W najbliższą sobotę 19 stycznia 2019 r., w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej od godziny 12.00 będzie można zapalić znicz w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Św. P. Pawła Adamowicza. Wszyscy chętni będą mogli również dokonać wpisu w księdze kondolencyjnej, która zostanie wyłożona w sobotę w parku ( w razie deszczu, pod daszkiem urzędu), a od poniedziałku 21.01.19 r. do piątku – 25.01.19 r. będzie udostępniona w korytarzu urzędu miasta, w godzinach pracy.
Nie będzie mnie tego dnia z Państwem w Podkowie, gdyż wtedy będę reprezentował Miasto Podkowa Leśna oraz Unię Miasteczek Polskich podczas uroczystego pożegnania Prezydenta przez samorządowców w Gdańsku, w piątek o godzinie 15.00 oraz uroczystości pogrzebowych w sobotę.
W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza od dnia 15.01.2019 do dnia 17.01.2019 (wtorek-czwartek) w Mieście Podkowa Leśna obowiązuje żałoba. Na budynku Urzędu Miasta zostały opuszczone do połowy masztu flagi, przystrojone kirem. Od godziny 17.00 w piątek 18.01.19 r. tj. od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej, w formie pochodu ulicami miasta do godziny 19.00 w sobotę 19.01.19 r. obowiązuje żałoba narodowa zarządzona przez Prezydenta Polski.
Od piątku do niedzieli również zostaną zgaszone ozdoby świąteczne na choince i przy stacji WKD.
Proszę mieszkańców o chwilę refleksji, zadumy i powagi w tym smutnym okresie.
……………………………………………………………………………..
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ugodzony wielokrotnie nożem przez 27 letniego mężczyznę, w niedzielę wieczorem (13.01.19) na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent natychmiast trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. Jak podali lekarze, miał poważne rany serca, przepony i narządów wewnętrznych. Napastnik został zatrzymany przez policję. Prokuratura przesłuchała nożownika i postawiła mu zarzut zabójstwa.
Paweł Adamowicz urodził się w 1965 r. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat 80. ubiegłego wieku był działaczem solidarnościowym. Zajmował się m.in. kolportażem i wydawaniem wydawnictw podziemnych. W latach 1990–1993 był prorektorem do spraw studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Gdańska, a od 1998 r. był prezydentem tego miasta. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznakami i medalami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Wolności i Solidarności, Medalem św. Wojciecha oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Paweł Adamowicz był żonaty; osierocił dwie córki.
You must be logged in to post a comment.