Choć lato w pełni i do ogrzewania domów pozostało jeszcze trochę czasu, to problem, który pojawi się zapewne na progu jesieni nie przestaje mi zaprzątać głowy. O problemie złej jakości powietrza pisałem wielokrotnie, o potrzebie całościowego podejścia do tematu na szczeblu centralnym, niezbędnych zmianach legislacyjnych i wsparciu samorządów. Po raz kolejny miasto wystąpiło o dofinansowanie do wymiany pieców dla mieszkańców, niemniej jednak program jakoś zawisł w próżni, a terminy rozwiązań są przesuwane. Trzeba też pamiętać, że nie ma żadnych narzędzi przymusu wymiany starych pieców, podobnie jak nie jest zabronione palenie złej jakości węglem czy drzewem. Przeprowadzane przez urząd kontrole też nie rozwiązują problemu.
Pod koniec lutego, dzięki aktywności mieszkańców i jednocześnie rodziców dzieci w szkole nr 2 (KIK) oraz dyrekcji placówki możemy się cieszyć możliwością odczytu pomiaru na tablicy świetlnej zamontowanej na fasadzie szkoły oraz aplikacji, która jest udostępniona na stronie miasta. W ramach pilotażowego programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK podkowiańska szkoła KIK została wyposażona w miernik jakości powietrza, badający przez cały czas jakość powietrza na terenie zewnętrznym szkoły i wewnątrz budynku.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uznając potrzebę informacyjną i edukacyjną udało mi się pozyskać czujnik jakości powietrza, który został zawieszony na budynku przychodni na ul. Błońskiej. To jest drugi czujnik w Podkowie. Dzięki bardzo dobrej w współpracy z jednym z naszych partnerów, być może jeszcze w mieście pojawią się dwa kolejne czujniki. Zdalnie można sprawdzić wynik na stronie miasta w zakładce „Sprawdź stan powietrza w Podkowie Leśnej”.