśnej jest bliskie zeru. Z przyczyn oczywistych.

I dla przypomnienia: obie aleje mają status pomnika przyrody i są już objęte ochroną.

Moja radość z przebudowy Kościelnej, zanim konserwator wszczął postępowanie jest podwójna. Wtedy zdążyliśmy z czasem, J. Pawła II nie ma już takiego szczęścia. Tracimy, my mieszkańcy, w kolejnej już sprawie. Ile jeszcze? Dzisiaj Dendropolis zapowiedziało, że będzie składało następne wnioski o wpisanie kolejnych nieruchomości do rejestru zabytków.

 

Zbiórka na rzecz uchodźców

Na granicy polsko-białoruskiej dzieją się rzeczy haniebne, niepojęte dla każdego przyzwoitego człowieka. Bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie. Jestem w kontakcie z Fundacją Ocalenie, która udziela pomocy humanitarnej i prawnej uchodźcom i uchodźczyniom na granicy, a także od 21 lat pomaga cudzoziemcom na terenie Polski w ośrodkach otwartych i strzeżonych. Mieszkańcy Podkowy Leśnej są zaangażowani w różny sposób w akcje pomocowe, ale  potrzeby są tak duże, że poczta pantoflowa to za mało. Dlatego tym razem publikuję listę potrzeb dla 6 rodzin uchodźczych, którą otrzymałem od Fundacji Ocalenie.

Organizujemy dedykowaną zbiórkę dla 6 rodzin – 31 osób.

Zasady

 • jedna osoba deklaruje (na FB w komentarzu lub wiadomości prywatnej) jedną rodzinę lub jedną osobę z rodziny i jest odpowiedzialna za zebranie darów oraz dostarczenie zapakowanych i opisanych do urzędu. Należy podać wybrane imię (imiona zostały zmienione) lub imię przypisane do rodziny  (np. Rodzina Abdul)
 • zbieramy rzeczy tylko nowe lub w znakomitym stanie  (np. kurtki).
 • zbiórka w Urzędzie Miasta, ul. Akacjowa 39/41 05-807 Podkowa Leśna- termin do 10 listopada, do godz.16.00, w dni robocze, w godzinach pracy urzędu
 • zbieramy rzeczy tylko z zamieszczonej listy, nie uzupełniamy o nic, co wydaje nam się, że może się przydać.
 • rzeczy zebrane od darczyńców zostaną przesłane zgodnie z otrzymanymi adresami miejsc pobytu rodzin.

 LISTA potrzeb_pdf

1 rodzina – Abdul  5 osób

Abdul mężczyzna 48 lat, rozmiar-XL , wzrost – 165,

 1. czapka zimowa czarna – 1 szt.
 2. kurtka męska – 1 szt. XL
 3. bluzka męską – 1 szt. XL
 4. czarna skórzana kurtka – 1 szt. XL
 5. buty zimowe – rozmiar 42
 6. buty sportowe – rozmiar 42
 7. pasek męski – 1 szt.
 8. klapki do chodzenia w domu – 1 szt roz. 42
 9. majtki i podkoszulki męskie – rozmiar XL
 10. skarpetki – roz. 42
 11. spodnie – W- 38, L-34
 12. ubranie sportowe – roz. XL
 13. koszule – XL
 14. Szampon, żel do mycia twarzy, żel do mycia ciała, maszynka do golenia brody i włosów, pasta i szczoteczka do zębów, dezodorant

(deklaracja) Zuzannakobieta 45 lat, rozmiar -L,

 1. czapka zimowa (czarna) – 1 szt
 2. chusta do głowy czarne (cienka) – 1 szt.
 3. płaszcz (szuba) – rozmiar L
 4. suknia do kolan – rozmiar L
 5. majtki – rozmiar L
 6. biustonosz – rozm. 90
 7. skarpetki – rozm 39
 8. buty zimowe – rozmiar 39
 9. buty jesiennie – 1 szt. rozm. 39
 10. pasek – 1 szt.
 11. spodnie szarawary – 1 szt. – L
 12. klapki do chodzenia w domu – 1 szt. rozm. 39
 13. mala damska torba – 1 szt.
 14. szampon, krem do rąk, krem do twarzy, żel do mycia twarzy, żel do mycia ciała, wazelina, pasta i szczoteczka do zębów, kosmetyki do make up, dezodorant, szczotka do włosów

(deklaracja) Heladziewczyna lat 16, rozmiar – M, wzrost  – 160, talia 30

 1. czapka zimowa (biała) – 1 szt.
 2. chusta na głowę czarna (cienka) – 1 szt.
 3. Kurtka (jesienno- wiosenna) długa czarna – 1 szt. rozmiar M
 4. bluza biała dla kobiet– 1szt. – rozmiar M
 5. kurtka skórzana czarna – 1 szt. rozmiar M
 6. Płaszcz (Shuba, czarna) – 1 szt. rozmiar M
 7. Majtki rozm. M i biustonosz – rozm 80, 85,
 8. spodnie – 2 szt. – rozmiar 38,37
 9. suknia do kolan dla kobiet – 1 szt. rozmiar M (38)
 10. leginsy
 11. Spódnica – 1 szt. rozmiar M

13 t-shirt dla kobiet – 1 szt. rozmiar M

 1. spodnie Jeans –2szt. rozm. 38

13.skarpetki rozmiar 38

 1. buty zimowe czarne – 1 szt. rozmiar 38
 2. buty jesienno- wiosenne- 1szt. – rozmiar 38,
 3. buty sportowe biała – 1 szt. rozmiar 38
 4. ubranie sportowe czarne – rozm 38
 5. pasek – 1 szt.
 6. spodnie szarawary – 1 szt. roz.38
 7. Klapki do chodzenia w domu – 1 szt. roz.38,
 8. mała damska torba – 1 szt.
 9. szampon, krem do rąk, krem do twarzy, żel do mycia twarzy, żel do mycia ciała, wazelina, pasta i szczoteczka do zębów, Kosmetyki do make up, dezodorant, szczotka do włosów

