Certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”

21 czerwca 2017 odebrałem statuetkę i certyfikat w ogólnopolskim konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom” za twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie od 3 do 10 tys.

W ramach promocji turystyki rowerowej, organizatorem tego wydarzenia od 2012r. jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W konkursie wyróżnione są te gminy, które w swoich planach i działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i stawiają na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Tworzą rowerową infrastrukturę, pokazują się poprzez organizacje rowerowych imprez i akcji oraz stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych.

Podkowa Leśna została wyróżniona przede wszystkim za skuteczne działania w zakresie pozyskiwania środków na budowę infrastruktury, czyli ścieżek rowerowych. Wystarczy przypomnieć, że jest to 2,7 mln złotych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, co daje blisko 10% całości budżetu! Obecnie jesteśmy po przetargu, wykonawca został wyłoniony, pogoda co prawda nie sprzyja, ale niedługo powinien wejść na budowę. W przyszłym roku budowa będzie szła pełną parą. Część elementów infrastruktury już została przygotowana, to są stojaki na rowery, wiata rowerowa – kolejne będą wybudowane w najbliższych miesiącach – też są na to już przeznaczone środki. W naszych staraniach doceniła nas Fundacja Allegro All For Planet w ramach kampanii społecznej „Kręć Kilometry” fundując miastu stojaki. Podejmowaliśmy mnóstwo działań miękkich, jak organizowanie wycieczek rowerowych, wyścigi rowerowe, miasteczka ruchu rowerowego dla dzieci i młodzieży – które mają pomóc dzieciom i młodzieży oswoić się z jazdą po ulicach, uczyć bezpiecznego poruszania po drogach czy ułatwić przygotowania do egzaminu na kartę rowerową. Zorganizowaliśmy Konferencję „Przesiądź się na rower”, w której brali udział eksperci. Promujemy akcje edukacyjne i promocyjne środka transportu jakim jest rower – organizując darmowe przeglądy dla mieszkańców oraz znakowanie rowerów przez policję. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów na drogach, popularyzując bezpieczne zachowania komunikacyjne wśród kierowców, chociażby malując znaki rowerowe na drogach.

Wszystkie te działania będą kontynuowane, sam jak mogę, korzystam z roweru na co dzień i wszystkich gorąco do tego zachęcam.

Dodaj komentarz