W dniu wczorajszym 22.10.br. dokonaliśmy odbioru zadania pod nazwą „Rewitalizacja Parku Przyjaźni Polsko- Węgierskiej w centrum zabytkowego Miasta Ogrodu Podkowa Leśna”.
Roboty budowlane związane z nasadzeniami nowych roślin i zabiegami pielęgnacyjnymi dla roślin już istniejących wykonywała firma Ziel –Bud, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji, m.in. rewitalizowała Ogród Krasińskich w Warszawie.
Nawierzchnia części alejek w części parkowej została wykonana z mineralnej, wodoprzepuszczalnej, naturalnie stabilizowanej HanseGrand. Jest to materiał budowlany składającym się z wysokiej jakości kamieni naturalnych, grysów oraz specjalnego lepiszcza ekologicznego. HanseGrand jest nawierzchnią biologicznie czynną i całkowicie przyjazną dla środowiska naturalnego. Znakomicie nadającą się do np. jazdy na rolkach.
W części leśnej została zastosowana nawierzchnia HanzaVia -też produkt mineralny, naturalny, niezanieczyszczony, bez dodatków produktów sztucznych na bazie żwirów naturalnych łamanych, piasku i kruszyw skalnych. Obie są całkowicie przepuszczalne, dopasowane do specyfiki terenu i charakteru Podkowy – uznałem, że będą lepsze od zaprojektowanych ziemnych. Do wykończenia został użyty kamień granitowy.
Przed pomnikiem zostały położone ponownie – stare, wyczyszczone płyty z piaskowca. W głównej alei stoi makieta ceramiczna Podkowy Leśnej ulepiona w 2013r. przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Anny Kasperkiewicz, architekta i artysty ceramika.
Wykonane nasadzenia roślin można liczyć w tysiącach sztuk, pochodzą one ze szkółki objętej kontrolą polskiego inspektoratu ochrony roślin. Wśród nich znajdują się byliny: m.in. zawilce, turzyce, narecznice, żurawka, funkia, bluszcz pospolity; krzewy i krzewinki: grab żywopłotowy, jaśminowiec, cisy, barwinek, tawuła, suchodrzew oraz drzewa: jaśminowce, lipy, głogi oraz świerk pospolity, którego rozmiary są naprawdę imponujące – 7m. W części parku zostanie posiana trawa.
Obecnie posadowione lampy są tymczasowe, docelowo (trwa produkcja) będą zamontowane parkowe – „pastorały” z oprawami ledowymi. Przewidziane są również ławki i kosze i maszt, których montaż nastąpi w terminie późniejszym. Będą jeszcze wykonywane prace pielęgnacyjne – cięcie starego grabowego żywopłotu od strony ul. Akacjowej.
O wrażeniach i doświadczeniach związanych z realizacją tego projektu, ekologach i ich protestach oraz krytykach, ale też i sprzymierzeńcach – napiszę kiedy indziej. Chętnie wsłuchuję się w opinie mieszkańców, jestem otwarty na uwagi i określenie oczekiwań szczególnie, że w przyszłym roku będę przymierzał się do rewitalizacji Parku Miejskiego.