(deklaracja) Hannadziewczyna lat  18, rozmiar – S , wzrost – 155

  1. czapka zimowa (biała) – 1 szt.
  2. chusta na głowę czarna (cienki) – 1 szt.
  3. kurtka (jesienno- wiosenna) długa czarne – 1 szt. rozmiar S
  4. bluza biała dla kobiet– 1szt. – rozmiar S
  5. kurtka skórzana czarna – 1 szt. rozmiar S
  6. Płaszcz (Shuba, czarna) – 1 szt. Rozmiar S
  7. Majtki rozm. M i biustonosz – rozm 75,
  8. spodnie – 2 szt. – rozmiar 36-38
  9. suknia do kolan dla kobiet – 1 szt. rozmiar S (36)
  10. leginsy czarne – 2 szt. S
  11. spódnica– 1 szt. rozmiar S

13 t-shirt dla kobiet – 2 szt. rozmiar S
12.spodnie jeans –2szt. rozm. 36
13.skarpetki rozmiar 38

   1. buty zimowe czarne – 1 szt. rozmiar 37
   2. buty jesienno- wiosenne- 1szt. – rozmiar 37,
   3. buty sportowe białe – 1 szt. rozmiar 37
   4. ubranie sportowe czarne – rozm S
   5. pasek – 1 szt.
   6. spodnie taki jak szarawary – 1 szt. rozmiar S
   7. klapki do chodzenia w domu – 1 szt. roz.37,
   8. mała damska torba – 1 szt.
   9. szampon, krem do rąk, krem do twarzy, żel do mycia twarzy, żel do mycia ciała, wazelina, pasta i szczoteczka do zębów, Kosmetyki do make up, dezodorant, szczotka do włosów

(deklaracja) Zuzia – dziewczyna  18 lat, rozmiar s, wzrost 165

   1. czapka zimowa (biała) – 1 szt.
   2. chusta do głowy czarne (cienka) – 1 szt.
   3. kurtka (jesienno- wiosenna) długa czarna – 1 szt. rozmiar S
   4. bluza biała dla kobiet– 1szt. – rozmiar S
   5. kurtka skórzana czarna – 1 stz. rozmiar S
   6. płaszcz (Shuba, czarna) – 1 szt. Rozmiar S
   7. Majtki roz. M i biustonosz – rozm 75,
   8. spodnie – 2 szt. – rozmiar 36-38
   9. suknia do kolan dla kobiet – 1 szt. rozmiar S (36)
   10. leginsy czarne – 2 szt. S
   11. spódnica – 1 szt. rozmiar S

13 t-shirt dla kobiet – 2 szt. rozmiar S

   1. spodnie jeans –2szt. rozm. 36

13.skarpetki rozmiar 40

   1. buty zimowe czarna – 1 szt. rozmiar 40
   2. buty jesienno- wiosenne- 1szt. – rozmiar 40,
   3. buty sportowe białe – 1 szt. rozmiar 40
   4. ubranie sportowe czarne – rozm S
   5. pasek – 1 szt.
   6. spodnie taki jak szarawary – 1 szt. rozm. S
   7. klapki do chodzenia w domu – 1 szt. roz.37,
   8. mała damska torba – 1 szt.
   9. Szampon, krem do rąk, krem do twarzy, żel do mycia twarzy, żel do mycia ciała, wazelina, pasta i szczoteczka do zębów, Kosmetyki do make up, dezodorant, szczotka do włosów

AGD i przedmioty do kuchni i inne

   1. Żelazko i deska do pracowania
   2. Maszynka do podgrzewania – bardzo pilne potrzebują
   3. Maszynka do golenia brody i włosów
   4. Telefon (aparat) – (bardzo pilne potrzebują) i ładowarka do niego
   5. Garnek z przykrywką
   6. Czajnik
   7. Dzbanek (czajnik) do herbaty
   8. Termos – 2 litrowy
   9. Patelnia z przykrywką
   10. Walizka duża
   11. papierowe chusteczki do kuchni
   12. maski jednorazowe.

…………………………………………………………………………………….

2 rodzina – Abdull Drugi 6 osób

Abdullach– męźczyzna 46 lat, size M, wzrost 178, talia – 32-34

   1. spodnie – rozmiar M, wzrost 178, talia 32-34
   2. czarny garnitur – rozm M na wzrost 178
   3. buty zimowe – rozm 44
   4. pasek – 1 szt.
   5. czapka zimowa
   6. rękawiczki
   7. podkoszulka i majtki – rozm M
   8. skarpetki – roz 44

Henryka- kobieta 46 lat, roz. M, wzrost 165

   1. torba damska (mała)
   2. buty damskie rozmiar 38′
   3. skarpetki – rozm 38
   4. majtki – rozm M
   5. chusta do głowy czarna – 1 szt.
   6. szal zimowy – 1 szt
   7. rękawiczki zimowe – 1 szt roz. M
   8. różnie ubranie (jesiennie i zimowe) spodnie, spódnica, swetry, suknia, bluzka ciepła, t-shirty.) – rozm. M

Michał– mężczyzna 21 lat, rozmiar M, wzrost 178,

   1. spodnie – rozmiar M, wzrost 178, talia 32
   2. buty zimowe – rozm 43
   3. buty sportowe – roz 43
   4. pasek – 1 szt.
   5. czapka zimowa
   6. rękawiczki
   7. podkoszulka i majtki – rozm M
   8. skarpetki – roz 43

Maciej– mężczyzna 19 lat, rozmiar M, wzrost 176

   1. spodnie – rozmiar M, wzrost 176, talia 32-34
   2. buty zimowe – rozm 43
   3. Buty sportowe – roz 43
   4. pasek – 1 szt.
   5. czapka zimowa
   6. rękawiczki
   7. podkoszulka i majtki – rozm M
   8. Skarpetki – roz 43

