Warszawska Kolej Dojazdowa jest przewoźnikiem majacym historię sięgającą początków XX wieku. W dniu dzisiejszym miałem przyjemność wziąć udział w obchodach jubileuszu 90-lecia działalności powstania EKD/WKD. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze” Marszałek Wojewódzwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezes Zarządu WKD Michał Panfil wyróżnili osoby zasłużone dla Mazowsza i rozwoju spółki WKD. Niespodziewanie dla mnie znalazłem się wśród osób zasłużonych i odebrałem odznakę „Przyjaciel WKD za wsparcie i publiczne popularyzowanie działań WKD, mające wpłw na poztywny wizerunek spółki”. Wybitnym pracowniom spółki za sumienną i wzorową pracę zostały przyznane odznaczenia państwowe Pezydenta RP.
W 1918 r. powstało Zgrupowanie Elektryfikacyjne „Siła i Światło S.A.”, które za jeden z celów związanych z elektryfikacją kraju obrało przesył energii i zasilanie nowo powstających linii kolejowych. W 1922 r. w ramach grupy „Siła i światło” powołano spółkę akcyjną „Elektryczne Koleje Dojazdowe (EKD). Budowę linii z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego rozpoczęto w 1925 r. Linia została uruchomiona już dwa lata później, w dniu 11 grudnia 1927 r. jako pierwsza normalnotorowa elektryczna kolej w Polsce.
Poza historią, prezes spółki również przybliżył plany na najbliższe lata: budowa drugiego toru na odcinku Podkowa Leśna – Grodzisk powinna ruszyć za ok. 1,5 roku, zapadła dezycja, że w weekendy i święta będzie można przewozić rowery nieodpłatnie, zostanie uruchomiony dodakowy skład, dzięki czemu kolejki będą częściej kursowały, do końca roku powinny zostać wybudowane nowe przystanki. Z ciekawostek podano informację, że tylko w styczniu z WKD skorzystało o 150 tys. pasażerów więcej niż w zeszłym roku, a w ciągu całego zeszłego roku przejechało wukadką 8 mln. osób. Widzicie Państwo, że to są świetne wiadomości. A najlepszą jest to, że współpraca Miasta Podkowa Leśna z WKD układa się wzorcowo.
Uroczystość uświetnił występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.