Drogi w Podkowie

Temat dróg, a właściwie braku porządnych dróg w Podkowie Leśnej nie schodzi z wokandy lokalnych najważniejszych problemów. Przeanalizowałem wnioski i pisma jakie Państwo składaliście w tym temacie w ciągu ostatnich kilku lat i okazało się, że jedyne drogi, o których budowę (utwardzenie, poprawę nawierzchni, poprawę bezpieczeństwa, odwodnienie) nie wnioskowano były: ulica Głuszcowa, Bażantów, Jastrzębia, Krasek, Prusa. Wszystkie pozostałe wymagały bądź wymagają interwencji.

Drogi w liczbach (wartości przybliżone ±)

Wszystkich dróg gminnych w Podkowie Leśnej mamy 44 km.

Dróg o trwałej nawierzchni asfaltowych i w kostce mamy 17 km, niestety w tym ponad 8 km wymaga remontu.

Dróg bez trwałej nawierzchni (z destruktu, tłuczniowych, żużlowych gruntowych i innych) pozostało 27 km. Stan tych dróg jest różny, od poziomu takiego sobie do dramatycznego (brak czasowej przejezdności). W tym miejscu należy zauważyć, że zazwyczaj dla mieszkańców – tą najgorszą drogą jest ta, przy której mieszkają.

Dróg zaprojektowanych (w dokumentacjach projektowych), do budowy jest 12 km.

Są to: Główna – odcinek Błońska-Wiewiórek, Kwiatowa (odcinek utwardzony od Wrzosowej do Parkowej, kolizja z energia elektryczną), Myśliwska – odcinek Błońska – Wiewiórek, Kościelna, Lipowa, Sosnowa – odcinek od ul. Bukowej do torów kolejki WKD, Grabowa, Sasanek, Mickiewicza, Głogów, Dębowa, Bobrowa, Rysia, Warszawska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Wróbla, Błońska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Helenowska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Sarnia, Szpaków, Wróbla, Kukułek, Jodłowa (brak uzgodnienia), Gołębia (w trakcie uzgodnień), Zachodnia, Sokola, Ejsmonda, Kolejowa, Miejska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Lotnicza.

Dróg analizowanych do wybudowania w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP) jest 11 km. Analizowanie nie jest równoznaczne z wybudowaniem w tej formule. Jest to mniej niż 1/3 wszystkich potrzeb drogowych w mieście.

Koszty

Koszt wybudowania tych 12 km zaprojektowanych dróg to ok. 33 mln złotych. W budżecie rocznie (obecnie) jest przewidziane 2,5 mln złotych – co daje możliwość wybudowania 1-2 dróg ( w zależności od długości) w ciągu roku. Czyli gdybyśmy uznali, że nie posiłkujemy się żadnym środkami pozabudżetowymi, to na wybudowanie tylko zaprojektowanych dróg potrzebujemy ok. 14 lat (przy założeniu, że przez ten okres nic nie zdrożeje). O pozostałych drogach, których nie objęły projekty możemy zapomnieć na długie lata.

Wielokrotnie mówiłem i pisałem, że dobra sytuacja finansowa miasta pozwala na analizowanie różnych możliwości finansowania. Jedną z nich jest formuła PPP, której zasady chcemy przybliżyć na organizowanym spotkaniu dla mieszkańców. W spotkaniu będą uczestniczyli eksperci w zakresie współpracy PPP z Kancelarii Dentons. I tylko o takim rozwiązaniu będziemy rozmawiali 11 marca. Alternatywą dla tego rozwiązania jest tradycyjny kredyt lub emisja przez miasto obligacji, które nie będą omawiane na planowanym zebraniu ze względu na prowadzony dialog z partnerami.

Podsumowując – brak dodatkowego finansowania jest równoznaczny z brakiem budowy dróg w zakresie innym, niż 1-2 drogi rocznie, jak już wyżej wspominałem. 

Dobór dróg do remontu w pierwszej kolejności jest  podyktowany bezpieczeństwem i stanem faktycznym nawierzchni, zalewaniem nieruchomości leżących przy ulicy (i możliwościami formalnymi) i to nie ulegnie zmianie, pomimo presji niektórych osób lub grupy osób, które próbują wywierać naciski na wybudowanie tej czy innej drogi bez oglądu całej sytuacji, rozeznania i wiedzy o mieście, stanie ulic i finansach, nie przyjmując merytorycznych argumentów i doprowadzając w ten sposób do konfliktów sąsiedzkich oraz antagonizowania mieszkańców. Decyzja zawsze była, jest i będzie podyktowana racjonalnymi przesłankami.

Zapraszam dzisiaj 11.03.19 na spotkanie