Profilaktyka onkologiczna

4 lutego 2015r został ogłoszony Światowym Dniem Walki z Rakiem.

Podkowa Leśna będzie realizowała program profilaktyki onkologicznej – miasto sfinansuje mieszkańcom powyżej 40 roku życia laboratoryjne badania przesiewowe w kierunku rozpoznawania nowotworów.

Do programu zostaną zaproszone osoby, które nie są objęte programami Narodowego Funduszu Zdrowia. Ilość pieniędzy w budżecie na ten cel jest ograniczona, w związku z tym będą prowadzone zapisy. W zależności od zainteresowania, będziemy się starali zwiększyć środki.

Badania przesiewowe będzie można wykonać w  Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Badania najprawdopodobniej będą obejmowały trzy pakiety (do wyboru jeden):

  • W przypadku kobiet –wykluczenie nowotworu narządu rodnego szyjki macicy, jajnika oraz nowotworu piersi
  • W przypadku mężczyzn – wykluczenie nowotworu jąder oraz gruczołu krokowego
  • Pakiet mieszany dla kobiet i mężczyzn – wykluczenie nowotworu żołądka, jelita grubego oraz trzustki.

Równolegle będzie prowadzona edukacja zdrowotna w tym zakresie. Informacje o warunkach przeprowadzenia badań zostaną przekazane mieszkańcom po podpisaniu umowy ze szpitalem.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat szybkiej terapii onkologicznej na stronie Ministerstwa Zdrowia http://pakietonkologiczny.gov.pl/

O profilaktyce zdrowotnej, szczególnie onkologicznej powinniśmy szeroko rozmawiać, głownie w domach. W październiku 2010r. dzięki mojemu zaangażowaniu i moich przyjaciół w Podkowie odbył się pierwszy i jak na razie jedyny Marsz Różowej Wstążki. Zostało wtedy przebadanych (nieodpłatnie przez lekarzy) kilkadziesiąt kobiet, onkolog dr Jacek Zwoliński mówił na temat ważności badań onkologicznych. Rak stał się społecznym problem i nie wybiera: młody-stary, biedny-bogaty. Cieszę się, że po raz pierwszy udało się wygospodarować pieniądze w budżecie na badania profilaktyczne, przynajmniej dla części mieszkańców. Badajmy się, tak na wszelki wypadek.

IMG_0306

Dodaj komentarz