Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób pełnoletnich

Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób pełnoletnich

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada 2021 będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień. Jest to program ogólnopolski.

Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy powyżej 75 roku życia, osoby w wieku 65-74 miały szczepionkę refundowana przez państwo w wysokości 50%. Miasto Podkowa Leśna, jak co roku w swoim budżecie  na rok 2021 zagwarantowało finansowanie szczepienia dla ok. 400 osób powyżej 60 lat (to znacznie więcej niż wskazywały statystyki z lat ubiegłych). Ze względu na zmianę przepisów oraz brak dostępności szczepionek dla przychodni, obie podkowiańskie przychodnie nie wzięły udziału w postępowaniu ofertowym na świadczenie takiej usługi dla mieszkańców.   

Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

 

Dodaj komentarz