Kradzieże w Podkowie

Zaniepokojony grudniowymi włamaniami do domów na terenie Podkowy Leśnej 18 grudnia 2019 r. wystosowałem pismo do Kierownika Posterunku Policji z prośbą m.in o przedstawienie dokładnych danych (pełna odpowiedź niżej).  Jednocześnie jestem w stałym kontakcie w Komendantem Policji Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, jak i policjantami pracującymi na podkowiańskim posterunku. Monitorujemy poziom przestępczości, a także zastanawiamy się jak zapobiegać działaniom niepożądanym na terenie naszego miasta. Pomimo obowiązku państwa finansowania policji, nasz samorząd wspiera działania zarówno poprzez dopłaty do nadgodzin ponadnormatywnych,  dopłat do zakupu samochodu, a także wspomożenia sprzętowego.  Pomimo zdarzeń, które miały miejsce,  z całą stanowczością należy podkreślić, że jesteśmy bezpiecznym miastem. Na terenie Podkowy Leśnej w roku 2019 było 5 włamań, dokładnie tyle, ile w 2018 r.  Wszystkich przestępstw zanotowano 76, o 4 mniej niż w roku 2018.  W bieżącym roku 2020 zanotowano 1 włamanie – jestem na gorąco po rozmowie zarówno w komendantem grodziskiej policji, jak i kierownikiem podkowiańskiego posterunku (4.01.2020). Żadne z  włamań nie było z rozbojem.  Z analizy policji wynika, że na terenie powiatu grodziskiego  (być może również sąsiedniego) grasują co najmniej dwie grupy przestępcze – wchodzą oknami rozwiercając zamki lub wybijając szyby. Plądrują domy, szukając pieniędzy i kosztowności, także kradnąc drobne przedmioty, które mieszczą się w plecakach, są sprawni fizycznie, bo często przeskakują płoty.

Policja apeluje o:

  • zgłaszanie każdego podejrzanie jeżdżącego samochodu po naszym mieście (wolno poruszającego się, przystającego, na obcych numerach – choć tu nie ma reguły itp.)
  • reagowanie na wyjące alarmy u sąsiadów ( na terenie powiatu dzięki szybkiej reakcji zdarzyły się przepłoszenia i dochodziło tylko do próby włamania), reagowanie na szczekające psy
  • włączanie alarmu nawet wtedy, kiedy na chwilę wychodzimy z domu (najwięcej kradzieży jest po zmroku między 17.00 -21.00, kiedy wybywamy „na chwilkę”  po dzieci, do sklepu, z psem, na zajęcia itp.)
  • zgłaszanie każdej grupy 3-4 mężczyzn wyglądającej podejrzanie, najczęściej idących z plecakami (brak samochodu pod nieruchomością okradaną, stoi zazwyczaj gdzieś dalej)
  • niepozostawianie kosztownych rzeczy na widoku lub w miejscach oczywistych
  • czujność sąsiedzką

Okres świąteczny sprzyja kradzieżom ( co roku jest tak samo), policja patroluje miasto, często jeżdżąc pojazdami nieoznakowanymi, zawsze reaguje na sygnały o sytuacjach podejrzanych wysyłając radiowóz.  Każde włamanie budzi społeczny niepokój i należy wzmóc czujność, ale też proszę pamiętać, że jednak żyjemy w bezpiecznym mieście i nasz rejon nie jest bardziej zagrożony niż sąsiednie, wręcz przeciwnie  – z pisma policji wynika, że „jest obecnie obszarem najmniej zagrożonym przestępczością w całym powiecie grodziskim”.

Warto podkreślić, że współpraca podkowiańskich władz z policją  należy do dobrego zwyczaju, natomiast w żadnym stopniu policja nie jest ani podległa burmistrzowi, ani od niego zależna. Za działania policji, za ich stan posiadania i poziom finansowy są odpowiedzialne kolejno komendy powiatowe, główna i MSWiA.

Poniżej odpowiedź  kierownika posterunku asp. szt. Artura Duszyńskiego z dnia 31 grudnia 2019 roku.

sprawozdanie bezpieczeństwo 2019 pdf

Dodaj komentarz