Mateusz– mężczyzna 17 lat, rozmiar M, wzrost 176

   1. spodnie – rozmiar M, wzrost 176, talia 30
   2. buty zimowe – rozm 43
   3. buty sportowe – roz 43
   4. pasek – 1 szt.
   5. czapka zimowa
   6. rękawiczki
   7. podkoszulka i majtki – rozm M
   8. Skarpetki – roz 43

Mirek– chłopiec 15 lat, rozmiar s, wzrost 170

   1. spodnie – rozmiar M, wzrost 170, talia 28-30
   2. buty zimowe – rozm 42
   3. buty sportowe – roz 42
   4. pasek – 1 szt.
   5. czapka zimowa
   6. rękawiczki
   7. podkoszulka i majtki – rozm M
   8. Skarpetki – roz 42

Inne rzeczy
Szczotka do włosów, krem do rąk i do twarzy, Wazelina, Żel do mycie twarzy, Żel do mycia ciała, Szampony, gąbka dla ciała, mała torba damska – 1 szt , środki do makijażu (make up) + guma do włosów, puder, lakier do paznokci, maski jednorazowe, duża walizka,  duży plecak

Sprzęt AGD, taki jak
1. Garnek żarowy,
2. termos – 2 litrowy
3. patelnia z przykrywką

   1. Przybory kuchenne (łyżki, widelce, nóż itp.)
   2. aparat- telefon komórkowy z ładowarką

…………………………………………………………………………………………………

3 rodzina – Edrees 5 osób

Edress  42 lata– Size M, wzrost – 165, talia 31

   1. buty zimowe – roz. 41
   2. kurtka zimowa – roz M
   3. spodnie – roz M .wzrost 165 – talia 31
   4. koszula -roz M
   5. t-shirty – roz M
   6. skarpetki – rozm 41
   7. podkoszulka i majtki – roz M
   8. czapka – 1 szt
   9. rękawiczki – 1 szt, roz M

Zosia – kobieta 35 lat, roz M, wzrost – 155 -– talia 42

   1. kurtka zimowa rozm. M
   2. buty zimowe – roz 40,
   3. spodnie – roz 42
   4. sweter, bluzka, suknia, bluzka) – rozm 40
   5. skarpetki – roz 40\
   6. chustka na głowę
   7. Szal zimowe
   8. rękawiczki zimowe roz M

Małgosia – dziewczyna 15 lat, wzrost 155, talia 27

   1. Ubranie zimowe (różne) – wzrost 155
   2. buty zimowe – roz. 36
   3. buty sportowe – roz. 36
   4. ubranie sportowe – wzrost 155
   5. spodnie – wzrost 155, talia 27
   6. bluzka – na wzrost 155
   7. t-shirt – na wzrost 155
   8. bluza – na wzrost 155
   9. kurtka zimowa – na 15 lat
   10. majtki –
   11. skarpetki – roz 36
   12. czapka zimowa
   13. rękawiczki

Marysia – dziewczyna 16 lat, wzrost 157, talia 29

   1. buty zimowe – roz 38
   2. buty sportowe – roz 38
   3. ubranie sportowe – na wzrost 157
   4. spodnie na wzrost 157, talia 29,
   5. bluzka – na 15 lat,
   6. t-shirt- 15 lat,
   7. bluza – 15 lat,
   8. kurtka zimowa – na wzrost 157
   9. majtki
   10. skarpetki – roz 38
   11. czapka zimowa
   12. rękawiczki

Tereska – dziewczyna 14 lat, wzrost 155, talia 27

   1. buty zimowe roz.- 37
   2. buty sportowe – roz 37
   3. ubranie sportowe – na wzrost 155
   4. spodnie na wzrost 155, talija 27,
   5. bluza – na 15 lat
   6. bluzka – na 14 lat,
   7. t-shirt – 14 lat,
   8. kurtka zimowa na wzrost 155
   9. skarpetki – roz 37
   10. szczapka zimowa
   11. rękawiczki

Kosmetyka i inne rzeczy
Szampony dla dorosłych i dla dzieci, żele pod prysznic, żel do mysia twarzy, krem do twarzy, krem do rąk, wazelina, pasty do zębów, szczotki do zębów, dezodoranty, maski jednorazowe, szczotka dla włosów.
Patelnia z przykrywką, garnek, żelazko, termos do herbaty, pasek miski, maszynka do golenia brody, duża walizka

………………………………………………

 • 4 rodzina  – Jalaludin 2 osoby

  Jalaludin – mężczyzna – 34 lat, size – M, wzrost 171 cm, talia 31-32
  1 spodnie – rozmiar M, waist size 32
  2 Kurtka zimowa – 1 szt roz.
  3 Sweter zimowy – 1 szt. roz. M
  4 buty zimowe – 1 szt roz. 41
  5 ubranie na zimę – rozmiar M
  6 Pas- 1 szt.
  7 Majtki i podkoszulka– rozmiar M
 • 8 skarpetki – rozm 41
 • 9.Ubranie sportowe – 1 szt roz. M
   • Buty sportowe – 1 szt. rozm 41
   • Kosmetyka – szampon, żel do twarzy, żel pod prysznic, wazelina, pasta i szczoteczki do zębów, szczotka do włosów

Renata – kobieta 53, rozm– L, wzrost 160 cm, talia 36
1 Spodnie jesiennie i zimowe  – rozm L
2 Kutka zimowa – rozmiar L

   1. Ubranie zimowe ( swetry, suknie, spódnice itp).- rozmiar L
   2. Zimowe buty – rozmiar 38
   3. Chusta na głowę – 2 szt.
   4. Skarpetki – roz. 38
   5. Kosmetyka – szampon, żel do twarzy, żel pod prysznic, kremy do twarzy, krem do rąk, wazelina, pasta i szczoteczki do zębów, szczotka do włosów

Inne przedmioty
1 maszynka do golenia brody i włosów
2 żelazko
3 Czajnik
4 Earphone without line

