W tym roku przypadła okrągła rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. W uczczenie Święta Wolności i Solidarności zaangażowały się samorządy w całej Polsce. Główne obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Gdańsku. Komitet organizacyjny ustalił, że zaproszeni do Komitetu Honorowego obchodów Święta Wolności i Solidarności będą wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu.
Tak też się stało i w Gdańsku na placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 4 czerwca 2019 roku stanął stół, przy którym podpisana została Deklaracja Wolności i Solidarności.
Zjechali się samorządowcy z całego kraju, także po to, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed gminami.
Jako przedstawiciele organizacji i korporacji samorządowych podpisaliśmy 21 tez samorządowców. Wśród celów znajduje się m.in zwiększenie samodzielności regionów, przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, a także zwiększenie nakładów na edukację przez państwo , przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego będącego dziś w dyspozycji agencji państwowych, a także odpolitycznienie mediów publicznych. Liczba też nawiązuje do 21 postulatów „Solidarności” z 17 sierpnia 1980 roku.
W jednym miejscu znalazła się masa ludzi wierzących, że Polska może być lepsza! Dla których wartości jak wolność i demokracja są bezdyskusyjne. To było bardzo pozytywne doświadczenie.
Znakomite wystąpienia prezydentów: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz wielu samorządowców, społeczników, ludzi kultury podczas debat obywatelskich i towarzyszących wydarzeń.
Gdańskie święto obchodzone było w ramach dziewięciu stref: muzycznej, kulturalnej, Czytelni Wolności, strefy ECS, pikników sąsiedzkich na Skwerze Świętopełka, oraz strefy delegatów, społecznej, Forum Obywatelskiego i nowego Okrągłego Stołu. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.
Podkowianie nie tylko świętowali w Gdańsku (mnóstwo sąsiadów spotkałem na terenie ECS), ale także na miejscu w Podkowie Leśnej. Urząd Miasta Podkowa Leśna przy dużym wsparciu organizacji pozarządowych przygotował dla mieszkańców szereg wydarzeń. Szczególny charakter miało Śniadanie Podkowiańskich Bohaterów Wolności 1989 – 2 czerwca w godz. 11.00 -12.00, na które zaprosiliśmy członków Komitetu Obywatelskiego z Podkowy Leśnej i osoby związane z organizacją wyborów w tamtym okresie. Każda z zasłużonych osób otrzymała pamiątkowy dyplom, a także wybity okolicznościowy medal nawiązujący do wyborów ’89 w Podkowie Leśnej. Medal w ramach podkowiańskiego symbolu obchodów przekazałem też na ręce dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Karskiego.