Święto Wolności i Solidarności – 4 czerwca

25 marca 2019r. w Warszawie odbyło się drugie spotkanie Komitetu organizacyjnego obchodów Święta Wolności i Solidarności – 4 czerwca. 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbędzie się w Gdańsku. Obchody mają trwać od 1 do 11 czerwca. Komitet organizacyjny ustalił, że zaproszeni do Komitetu Honorowego obchodów Święta Wolności i Solidarności będą wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Unii Metropolii Polskich – prezydenci największych miast: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Katowic, Białegostoku, Łodzi oraz przedstawiciele najważniejszych korporacji samorządowych: Unii Miasteczek Polskich – którą mam przyjemność reprezentować, Związku Miast Polskich, Związku Województw, Związku Gmin Wiejskich.

W Gdańsku na placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 4 czerwca 2019 roku stanie stół, przy którym podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Tego dnia o godz. 12.00 w całym kraju odśpiewany zostanie hymn narodowy. Dokładny program zostanie podany bliżej terminu obchodów. Wszystkie samorządy będą mogły korzystać z ujednoliconego znaku graficznego obchodów, który nawiązuje do loga „Solidarności” i plakatów wyborczych z 1989 r., a zaprojektował je twórca legendarnego znaku „Solidarności” Jerzy Janiszewski. 

 

Prezydenci 12 największych miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, podczas spotkania w Warszawie podpisali apel o wysoką frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Treść apelu:

„Drogie Polki i Polacy!

Doceniając kluczową rolę Unii Europejskiej dla rozwoju polskich miast i regionów, apelujemy o aktywny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego! Zachęcamy wszystkie chętne organizacje pozarządowe do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz wysokiej frekwencji w dniu 26 maja 2019 r Chcemy podkreślić, że nasz apel wolny jest od jakiejkolwiek afiliacji politycznej. Jest to neutralna inicjatywa, poprzez którą pragniemy zachęcać do skorzystania z prawa do wyboru. Prawa, które daje nam możliwość wywarcia wpływu na kształt całej Unii Europejskiej. W przededniu jubileuszu 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. chcemy podkreślić, że o demokrację walczyły pokolenia Polek i Polaków. Korzystajmy z tego przywileju, by wpływać na to, w jakim kierunku podążać będzie Polska i Europa. Nie zostawiajmy decyzji innym! Idąc na wybory, weźmy ze sobą rodzinę, znajomych, sąsiadów. Efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej są bezdyskusyjne. Wierzymy jednak, że Wspólnota Europejska może przynosić nam jeszcze większe korzyści. To zależy tylko od Nas. Tylko aktywni obywatele mogą zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, mogą tworzyć Polskę i Europę zgodnie ze swoimi poglądami, marzeniami oraz inspiracjami.

Zachęcamy do głosowania, do wzięcia udziału w święcie demokracji. Wasz głos liczy się przede wszystkim!”

fot. Agencja Gazeta/Jacek Marczewski

fot. w nagłówku UM Warszawa

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/samorzady-szykuja-obchody-30-rocznicy-wyborow-1989-r

 

Dodaj komentarz