   1. proszek do prania
   2. żel do mycia naczyń

………………………………………………………………………………

5 rodzina – Munira  6 osób

 Munira – mężczyzna, 18 lat, Size S , wzrost 172, talia 28

   1. spodnie czarne– 1 szt. rozm S
   2. kurtka – 1 szt. roz. S
   3. Bluza zimowa – 1 szt roz. S
   4. koszule i t-shirt – rozmiar S
   5. buty zimowe – 1 szt. roz. 38
   6. buty sportowe – 1 szt roz 38
   7. Ubranie sportowe – 1 szt roz. S
   8. Czapka zimowa – 1 szt
   9. Podkoszulki i majtki – roz. S
   10. Pasek – 1 stz.
   11. Skarpetki – roz. 38
   12. Rękawiczki zimowe – roz. S

Monika– kobieta 47 lat, size L, wzrost 175 cm, talia 36

    1. spodnie – 1 szt ,wzrost 175, talia 36
    2. spódnica, suknia – 1 szt. rozmiar 40-42,
    3. kurtka zimowa długi – M-L,
    4. sweter zimowy – 1 szt, roz M-L
    5. różnie ubrania – rozmiar M-L
    6. buty (zimowe i jesienne) – 2 szt rozmiar 40
    7. Chustka na głowę czarna – 1 szt
    8. Majtki – roz L
    9. skarpetki – roz. 40
    10. Szal zimowy – 1szt
    11. Rękawiczki zimowe – roz. L

Beata – dziewczyna 17 lat, size M, wzrost 155 cm, talia 28

 1. spodnie – 1 szt. rozm M, wzrost 155 , talia 28
 2. kurtka zimowa – 1 szt size M
 3. Buty zimowe – 1 szt size 37
 4. zimowa bluza i sweter – 2 szt size M
 5. bluza – 1 szt , roz. S-M
 6. buty sportowe – 1 szt rozmair 37
 7. ubranie sportowe – 1 szt roz. M
 8. Bluzka i tshirty – roz. M
 9. szczapka zimowa – 1szt
 10. Pasek – 1 szt.
 11. Majtki – roz. M
 12. skarpetki – roz.37
 13. rękawiczki zimowe – roz.M

(deklaracja) Sylwia– kobieta 24 lat, size S-M, wzrost 155, talia 26

 1. spodnie – size S-M, wzrost 155, talia 28
 2. kurtka zimowa – size S-M
 3. buty zimowe – roz. 36
 4. Ubranie sportowe – 1 szt. roz. S-M
 5. buty sportowe – 1 szt roz. S-M
 6. bluza – 1 szt roz. S-M
 7. czapka zimowa – 1 szt
 8. zimowa bluza i sweter – 2 szt. roz. S-M
 9. bluzka i tshirty – rozm S-M
 10. pasek – 1szt.
 11. Majtki – roz. S-M
 12. Skarpetki – rozm 36
 13. Rękawiczki zimowe – roz. S-M

Felek– chłopiec 16 lat, size M, wzrost 180cm, talia 32, buty 41

 1. spodnie – 1 szt. rozm M wzrost 180, talia 32
 2. kurtka – 1 szt. roz. M
 3. Bluza i sweter zimowy  – 2 szt roz. M
 4. koszule i t-shirt – rozmiar M
 5. buty zimowe – 1 szt. roz. 41
 6. buty sportowe – 1 szt roz 41
 7. Ubranie sportowe – 1 szt roz. M
 8. Czapka zimowa – 1 szt
 9. Podkoszulki i majtki – roz. M

10 Pasek – 1 szt.

 1. Skarpetki – roz 41
 2. Rękawiczki zimowe – roz. M

Filip– mężczyzna 22 lat, size M, wzrost 170, talia 30

 1. spodnie – 1 szt. rozm M wzrost 170, talia 30
 2. kurtka – 1 szt. roz. M
 3. Bluza zimowa i sweter zimowe – 2 szt roz. M
 4. koszule i t-shirt – rozmiar M
 5. buty zimowe – 1 szt. roz. 40
 6. buty sportowe – 1 szt roz 40
 7. Ubranie sportowe – 1 szt roz. M
 8. Czapka zimowa – 1 szt
 9. Podkoszulki i majtki – roz. M
 10. pasek – 1 szt.
 11. Skarpetki – rozm 40
 12. Rękawiczki zimowe – roz. M

Inne przedmioty

 1. Maszynka do golenia brody i włosów
 2. Telefon aparat i ładowarka + ładowarka do Iphona i Samsunga
 3. Duży plecak
 4. Różne rodzaje kosmetyków dla wszystkich (kremy do twarzy i do rąk, wazelina, szampony, żele do twarzy, żel pod prysznic, pasta do zębów i szczotki do zębów, szczotka do włosów) różne kosmetyki do make up
 5. maseczki jednorazowe
 6. proszek do prania
 7. żel do mycia naczyń
 8. mydło
 9. Walizka
 10. Patelnia z przykrywką
 11. Garnki
 12. Termos duży

………………………………………………………………………………………..

6 rodzina – Vohid 7osób

Vohid – męźczyzna 46 lat, size M, talia 33, Wzrost 170 cm

 1. spodnie – 1 szt rozm.M
 2. buty zimowe – rozm 42
 3. buty sportowe – roz. 42
 4. koszula – 1 szt. roz. M
 5. Bluza – 1 szt. roz. M
 6. Pasek- 1 szt.
 7. sweter – 1 szt. rozm. M.
 8. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów.

(deklaracja) Sławek – mężczyzna 20 lat, size M, talia 32 wzrost 175

 1. spodnie – 1 szt., size M
 2. buty zimowe -1 szt. rozm 43
 3. buty sportowe – 1 szt. rozm 43
 4. t-shirt – 1 szt. roz. M
 5. bluza -1 szt. roz. M
 6. pasek – 1 szt
 7. sweter – 1 szt. rozm. M
 8. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic, pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów.

