I po wyborach

10 kwietnia 2016r. w okręgu nr 5 w Podkowie Leśnej odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miasta. Z mandatu zrezygnowała radna Małgorzata Stępka, zaraz po tym jak została przyłapana na potajemnym nagrywaniu kolegów radnych i urzędników w Urzędzie Miasta bez ich wiedzy i zgody, łamiąc w ten sposób nie tylko standardy współżycia społecznego, ale także i normy etyczne, podważając autorytet Rady Miasta, przynosząc jej wstyd i niemierzalną szkodę społeczną. (Wszystkie osoby nagrane, z wyjątkiem radnej Stępki wyraziły zgodę na odtworzenie nagrania).

Do wyborów stanęło dwóch kandydatów: Szymon Czupryński (zdobył 45 głosów) i Marcin Kaliński (49 głosów). Pani była radna Stępka na swoje miejsce rekomendowała p. Kalińskiego, bardzo mocno wspierając jego kampanię.

Panu Marcinowi Kalińskiemu gratuluję wygranej – to jego niewątpliwy sukces. Mamy zatem komplet w Radzie Miasta.

Jak czytam w ulotce, hasłem przewodnim pana Marcina Kalińskiego jest „Szacunek dla Podkowian”– szacunek jako wartość”. Cieszy mnie ta niespodziewana, choć nagła zmiana, bo jeszcze dwa miesiące temu publicznie deklarował, że dla burmistrza (czyli dla mnie) „pompuje koła w swojej starej taczce”. Domyślam się, że jako kandydat z ramienia partii „Samoobrona”, dwukrotnie starający się o mandat posła RP (w 2005r. i 2007r.- w Podkowie Leśnej zdobył 4 głosy pkw.gov.pl) oraz kandydat na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego (2006r.) również z tej samej partii – taczkę prowadzić umie. Młodszemu pokoleniu przypomnę, że to ta partia, która blokowała drogi, niszczyła zboże i potajemnie nagrywała rozmowy koalicyjne, aby w końcu zatopić się w aferach obyczajowych.

Dalej czytam w ulotce p. Kalińskiego „…jestem zainteresowany i zaangażowany w sprawy miasta” (pisownia oryginalna).  To fakt – bardzo duże zaangażowanie radnego elekta dało się odczuć  podczas gorącego okresu związanego z tematem przyjazdu uchodźców do Polski (w tym do ośrodka w Dębaku). Jego aktywność polegała na  rozlepianiu w mieście anonimów- tu zacytuję z nich przykładowe zdanie „… godząc się na przyjmowanie cudzoziemców do Polski, nasze władze wspierają to przestępstwo”, następnie wspierany m.in. przez „bojówki kiboli” bardzo ostro wyrażał swoje zdanie na spotkaniu zorganizowanym przeze mnie w/s uchodźców nie dając zaproszonym gościom prowadzić panelu. Również na tym spotkaniu „edukował” zebranych  m.in czym jest rasizm, ksenofobia itp. rozdając ulotki, z której fragment cytuję:  „Należy zacząć od nazwania rzeczy po imieniu, zdejmując odium zakłamania w nazewnictwie. Rasizm na skutek nieodległej historii ma znaczenie pejoratywne. Jednakże osoba broniąca swojej rodziny, domu, społeczności, kultury, prawa do samostanowienia przed wyniszczeniem przez zewnętrzną grupę ludzi czy mniejszość, nie wypełnia ogólnie przyjętej definicji rasisty. Jeśli broniąc powyższych wartości zostałeś nazwany rasistą, a wewnętrznie się z tym nie zgadzasz, wiedz że stwierdzenie to nie jest kneblem. Wciąż możesz wyrażać swoją opinię, domagać się swoich praw w imię wolności słowa. Nie będąc agresorem egzekwujesz swoje prawo do obrony! Nikogo tym nie krzywdzisz! Warto dodać, że w swoim pierwotnym znaczeniu słowo „rasizm” było nacechowane pozytywnie, bo określało działanie dążące do przetrwania własnej rasy. „(autor Marcin Kaliński). Reszta z racji obszerności jest dostępna tutaj.

