Budowa przedszkola

Przedszkole wybudowane na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia jest u kresu swoich możliwości. Od dłuższego czasu, każda kontrola straży pożarnej, nadzoru budowlanego czy służb sanitarnych może skończyć się decyzją o natychmiastowym wyłączeniu budynku z użytkowania. Dlatego w 2018 roku zleciłem opracowanie projektu budowy nowego przedszkola, a w budżecie 2020 i 2021 po konsultacjach z Radą Miasta zaplanowałem jego budowę. Przetarg, jeśli Rada Miasta podejmie uchwałę budżetową w tej części bez zmian, zamierzamy ogłosić jeszcze w styczniu, prace rozbiórkowe rozpocząć od 1 sierpnia, a budowę zakończyć po feriach zimowych 2021 roku. Na ten okres przedszkole zostanie przeniesione do szkoły podstawowej. W tym zakresie z dyrektorami jednostek są prowadzone na bieżąco ustalenia co do możliwości, logistyki i koniecznych działań.

fot. obecny budynek

Koszty

Jak zapewne Państwo wiecie w roku 2017 rozpoczął się kryzys na rynku usług budowlanych. Drożały materiały, wzrastały stawki wynagrodzeń, brakowało wykonawców. Aby móc zaplanować inwestycję w budżecie miasta trzeba zacząć od szacunkowej wartości robót dokonanej na podstawie kosztorysu inwestorskiego, albo szacunków rynkowych np. poprzez zapytania o cenę. W ciągu ostatnich 3 lat zazwyczaj oferty na przetargach przewyższały wartość kosztorysową i środki rezerwowane w budżetach gmin. Jeśli to nie były znaczące kwoty – decydenci dokładali w miarę możliwości budżetowych, ale nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli oferty dwukrotnie przewyższały zarezerwowane w budżecie środki na inwestycje.

Opracowany dla miasta kosztorys budowy przedszkola wydaje się uwzględniać trend rosnących cen usług budowlanych. Zmieniła się na korzyść sytuacja na rynku wykonawców – zainteresowanych jest więcej. Dodatkowo nagroda dla projektu przedszkola zainteresowała kilka firm budowlanych, które realizację takiego budynku chciałyby mieć w swoim portfolio.

Budowa przedszkola w naszej okolicy, czy to w dużej Warszawie czy małej Podkowie kosztuje podobnie. Jednak dla naszego budżetu wydatek 12-14 mln złotych jest wyzwaniem. W roku 2009 i 2010 gdy zdecydowano o budowie szkoły, zaciągnięty kredyt stanowił prawie 50% budżetu po jego stronie dochodowej (kredyt na przedszkole nie doprowadzi do wyższego poziomu zadłużenia miasta niż to, jakie było w latach ubiegłych). Warto też zwrócić uwagę, że budżet miasta wzrósł dwukrotnie od roku 2010 r. Ostatnie 5 lat to dla Podkowy Leśnej bardzo dobry finansowo czas. Ubiegłe lata kończymy z nadwyżką budżetową, nie zaciągamy kredytów, a na inwestycje wydajemy blisko 30% naszego budżetu. W tym roku zredukujemy zadłużenie z lat poprzednich do 11%, w latach 2015-2019 spłaciliśmy większą część zaciągniętych blisko 10 lat temu kredytów. Oczywiście, ostatnie zmiany podatkowe, zmiany sposobu naliczania subwencji oświatowej gdzie dodano współczynnik zamożności skutkują, że do naszego budżetu w przyszłym roku wpłynie blisko 1,8 miliona złotych mniej, niż się tego mogliśmy spodziewać gdyby tych zmian nie było.

Dlatego na budowę przedszkola ubiegamy się o pożyczkę z mechanizmów zwrotnych która charakteryzuje się wyjątkowo niskim, bo 1% stałym oprocentowaniem oraz faktycznym naliczaniem kosztów kredytu od kwoty faktycznie wykorzystywanej.

Jaki będzie koszt ostateczny przedszkola, dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na początku roku, ja w tym zakresie jestem optymistą.

Dla przypomnienia – projekt przedszkola w Podkowie Leśnej wykonany przez firmę Bjerg Arkitektur zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny.