(deklaracja) Sylwek – mężczyzna 18 lat, size M, talia 32 wzrost 175

 1. spodnie – 1 szt. rozm M
 2. buty zimowe – 1 szt. roz. 42
 3. buty sportowe – 1 szt. roz. 42
 4. t-shirt – 1 szt. roz. M
 5. bluza – 1 szt. roz. M
 6. pasek – 1 szt.
 7. sweter – 1 szt. roz. M
 8. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów.

 (deklaracja) Radek chłopiec 16 lat, size M. talia 32 wzrost 178

 1. spodnie – 1 szt. roz. M
 2. buty zimowe – 1 szt. rozm – 43

3.buty sportowe – 1 szt. roz. – 43

 1. t-shirt – 1 szt roz. M
 2. bluza – 1 szt. roz. M
 3. pasek – 1 szt.
 4. sweter – 1 szt. roz.M
 5. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka dla włosów.

Sebastian –  chłopiec 14 lat, size S, talia 30 wzrost 165

 1. spodnie – 1 szt. size S
 2. buty zimowe – 1 szt. rozm 41
 3. buty sportowe – 1 szt. roz 41
 4. t-shirt – 1 szt. roz S.
 5. bluza – 1 szt, roz. S
 6. pasek – 1 szt.
 7. sweter – 1 szt. roz. S
 8. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów.

Natalia– dziewczyna 11 lat, size S, talia 28- 30, wzrost 140

 1. różnie ubranie jesienne i zimowe (spodnie, bluzki, sweter, bluza, t-shirty ) – rozmiar S, wzrost 140
 2. kurtka – rozm S na wzrost 140
 3. buty zimowe – 1 szt. roz. 39
 4. buty sportowe – 1 szt roz/ 39
 5. Szampon, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów.

Hanka – kobieta 36 lat, size M, talia 32 wzrost 165

 1. dwa rodzaje jesiennie i zimowe ubranie na rozmiar M, wzrost 165 cm
 2. buty zimowe – 1 szt, roz. 40
 3. buty jesienne – 1 szt, roz. 40
 4. chusta na głowę– 2 szt.
 5. Szampon, Żel do twarzy, żel pod prysznic. Pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, wazelina itd.)

Termos  – 2 litrowy
walizki 2-częściowe (podróżne)
Maski jednorazowe

………………………………………………….

Al. Lipowa zabytkiem – odwołanie od decyzji

W sierpniu 2021 r., po trwającym ponad 1,5 roku postępowaniu (!) chociaż, co widać po aktach postępowania, żadne istotne czynności, po dokonaniu wizji lokalnej nie były już podejmowane a zawiadomienie o zebraniu materiału dowodowego jest z dnia 18 stycznia 2021 r., Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję orzekającą o wpisie Alei Lipowej do rejestru zabytków. Decyzja nie jest prawomocna odwołanie Al_Lipowa (kliknij).

Miasto Podkowa Leśna, nie widząc zasadności obejmowania Alei Lipowej indywidualną ochroną w sytuacji, gdy jest już nią objęta jako element układu urbanistycznego, zabudowy i zieleni miasta-ogrodu Podkowa Leśna, a także jako pomnik przyrody pod reżimem ustawy o ochronie przyrody, złożyło odwołanie od ww. decyzji do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zaskarżając ją w całości,

zarzucając jej naruszenie:

 1. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia, tj. art. 6 k.p.a., 7 k.p.a., art. 7a § 1 k.p.a., art. 8 k.p.a., art. 77 § 1 k.p.a. oraz 80 k.p.a. w szczególności poprzez:

– wydanie Decyzji przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ) bez dokładnego i dogłębnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy oraz zbadania całości materiału dowodowego, w oparciu, w przeważającej mierze, jedynie o opinie prywatne złożone przez organizacje społeczne dopuszczone do sprawy, z pominięciem dogłębnej analizy dokumentów źródłowych w tym zakresie gdyż jedyny dokument, na który MWKZ się powołuje i na bazie, którego dokonał wpisu to Studium historyczno-urbanistyczne Podkowy Leśnej J. Kubiak, K. Rudziński, Warszawa 1983 oraz nieaktualna już Ekspertyza dendrologiczna 288 drzew – pomników przyrody na terenie Podkowy Leśnej, M. Siewniak, W. Bobek, Pawłowice 2010;

– zaniechanie wskazania faktów, które MWKZ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej;

– rozpatrzenie dowodów w sposób stricte subiektywny i dowolny (wykraczający poza granice uznania administracyjnego wyznaczone w tej sprawie przepisami prawa materialnego);

– zaniechanie zgromadzenia materiału dowodowego w zakresie niezbędnym dla ustalenia, czy Al. Lipowa spełnia ustawowe kryteria kwalifikacji jako zabytku;

– rozstrzygnięcie sprawy na niekorzyść Strony pomimo zachodzących w sprawie istotnych wątpliwości co do ustawowych przesłanek kwalifikacji Al. Lipowej jako zabytku, oraz faktu, że konsekwencją wydanych rozstrzygnięć jest ograniczenie prawa własności oraz nałożenie na skarżącą szczególnych obowiązków;

– naruszeniu zasady proporcjonalności poprzez zastosowanie w odniesieniu do Al. Lipowej formy ochrony zabytków najbardziej rygorystycznej (wiążącej się z najdalej idącym ograniczeniem uprawnień właściciela), mimo, iż Miasto Podkowa Leśna objęte jest wpisem do rejestru zabytków nieruchomych jako układ urbanistyczny wraz z zabudowa i zielenią w granicach administracyjnych a sama Al. Lipowa uznana jest jako pomnik przyrody orzeczeniem nr 152 Kierownika Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 23 maja 1963 r.;

– poprzez niepodjęcie wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli, a także poprzez brak prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania

2. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia tj. art. 28 k.p.a. zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek poprzez nieuwzględnienie wszystkich stron postępowania tj. właścicieli nieruchomości których granice działek pokrywają się z granicami wytyczonego zabytku a wjazdy do działek wchodzą w zabytek oraz starostwa powiatowego, które jest współwłaścicielem zabytku w części: działka nr 50 w 24/100, działka nr 161/2 – jako podmiot grupowy wraz z nieustalonym podmiotem;

3. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia, tj. art. 107 par. 3 k.p.a. poprzez:

– brak odpowiedniego uzasadnienia prawnego i faktycznego decyzji, skutkującego tym, że strona postępowania, nie może zapoznać się z argumentacją MWKZ w sprawie uznania Al. Lipowej za zabytek objęty wpisem indywidualnym a tym samym nie jest w stanie szczegółowo odnieść się do uzasadnienia podjętej Decyzji gdyż nie wiadomo, które fakty lub dowody MWKZ uznał za wykazane a którym odmówił wiarygodności i z jakich przyczyn; co więcej, rysunek załącznika i opis linii granicznych zabytku jest niejasny i trudno należycie i prawidłowo określić jego granice, w szczególności na działkach o nr 161/2 obręb 11 i nr 50 obręb 7, gdzie linia zabytku nie pokrywa się z granicami działek oraz nieuwzględnienie działki 161/3;

– dokonanie rozstrzygnięcia sprawy w oparciu o ustalenia nie wynikające z materiału dowodowego;

–  zaniechaniu czytelnego wyjaśnienia motywów, którymi organ kierował się wydając zaskarżoną Decyzję, w szczególności umożliwiających prześledzenie toku rozumowania MWKZ;

4. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia art. 156 § 1 pkt 3 k.p.a., zgodnie z którym organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną albo sprawy, którą załatwiono milcząco;

5. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia art. 156 § 1 pkt 4 k.p.a., zgodnie z którym organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;

6. przepisów postępowania administracyjnego mające wpływ na treść rozstrzygnięcia art. 142 k.p.a. poprzez dopuszczenie do postępowania podmiotów na prawach strony bez szczegółowego i dogłębnego przeanalizowania celów statutowych tych organizacji, interesu społecznego w ich dopuszczeniu do postępowania oraz środków jakimi będą wykonywać zgłoszone przez siebie cele;

7. przepisów prawa materialnego art. 3 pkt 1 i 2 w związku z art. 3 pkt 12 i art. 6 ust. 1 lit. g ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej u.o.z.o.z.) poprzez ich błędną wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie skutkujące powieleniem wpisu gdyż układ urbanistyczny Miasta Podkowa Leśna wraz z jego zabudową i zielenią, w granicach administracyjnych Miasta Podkowa Leśna, wpisany jest już do rejestru zabytków nieruchomych a zatem ponowne wpisanie samej Al. Lipowej jako inną formę zaprojektowanej zieleni jest powieleniem wpisu, który także obejmuje przestrzenne założenie miejskie, zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg.

8. przepisów prawa materialnego tj. art. 3 pkt 1 i 2, art. 9 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. g i art. 7 pkt 1 u.o.z.o.z. poprzez ich błędną wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie skutkujące błędnym zakwalifikowaniem przez MWKZ, Al. Lipowej jako zabytku i wpisanie jej do rejestru zabytków w sytuacji, gdy nie reprezentuje ona indywidualnych walorów, które stanowiłyby wskazane w ww. przepisach przesłanki do objęcia prawną ochroną, a w szczególności wartości historycznej, artystycznej, naukowej, których zachowanie leżałoby w interesie społecznym i skutkowało indywidualnym wpisem;

9. przepisów prawa materialnego tj. art. 9 ust. 3 u.o.z.o.z, poprzez ich błędną wykładnię a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie skutkujące wydaniem Decyzji o wpisie indywidualnym, do rejestru zabytków ruchomych Al. Lipowej pomimo objęcia tego obiektu już istniejącym wpisem układu urbanistycznego, ruralistycznego lub historycznego zespołu budowlanego Miasta.

Odwołanie w całości wraz z obszernym uzasadnieniem przedstawiam w załączniku odwołanie Al_Lipowa

Dla przypomnienia: http://arturtusinski-podkowa.pl/rewitalizacja-alei-lipowej-przepadla-nowe-informacje/

Gazeta Wyborcza – warszawa.wyborcza.pl/warszawa, slynna-lipowa-aleja-pod-ochrona-sprawa-nabrala-politycznych.

Podsumowanie zbiórki dla Dębaka. Komentarz do ostatnich wydarzeń

Ostatnie wydarzenia związane z zatruciem grzybami rodziny afgańskiej w ośrodku dla uchodźców w Dębaku, administracyjnie położonym w Podkowie Leśnej poruszyły opinię publiczną, a wiążące się z tym doniesienia medialne, często chaotyczne i sprzeczne, ale też bardzo niepokojące, sprawiły że ośrodek wizytowały różne gremia kontrolne, także zaniepokojeni przedstawiciele podkowiańskiego samorządu oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Od strony formalnej

Afgańczycy byli częścią grupy przetransportowanych do Polski współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz dyplomacji. Finalnie pod opieką Urzędu ds. Cudzoziemców znalazło się 1024 obywateli Afganistanu, z czego pierwsza grupa 55 osób przybyła do ośrodka dla uchodźców w Dębaku 24 sierpnia 2021 r. Obecnie przebywa tu 85 Afgańczyków, z czego 18 dzieci jest w wieku szkolnym, które trafią do podkowiańskiej szkoły i przedszkola. Dla znacznej części z nich Polska jest krajem przejściowym.
Ośrodkami dla uchodźców zarządza Urząd do Spraw Cudzoziemców, który jest centralnym organem administracji rządowej, nad którym nadzór sprawuje MSWiA. Urząd w pełni odpowiada za organizację i bezpieczeństwo pobytu przebywających w ośrodku. Do ośrodka nie wolno wchodzić nikomu z zewnątrz. Na to potrzebna jest specjalna zgoda szefa Urzędu w konkretnie uzasadnionych przypadkach.
Warto przypomnieć, że  Ośrodek dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku powstał w kwietniu 1992 roku jako pierwszy i jest jedną z jedenastu tego typu placówek w Polsce. Ośrodek pełni funkcję ośrodka recepcyjnego i do 2009r. był takim jedynym ośrodkiem w Polsce. W 2009 roku powstał drugi ośrodek recepcyjny w Białej Podlaskiej. W 2019 roku został przeprowadzony remont ośrodka. Ośrodek ma charakter otwarty, mieszkańcy po odbyciu, w tym przypadku dziesięciodniowej kwarantanny, mogą z niego wychodzić.

