Kocie bezdomniaki.

Do tej pory o kotach wiedziałem tylko tyle, że zawsze spadają na cztery łapy i chodzą swoimi drogami. Ale, pracując w urzędzie przyszło mi rozszerzyć tę wiedzę o przyjęty Program opieki nad zwierzętami  bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt przez Radę Gminy Podkowy Leśnej, zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856 ze zm.).  W programie  jednym z punktów jest opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie. Program jest dostępny na stronie BIP Podkowy Leśnej.

Można dyskutować o lubieniu i nie lubieniu kotów, ale ich sanitarna rola w mieście jest tak duża, że dyskusji nie podlega. Kot wolno żyjący jest zwierzęciem pożytecznym, gdyż jest naturalnym wrogiem gryzoni. Ale by łapać myszy – musi być silny i w dobrej kondycji. Dla kota łapanie myszy to naturalna zabawa, a nie tylko zdobywanie pożywienia. Nawet dobrze podkarmione koty zachowują instynkt łowcy. Kocia natura wymaga poszanowania dla swobody bytu, więc kociaki mają prawo wybrać miejsce swojego zamieszkania. Mam też nadzieję, że podkowiańscy odpowiedzialni koci opiekunowie sterylizują swoich podopiecznych (dofinansowanie z budżetu miasta), by nie rozmnażały się niepotrzebnie. Za opiekę nad zwierzakami – kocim wolontariuszom bardzo dziękuję. Dzięki Nim przetrwanie zimy dla kotów jest łatwiejsze.CIMG9151

Osoby społecznie opiekujące się kotami wolno żyjącymi (karmiciele) mogą się zgłosić do Referatu Gospodarki Miejskiej w  celu otrzymania informacji  na wykonanie zabiegów sterylizacji i kastracji  bezdomnych kotów. Dodatkowo Urząd Miejski w Podkowie  Leśnej, w celu dokarmiania kotów wolno żyjących wspiera karmicieli przekazując im karmę oraz w ramach możliwości wydaje budki na zimę. Budki są solidne, ocieplone, wykonane zgodnie ze sztuką.

Do zabiegów kwalifikowane są wyłącznie koty bezdomne lub koty dzikie wolno żyjące. Miasto nie pokrywa kosztów karmienia, budek oraz zabiegów kotów będących własnością osób prywatnych.

 

 

Dodaj komentarz