Nie – dla wycinki drzew przy WKD

W związku z tym, że nie zaniechano działań formalnych związanych z uzyskiwaniem decyzji na wycinkę drzew wzdłuż torów WKD, zaprosiłem wójtów/burmistrzów/prezydentów oraz starostów wszystkich gmin położonych wzdłuż linii WKD na spotkanie w Podkowie Leśnej w celu wypracowania wspólnego, jednolitego stanowiska w sprawie.

Temat wycinki drzew i krzewów przy kolejce jest już chyba wszystkim znany. Zapisy rozporządzenia ministra wskazują, że ścięte powinny zostać wszystkie drzewa rosnące w promieniu 15 metrów od osi skrajnego toru. Urząd Transportu Kolejowego w wyniku przeprowadzonej kontroli (luty-marzec) zażądał od Warszawskiej Kolei Dojazdowej usunięcia drzew rosnących 15 metrów od torów WKD po obu stronach bez względu na ich wartość i stan zdrowotny, argumentując zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego i obowiązującymi przepisami. Z szacunków wynika, że jest to ok. dwóch tysięcy drzew. Wycinka miała rozpocząć się już wiosną bieżącego roku, jednak uznano za konieczne przygotowanie inwentaryzacji w tym zakresie i termin ten jako ostateczny został określony na luty 2016r.

Jeszcze w marcu tego roku wyraziłem swój sprzeciw przeciwko złym i nieracjonalnym decyzjom, sugerując znowelizowanie przepisów. Stoję na stanowisku, że powinna być przeprowadzana regularna kontrola stanu drzew, przecinki i usuwanie suszu, a w sytuacjach tylko ewidentnie zagrażających drzewa chore powinny być usuwane. Niedopuszczalna jest wycinka wszystkich drzew bez wyjątku i tak duża ingerencja w środowisko przyrodnicze szczególnie w mieście objętym ochroną konserwatorską jak Podkowa Leśna. Temat był wielokrotnie podejmowany w rozmowach z WKD, niemniej jednak UTK w maju wydał decyzję nakazującą WKD wycinkę. Spółka podjęła kroki odwoławcze i starania w celu ograniczenia wycinki do drzew chorych, zamierających i pochylonych w stronę torów. Zgodnie z obowiązującym prawem nie istnieje możliwość zaniechania wycinki drzew znajdujących się w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru linii kolejowej. Trwają prace opracowywania założeń do zmiany dopuszczającej usytuowanie drzew w odległości mniejszej niż 15 m od torów, przy zachowaniu warunków bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Zaproponowane przeze mnie wypracowanie wspólnego stanowiska przez wójtów (burmistrzów i prezydentów) ma wzmocnić starania WKD o odstępstwo od przepisów. Ponowne rozpatrzenie sprawy przez UTK nastąpi do 30 listopada 2015r.

W ciągu kilku miesięcy kolejne samorządy (w tym Rada Powiatu Pruszkowskiego i Rada Miejska w Pruszkowie podjęły stosowne uchwały) oraz organizacje pozarządowe oprotestowały decyzję UTK. Decyzja o planowanej wycince wywołała niepokój społeczny, zbierane są podpisy pod petycją obywatelską (w ciągu kilku dni blisko 2 tys. osób złożyło już swój podpis). Dotychczas WKD wystosowała 11 wystąpień do samorządów o wydanie zezwolenia na usunięcie 170 drzew. Pozytywnie ustosunkowały się dwa: Urząd Dzielnicy Warszawa Włochy (6 drzew) oraz Urząd Gminy Grodzisk Mazowiecki (83 drzewa). Podkowa Leśna nie otrzymała wniosku z prośbą o decyzję na wycinkę, a jedynie pismo informujące o obowiązujących przepisach i konieczność dostosowania się do nich. Moje stanowisko w tej sprawie nie zmieniło się.

www.kolejnadrzewa.pl/petycja

http://grodzisknews.pl/dwa-tysiace-drzew-wokol-wkd-pojdzie-do-wycinki/

wiadomosci.wpr24.pl/samorzady-chca-bronic-drzew-na-linii-wkd;

http://wawalove.pl/Wzdluz-trasy-WKD-do-Podkowy-Lesnej-zniknie-2-tys-drzew-Kolejarze-Nie-mamy-takich-planow-a19957

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/,wkd-wycina-drzewa-wzdluz-torow.

Park Przyjaźni oddany

W dniu wczorajszym 22.10.br. dokonaliśmy odbioru zadania pod nazwą „Rewitalizacja Parku Przyjaźni Polsko- Węgierskiej w centrum zabytkowego Miasta Ogrodu Podkowa Leśna”.

DSCN0602rzmRoboty budowlane związane z nasadzeniami nowych roślin i zabiegami pielęgnacyjnymi dla roślin już istniejących wykonywała firma Ziel –Bud, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji, m.in. rewitalizowała Ogród Krasińskich w Warszawie.

Nawierzchnia części alejek w części parkowej została wykonana z mineralnej, wodoprzepuszczalnej, naturalnie stabilizowanej HanseGrand. Jest to materiał budowlany składającym się z wysokiej jakości kamieni naturalnych, grysów oraz specjalnego lepiszcza ekologicznego. HanseGrand jest nawierzchnią biologicznie czynną i całkowicie przyjazną dla środowiska naturalnego. Znakomicie nadającą się do np. jazdy na rolkach.

DSCN0612rW części leśnej została zastosowana nawierzchnia HanzaVia -też produkt mineralny, naturalny, niezanieczyszczony, bez dodatków produktów sztucznych na bazie żwirów naturalnych łamanych, piasku i kruszyw skalnych. Obie są całkowicie przepuszczalne, dopasowane do specyfiki terenu i charakteru Podkowy – uznałem, że będą lepsze od zaprojektowanych ziemnych. Do wykończenia został użyty kamień granitowy.

DSCN0605rPrzed pomnikiem zostały położone ponownie – stare, wyczyszczone płyty z piaskowca. W głównej alei stoi makieta ceramiczna Podkowy Leśnej ulepiona w 2013r. przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Anny Kasperkiewicz, architekta i artysty ceramika.

Wykonane nasadzenia roślin można liczyć w tysiącach sztuk, pochodzą one ze szkółki objętej kontrolą polskiego inspektoratu ochrony roślin. Wśród nich znajdują się byliny: m.in. zawilce, turzyce, narecznice, żurawka, funkia, bluszcz pospolity; krzewy i krzewinki: grab żywopłotowy, jaśminowiec, cisy, barwinek, tawuła, suchodrzew oraz drzewa: jaśminowce, lipy, głogi oraz świerk pospolity, którego rozmiary są naprawdę imponujące – 7m. W części parku zostanie posiana trawa.

DSCN0609rObecnie posadowione lampy są tymczasowe, docelowo (trwa produkcja) będą zamontowane parkowe – „pastorały” z oprawami ledowymi. Przewidziane są również ławki i kosze i maszt, których montaż nastąpi w terminie późniejszym. Będą jeszcze wykonywane prace pielęgnacyjne – cięcie starego grabowego żywopłotu od strony ul. Akacjowej.

DSCN0616rO wrażeniach i doświadczeniach związanych z realizacją tego projektu, ekologach i ich protestach oraz krytykach, ale też i sprzymierzeńcach – napiszę kiedy indziej. Chętnie wsłuchuję się w opinie mieszkańców, jestem otwarty na uwagi i określenie oczekiwań szczególnie, że w przyszłym roku będę przymierzał się do rewitalizacji Parku Miejskiego.

DSC_7480r