Zatem nasz podkowiański samorząd ma blisko trzydziestoletnie doświadczenie we współpracy zarówno z instytucjami zajmującymi się cudzoziemcami przebywającymi na terenie RP jak i obywatelami wielu krajów i kultur ubiegającymi się o ochronę międzynarodową, którzy są częścią społeczności podkowiańskiej, choć zazwyczaj przebywają w niej czasowo.

Podsumowanie akcji pomocowej

Podkowa Leśna jest znana z otwartości, tolerancyjności i solidarności, czego przykładem jest ogromny odzew lokalnej społeczności na zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby zorganizowaną przez Urząd Miasta dla przybyłych Afgańczyków. Wykaz potrzeb został ustalony z kierownictwem ośrodka w Dębaku i Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Oddźwięk na apel był tak ogromny, że z zebranych artykułów wyposażyliśmy nie tylko gości Dębaka, ale także zaspokoiliśmy najpilniejsze potrzeby przebywających Afgańczyków (719 osób) w 10 ośrodkach oraz obiektach kwarantannowania na terenie kraju. Zapewniono mnie, że rzeczy nierozdysponowane, ze względu na ich znaczną ilość zostaną przekazane kolejnym podopiecznym ośrodków zgodnie z potrzebami w najbliższym czasie. Urząd do Spraw Cudzoziemców, zgodnie z ustaleniami przedstawił szczegółowy wykaz zebranych darów oraz poinformował gdzie i w jakiej ilości trafiły rzeczy od darczyńców. Dla przykładu kilka pozycji z listy: szczoteczki do zębów – 2492, pasty do zębów – 2035, słoiczki dla dzieci – 1025, musy dla dzieci – 943, kaszki – 305, soczki 538, pampersy (opakowania) – 393, podpaski (opakowania)– 1672,  herbaty  – 434, setki opakowań słodyczy i wielu innych rzeczy. Pierwsze dary zostały zawiezione do ośrodka w Dębaku wieczorem w dniu przyjazdu Afgańczyków.

Wizytacje w ośrodku na terenie Dębaka

Tragiczne w skutkach zdarzenie, które miało miejsce na terenie ośrodka oraz związane z tym alarmujące doniesienia medialne, zwłaszcza w zakresie wyżywienia wymagały wyjaśnienia. Podczas rozmów telefonicznych i niezależnych wizyt w ośrodku zarówno przeze mnie – burmistrza miasta jak i radne miasta Podkowa Leśna Alicję Rotfeld, Małgorzatę Łaskarzewską, Magdalenę Eckhoff oraz Zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich Hannę Machińską wraz z przedstawicielem Zespołu ds. Równego Traktowania BRPO, w obecności kierownika ośrodka Beaty Obłąkowskiej i Dyrektora Departamentu Pomocy Socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców Szymona Hajduka ustalono, że cudzoziemcy otrzymują trzy posiłki (śniadanie, obiad dwudaniowy i kolację), w dniu przyjazdu otrzymali jeden gorący posiłek oraz suchy prowiant – rację całodzienną. W bezpośredniej rozmowie ze mną, ale też pozostałymi osobami wizytującymi w różnym czasie cudzoziemcy nie artykułowali, by brakowało im żywności bądź byli traktowani w sposób niewłaściwy. Większość z nich posługuje się biegle językiem angielskim.

Posłużę się cytatami z oficjalnej informacji przedstawicieli RPO z wizytacji w ośrodku

„celem [wizyty] było ustalenie, czy osoby przyjmowane do ośrodka mają dostęp do wystarczającej pomocy socjalnej i czy panujące w ośrodku warunki gwarantują im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przedstawiciele RPO zostali oprowadzeni po ośrodku. Ocenili oferowane cudzoziemcom warunki, przyjrzeli się też jakości wydawanych posiłków. Odnotowali, że po tym, jak doszło do zatrucia, na terenie ośrodka rozwieszono piktogramy opisane językiem angielskim zwracające uwagę, by nie spożywać dziko rosnących grzybów i roślin, gdyż mogą okazać się trujące. Mieszkańcy ośrodka wskazywali w rozmowie na ogólnie dobre warunki pobytu, w tym również na odpowiednie wyżywienie. (…) Dyrektor zapewnił przedstawicieli RPO, że wszystkim cudzoziemcom przebywającym w ośrodku, niezależnie od tego, czy złożyli wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej, zapewniona jest opieka medyczna oraz psychologiczna. Omówione zostały m.in. kwestie dotyczące wypłacania cudzoziemcom ekwiwalentu pieniężnego w zamian za wyżywienie, współpracy z organizacjami pozarządowymi, przygotowania do prowadzenia nauki zdalnej, dostępności szczepień przeciwko COVID-19, sytuacji cudzoziemców w kwarantannie, oraz dostępności informacji w zrozumiałym dla cudzoziemców języku na temat ich praw i obowiązków oraz ich indywidualnych sytuacji prawnych”.

oraz notatki radnych Miasta Podkowa Leśna

„Zapoznałyśmy się̨ z warunkami bytowymi uchodźców. Odwiedziłyśmy stołówkę̨, otrzymałyśmy menu z ostatniego tygodnia. Rozmawiałyśmy o zapewnianych posiłkach, ilości i składnikach dań. Dowiedziałyśmy się̨, że uchodźcy otrzymują̨ trzy posiłki dziennie, że mają dostęp do kuchni, a dzieci zapewnione jedzenie zgodne z wiekiem, w tym słoiczki, mleko i kaszki. Zgromadzone rzeczy od darczyńców są̨ przekazywane według potrzeb i uzupełniane na bieżąco. Byłyśmy na stołówce w trakcie obiadu. Dania są̨ zbilansowane i mięsne, i jarskie. Można brać je na wynos. Można również̇ gotować́ samemu.
Uchodźcy z Afganistanu zajmują̨ wyremontowany w 2019 roku budynek. Budynek posiada samodzielną kuchnię, pralnię, w każdym pokoju jest lodówka. Rodziny przebywają̨ razem.
Pytani po angielsku Afgańczycy o pobyt w ośrodku, czy są̨ zadowoleni, czy wszystko jest ok., odpowiadali pozytywnie. Osoby zapytane wprost – czy są̨ głodni. Odpowiedziały, że nie”. Pytane osoby były pogodne i spokojne, odpowiadając uśmiechały się̨ i były przyjaźnie nastawione. Spotkane dzieci nie wydawały się̨ wystraszone”.

