Park Przyjaźni numerem 1 w Polsce!

Z radością informuję, że 21 września 2016r. otrzymaliśmy nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na NAJLEPIEJ ZAGOSPODAROWANĄ PRZESTRZEŃ PUBLICZNĄ W POLSCE za rewitalizację Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Podkowie Leśnej w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń zieleni”. Konkurs organizowany był przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Uzasadnienie do nagrody: „Nagrodę przyznano za przywrócenie znaczenia kluczowej przestrzeni publicznej historycznego założenia urbanistycznego miasta. Dzięki rewaloryzacji zaniedbana przestrzeń zieleni w sąsiedztwie ważnych dla funkcjonowania miasta obiektów przekształciła się w wielofunkcyjną dostępną przestrzeń publiczną o dominującej funkcji rekreacyjnej”

Kliknij w link Prezentacja parku przed i po rewitalizacji /pdf/

dsc_4898W lipcu informowałem, że decyzją Głównego Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich Rewitalizacja Parku Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Podkowie Leśnej została nominowana do  II etapu tegorocznej X edycji konkursu. Celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno –architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od aktualnych światowych standardów w tej dziedzinie.

Oceny i wyboru najlepszych opracowań dokonało jury, w składzie którego zasiadały władze TUP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów RP. Do II etapu zakwalifikowały się 32 realizacje przestrzeni. Spośród nich wybrano najlepszych. Satysfakcja tym większa, że konkurowaliśmy z dużymi miastami, które realizują wiele inwestycji w zakresie projektowania przestrzeni publicznej.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach. Nagrodę Honorową otrzymały:

  • Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni – Podkowa Leśna Rewitalizacja Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
  • Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni – Olsztyn Całoroczne Centrum Sportowo- rekreacyjne nad Jeziorem Ukiel
  • Nowo wykreowana przestrzeń publiczna – Warszawa  Plac Europejski
  • Rewitalizowana miejska przestrzeń – Gdańsk Plac księdza Jana Gustkowicza

Wyróżnienia uzyskały miasta: Piotrków Trybunalski, Racibórz, Legionowo, Wejherowo, Szczecin.

dsc_4894Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji „Miasta dostępne” w Warszawie.

dsc_4854fot. prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prof. dr hab. Tadeusz Markowski, dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prof. dr hab. inż. arch. Stefan Wrona, prof. dr hab. Alina Maciejewska

Dodaj komentarz