Odznaka „Przyjaciel WKD”

Warszawska Kolej Dojazdowa jest przewoźnikiem majacym  historię sięgającą początków XX wieku. W dniu dzisiejszym miałem przyjemność wziąć udział w  obchodach  jubileuszu 90-lecia działalności powstania EKD/WKD. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze” Marszałek Wojewódzwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezes Zarządu WKD Michał Panfil wyróżnili osoby zasłużone dla Mazowsza i rozwoju spółki WKD.  Niespodziewanie dla mnie znalazłem się wśród osób zasłużonych i odebrałem odznakę „Przyjaciel WKD za wsparcie i publiczne popularyzowanie działań WKD, mające wpłw na poztywny wizerunek spółki”. Wybitnym pracowniom spółki za sumienną i wzorową pracę zostały przyznane  odznaczenia państwowe Pezydenta RP.

W 1918 r. powstało Zgrupowanie Elektryfikacyjne „Siła i Światło S.A.”, które za jeden z celów związanych z elektryfikacją kraju obrało przesył energii i zasilanie nowo powstających linii kolejowych. W 1922 r. w ramach grupy „Siła i światło” powołano spółkę akcyjną „Elektryczne Koleje Dojazdowe (EKD). Budowę linii z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego rozpoczęto w 1925 r. Linia została uruchomiona już dwa lata później, w dniu 11 grudnia 1927 r. jako pierwsza normalnotorowa elektryczna kolej w Polsce.

Poza historią, prezes spółki również przybliżył plany na najbliższe lata: budowa drugiego toru na odcinku Podkowa Leśna – Grodzisk powinna ruszyć za ok. 1,5 roku,  zapadła dezycja, że w weekendy i święta będzie można przewozić rowery nieodpłatnie, zostanie uruchomiony dodakowy skład, dzięki czemu kolejki będą częściej kursowały,  do końca roku powinny zostać  wybudowane nowe przystanki. Z ciekawostek podano informację, że tylko w styczniu  z WKD skorzystało o 150 tys. pasażerów więcej niż w zeszłym roku, a w ciągu całego zeszłego roku przejechało wukadką 8 mln. osób. Widzicie Państwo, że to są świetne wiadomości. A najlepszą jest to, że współpraca Miasta Podkowa Leśna z WKD układa się wzorcowo.

Uroczystość uświetnił występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

 

Dodaj komentarz