Przekazywane przez media informacje o niedostarczeniu jedzenia, czy wręcz głodzeniu, nie potwierdziły się. Cały ten szum medialny w moim przekonaniu był czysto polityczny, choć w efekcie przyniósł, miejmy nadzieję, że na dłużej, korzystne zmiany funkcjonowania ośrodków:

 • organizacje pozarządowe już zostały dopuszczone do współpracy w większym zakresie, m.in
 • wolontariusze mogą prowadzić zajęcia z dziećmi, zwłaszcza przedszkolnymi, także organizować dla nich wycieczki czy wydarzenia integracyjne,
 • zwiększono opiekę psychologiczną i dopuszczono do jej świadczenia przez NGO – Fundacja Polskie Forum Migracyjne w tym tygodniu przeprowadziła wstępne spotkanie w Dębaku, podczas którego 16 rodzin zgłosiło się do rozmowy z psychologiem,
 • wyrażono zgodę na udzielanie porad prawnych przez NGO,
 • trwają dyskusje nad świadczeniami pieniężnymi dla uchodźców, w tym dziennej stawki żywieniowej (obecnie jest to 9 zł)
 • rozmawialiśmy o konieczności zwiększenia obsady personelu, zwłaszcza w weekendy.

Mam nadzieję, że to początek zmian systemowych, bo one są największą przeszkodą do lepszego funkcjonowania cudzoziemców w ośrodkach.

Stoimy przed przyjęciem kolejnych cudzoziemskich dzieci do szkoły i zerówki w przedszkolu, ale nasz samorząd jest przygotowany do współpracy z uchodźczymi dziećmi. W tym roku szkolnym już rozpoczęło naukę 14 dzieci z Dębaka. Zarówno szkoła jak i przedszkole na przestrzeni lat nabyły doświadczeń, nauczyciele się szkolą, odbywają się warsztaty międzykulturowe. Działania związane z edukacją i integracją uczniów cudzoziemskich wspierają lokalne instytucje i stowarzyszenia działające na ternie miasta Podkowa Leśna, ale też jednostki oświatowe współpracują z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się uchodźcami. Podejmowane działania w szkole niejednokrotnie była stawiane jako przykłady dobrych praktyk dla innych jednostek samorządu, czy innych szkół.

Komentarz

Tworzenie barier, brak informacji, co wynika z prowadzonej polityki państwa i duże ograniczenia proceduralne są przyczyną przewlekłości w podejmowaniu działań albo niemożności ich podejmowania, co jest trudne do zaakceptowania, zwłaszcza w sytuacjach niespodziewanych, tak jak to miało miejsce w Dębaku. Nawet najlepsi ludzie zatrudnieni w ośrodkach i urzędach właściwych dla spraw uchodźczych mają często związane ręce i nie są w stanie rozwiązać problemu, zwłaszcza jeśli to wymaga podjęcia szybkich kroków. Całokształt zasad i działań aparatu państwowego (także finansowych) w odniesieniu do migracji oraz atmosfera wokół tego tematu wpływa znacząco na funkcjonowanie podległych instytucji i podejmowanych decyzji przez ich pracowników.

Ostatnie wydarzenia, zwłaszcza to co dzieje się na naszej wschodniej granicy, pokazują ułomność systemu, ale też stosunek władz do ludzi (bez znaczenia jest to, czy są wyznawcami tej czy innej religii). Bez względu na stanowisko Unii, tak po ludzku jak to blamaż humanitarny obecnych władz naszego kraju, który niestety położył się cieniem na długie lata na postrzeganie naszego państwa. To nie powinno się wydarzyć. Jestem przekonany, że metoda nakładania knebla informacyjnego poprzez triki administracyjne, takie jak stan wyjątkowy nikomu na dłuższą metę nie wyjdą na dobre. Nie odnoszę się do kwestii bezpieczeństwa czy ochrony granic, bo to jest poza dyskusją, ale samo zachowanie i traktowanie „obcych” w liczbie kilkudziesięciu osób, jakie ma to miejsce, powinno na zawsze  dyskwalifikować decydentów do zajmowania stanowisk publicznych, czy nawet pracy w administracji.

Patrząc trochę z perspektywy włodarza miasta, na terenie którego funkcjonuje ośrodek recepcyjny i doświadczeń innych krajów europejskich, którym miałem możliwość przyjrzeć się z bliska, widać jak na dłoni, że lokalne społeczności, samorządy czy małe wspólnoty są dużo bardziej odpowiedzialne i pragmatyczne w podejmowaniu działań i decyzji. Nastawione są na pomoc, wsparcie i współpracę, co widać chociażby zestawiając odruchy pomocy humanitarnej mieszkańców przygranicznych miejscowości, akcje zbiórek, wolontariuszy gotowych do działania z bezdusznym ministrem tle drutu kolczastego. Prowadzona polityka krajowa nie sprzyja rozwiązywaniu tematów uchodźczych, a wręcz je potęguje. Strach i uprzedzenia łatwo wykorzystać do celów politycznych. Trudniej jest budować wspólnoty, też tę największą  – narodową.

fot.Korytarz w jednym z budynków Dębaka.

.

 

 

 

.