Dalej czytam w jego ulotce wyborczej „…potencjał bogatych w tradycje postaw obywatelskich, z których My, Podkowianie, jesteśmy znani i dumni”. Pan Kaliński przyjmując właściwą dla siebie postawę obywatelską, w końcu przemaszerował wśród „brunatnych” mieszkańców Pruszkowa przez nasze miasto w demonstracji „Podkowa przeciw imigrantom” zorganizowanej przez Obóz Narodowo Radykalny, a następnie zamieścił w internecie z niej film. Czy wspierając nacjonalistyczny ruch ONR można mówić o „tradycji postaw obywatelskich” w Podkowie Leśnej?

W kampanii wyborczej p. Kaliński deklarował współpracę i konstruktywny dialog. Czy to znaczy, że taczka nie jest już potrzebna?

Podkowiańska  #dobrazmiana ?

Szymonowi Czupryńskiemu gratuluję bardzo dobrego wyniku i prowadzenia uczciwej i pozytywnej kampanii wyborczej.

Krajowa Polityka Miejska

8 kwietnia 2016r. roku w Ministerstwie Rozwoju, na zaproszenie Podsekretarza Stanu  Pawła Chorążego, jako burmistrz Podkowy Leśnej i sekretarz Unii Miasteczek Polskich uczestniczyłem w  konferencji pt. „Krajowa Polityka Miejska 2023- plan działania”, poświęconej planowi wdrażania programu Krajowej Polityki Miejskiej .

W panelu dyskusyjnym na temat priorytetów polityki miejskiej poza mną  udział wzięli prelegenci:  Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Igor Zachariasz – Zastępca Dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich, Artur Celiński – Kongres Ruchów Miejskich, Aleksandra Jadach-Sepioło – Instytut Rozwoju Miast w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa, Piotr Lorens – Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Andrzej Maciejewski – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Paweł Żuber – Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju.

Konferencja miała przede wszystkim dwa cele. Pierwszym było przedstawienie założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także ich powiązania z kierunkami rozwoju i działaniami zaproponowanymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2023. Drugim celem było stworzenie możliwości debaty na temat priorytetów i ich hierarchii w wdrażaniu Krajowej Polityki Miejskiej 2023. W trzeciej części spotkania odbyła się otwarta dyskusja z udziałem uczestników spotkania: przedstawicieli rządu, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych o Krajowej Polityce Miejskiej.

WP_20160408_13_15_55_Pro wStrategicznym celem Krajowej Polityki Miejskiej 2023 jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, a także poprawienie jakości życia mieszkańców. KPM adresowana jest do wszystkich miast, niezależnie od ich wielkości czy położenia oraz ich obszarów funkcjonalnych, przy czym ze szczególną uwagą podchodzi się do problematyki rozwoju małych i średnich miast. W ramach KPM szczegółowo przedstawiono następujące wyzwania:
– racjonalne gospodarowanie przestrzenią (w tym zwłaszcza racjonalne jej planowanie i odwrócenie niekorzystnych trendów suburbanizacyjnych, czyli „rozlewania się miast”),
– dążenie do zrównoważonej mobilności miejskiej, a zwłaszcza preferowanie transportu ekologicznego (zbiorowego, rowerowego, ruchu pieszego),
– dążenie do zapewniania dostępnych, wysokiej jakości usług publicznych,
– rewitalizacja obszarów zdegradowanych na terenie miast,
– przygotowywanie miast do zmian klimatu, połączone z ochroną środowiska oraz radykalnym zwiększeniem efektywności energetycznej,
– stawianie czoła wyzwaniom demograficznym,
– wykorzystanie do rozwoju miast rosnącej aktywności mieszkańców,
– doskonalenie współpracy i współdziałania samorządów na terenie aglomeracji (miejskich obszarów funkcjonalnych),
– mądre (racjonalne, sprawne i dopasowane do potrzeb) inwestowanie przez miasta.

krajowa polityka miejskaKrajowa Polityka Miejska 2023 podkreśla samodzielność jednostek samorządu terytorialnego w realizacji jej celów oraz konieczność indywidualnego dobierania narzędzi rozwojowych przez każde z miast.