Rok 2015, to rok szczególny dla naszego miasta, ze względu na przypadające 90 lecie Podkowy Leśnej. Inaugurację obchodów rozpoczęliśmy koncertem w Kościele św. Krzysztofa – Requiem W.A. Mozarta w wykonaniu chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.
90 lat Podkowy Leśnej to krótka historia miasta, ale wypełniona bardzo intensywnym i dużym ładunkiem historii życia wielu ludzi, którzy zapisywali i zapisują po dzisiaj swoją codzienną pracą, działalnością społeczną, aktywnością obywatelską, gestami – karty historii kolejnych lat życia naszego miasta. Bardzo często słyszymy – Podkowa Leśna to ludzie. I tak w istocie jest, historia naszego miasta, to zbiór postaw, czynów obywatelskich jej mieszkańców świadczących o wyjątkowości miejsca i wyjątkowości mieszkających tutaj ludzi.
Cała nasza historia związana jest z aktywnością jednostek, która zsumowana i scalona tymi 90 latami pozwoliła na stworzenie Miasta – Ogrodu Podkowa Leśna, nie rozumianego tylko jako tworu urbanistycznego, ale także legendy miejsca, tożsamości i patriotyzmu mieszkających tutaj obywateli. Począwszy od wizji Ojców założycieli – wszystkich którzy przyczynili się do powołania 9 kwietnia 1925r. do życia spółki „Miasto-Ogród Podkowa Leśna, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Spółka ta kupiła od Stanisława Lilpopa majątek pod nazwą hipoteczną „Podkowa Leśna” o powierzchni 522 mórg „wraz z lasem, zadrzewieniem i budynkami na tym obszarze”. Data ta uznawana jest za datę założenia Miasta Ogrodu Podkowa Leśna”.
Okres II Wojny Światowej to w Podkowie czas intensywnej działalności konspiracyjnej. Podkowa wraz z miejscowościami leżącymi na trasie Komorów – Milanówek zyskała wtedy nazwę „małego Londynu” – ze względu na miejsce pobytu i spotkań władz Polski podziemnej. Po upadku Powstania Warszawskiego Podkowa Leśna przyjmuje tysiące uciekinierów zniszczonej Warszawy. Udzielano pomocy i schronienia) wielu Żydom, którzy odmówili zamieszkania w warszawskim getcie. Podkowa Leśna okresu wojennego to także gościnne Stawisko. To piękna karta w historii miasta i jego mieszkańców.
Lata powojenne dla mieszkańców Podkowy Leśnej to lata zrywów aktywności społecznej, których pomniki służą nam do obecnej chwili. Ot choćby budynki naszych szkół, przychodnia, sieć gazowa czy z czasów najnowszych – Komisariatu Policji. To także wzmożona działalność opozycyjna skupiona wokół Kościoła. Miejsca które było świadkiem, głodówek, protestów ludzkiej solidarności i niezłomnej odwagi w walce o wolność.
I tak jak nie ma drzew bez korzeni, tak nie ma historii bez początku. Celowo nie wymieniam nazwisk, bo tych którzy zapisali się w kartach historii na przestrzeni 90 lat jest tak wielu, że nie sposób byłoby ich wszystkich wymienić.
W obchody 90 lecia Miasta Ogrodu włączyły się instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Poza oficjalnymi wydarzeniami zostało zaplanowanych szereg imprez, które będą odbywały się w ciągu całego roku. 9 kwietnia – nastąpi złożenie kwiatów przez władze samorządowe pod pomnikiem Matki Boskiej przy kamieniu węgielnym Miasta na skwerze ks. Kolasińskiego.
Natomiast na najbliższy weekend CKiIO przygotowało bogaty program kulturalny: 11 kwietnia – Filmowa Podkowa – o godzinie 11.00 rusza gra miejska „Pożegnania/Powitania”. Otwarcie wystawy godz. 16.00 Jerzy Wójcik. Sformowana energia. Następnie Kasyno „Weranda” – wernisaż wystawy malarstwa Leszka Jampolskiego o godz.18.00. W niedzielę 12 kwietnia – pokaz filmów Michała Bogusławskiego o wybitnych mieszkańcach Podkowy (L. Kantorski, L. i H. Nowosielscy, J. Maziarski)- godz.16.00. Na zakończenie dnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Kapeli ze wsi Warszawa”. W ramach obchodów Muzeum w Stawisku 12 kwietnia o godz. 18.00 zaprasza na: Jarosław Iwaszkiewicz – wybrane wiersze i fragmenty prozy poświęcone Podkowie Leśnej, Karol Szymanowski – I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wykonaniu: Andrzej Ferenc – recytacje, Bartłomiej Kominek – fortepian, Kwartet Camerata: Włodzimierz Promiński, Andrzej Kordykiewicz, Piotr Reichert, Roman Hoffmann. O godz. 19.00 Początki Podkowy Leśnej w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów – prelekcja Małgorzaty Zawadzkiej oraz otwarcie wystawy Zanim ogród stał się miastem. Dawna Podkowa w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów. Zapraszam.