Dzień w Dębaku

Dzisiaj (3.09.16) można było swobodnie zwiedzić teren ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku i zobaczyć jak żyją osoby ubiegające się w Polsce o ochronę międzynarodową. Na wszystkich gości czekały liczne atrakcje oraz otwarci i życzliwi tymczasowi mieszkańcy z Tadżikistanu, Czeczeni, Gruzji i Syrii.

DSC_4431Dzieci mieszkające w ośrodku uczęszczają do szkoły w Podkowie Leśnej. Na chwilę obecną mamy takich dzieci 59, ale liczba ta może się zmienić. W samym ośrodku dzisiaj przebywa ok. 200 osób.

DSC_4429Podczas dnia otwartego można było spróbować potraw etnicznych przygotowanych przez cudzoziemców, nauczyć się gry na bębnach. Dzieci śmigały na dmuchanej zjeżdżalni, w międzyczasie podjadając watę cukrową.

DSC_4447Na zakończenie  goście mogli obejrzeć sztukę teatralną z udziałem dzieci z ośrodka. Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić budynki, a w nich m.in. przedszkole, świetlicę, miejsce do nauki i integracji. Mieszkańcy Dębaka chętnie zawierali znajomości, opowiadali o sobie, uczestniczyli w wydarzeniu.

DSC_4436Dni otwarte w ośrodku dla cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wspieranie integracji obcokrajowców w Polsce. Organizatorem akcji była Fundacja Refugee w ramach realizacji projektu na wsparcie procesu preintegracji cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy ze społeczeństwem polskim.

DSC_4449fot. Słodkości… cieszyły się dużym powodzeniem…

DSC_4422fot. Gra na bębnach.

DSC_4430fot. Można było popróbować lokalnych przysmaków.

DSC_4462fot. Widzowie na przedstawieniu.

DSC_4425fot. Jeden z kolegów podkowiańskich dzieci.

Dodaj komentarz