Plac zabaw będzie jak nowy

Do końca stycznie bieżącego roku plac zabaw w Ogrodzie Matki i Dziecka w Podkowie Leśnej powinien zmienić swoje oblicze. Udało się wygospodarować środki i znaleźć firmę, która wykona, dostarczy i zamontuje nowe urządzenia zabawowe. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali potrzebę wymiany istniejących elementów zabawowych. Jest to pierwszy etap realizacji projektu kompleksowego zagospodarowania tego terenu.

Wśród zaplanowanych zabawek znalazły się m.in. huśtawki, domki, sprężynowce czy karuzela. Urządzenia zabawowe będą wykonane z drewna naturalnego, tak aby wpisywały się w podkowiański krajobraz. Niedawno udało nam się doświetlić teren, co mam nadzieję znacznie poprawi bezpieczeństwo, szczególnie po zmroku.

 

Grzegorz Dąbrowski Honorowym Obywatelem Miasta

Z wielką radością informuję, że Dyrektor  KIK Grzegorz Dąbrowski został 15. Honorowym Obywatelem Miasta. O uroczystej sesji zostaniecie Państwo poinformowani wkrótce.

Na XII sesji w dniu 28 listopada 2019 r. Rada Miasta Podkowa Leśna uchwałą Nr 97/XII/2019 r. nadała Panu Grzegorzowi Dąbrowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Podkowa Leśna.

Honorowe Obywatelstwo Miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta. Godność Honorowego Obywatela przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym dla miasta (np. w dziedzinach polityki, gospodarki, nauki, kultury, sportu), współpracującym z miastem, promującym miasto lub wspierającym inicjatywy miejskie.

Z wnioskiem o wyróżnienie Pana Grzegorza Dąbrowskiego tym tytułem wystąpił Przewodniczący Rady Miasta Michał Gołąb, który w uzasadnieniu do wniosku przypomniał szerokie zasługi Pana Dąbrowskiego na rzecz miasta – m.in. praca społeczna w okresie stanu wojennego, działalność charytatywna, a przede wszystkim zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą, w tym ponad 30 lat działalności dydaktycznej jako nauczyciel fizyki, założyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (wcześniej też Gimnazjum im. św. Hieronima) stale utrzymującej wysoki poziom w rankingach edukacyjnych. Wychował wiele pokoleń młodych podkowian, sam natomiast wyrósł pod skrzydłami ks. Leona Kantorskiego – pierwszego Honorowego Obywatela Miasta, ściśle z nim współpracował, wiele czerpiąc z jego metod wychowawczych.

W dyskusji poświęconej nadaniu tytułu podkreślano, że Pan Grzegorz Dąbrowski to człowiek niezwykle ciepły, wrażliwy na potrzeby innych, a przy tym charyzmatyczny, aktywizujący i skupiający społeczność Podkowy Leśnej. Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Spraw Społecznych. Uchwała Rady Miasta także została podjęta jednogłośnie.  Wręczenie wyróżnienia nastąpi w przyszłym roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Przypomnijmy, że do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymali: ks. Leon Kantorski (1994 r.), amb. Akos Engelmayer (1994 r.), p. Thibor Pakh (1994 r.), p. Jan Jarco (2005 r.), p. Bohdan Skaradziński (2005 r.), prof. Kazimierz Gierżod (2008 r.), p. Maria Iwaszkiewicz Wojdowska (2010 r.), p. Teresa Markowska (2010 r.), p. Krystyna Michałowska (2010 r.), prof. Jerzy Regulski (2010 r.), pp. Justyna i Władysław Gołąbowie (2011 r.), p. Włodek Pawlik (2015 r.), p. Katarzyna Gärtner (2018 r.).

 

 

46 sprawozdanie z pracy burmistrza

INFORMACJA BURMISTRZA O DZIAŁANIACH POMIĘDZY SESJAMI

29 listopada 2019 roku -17 grudnia 2019 roku

Zarządzenia

  • W niniejszym okresie sprawozdawczym zostały wydane 4 zarządzenia  dotyczyły przetargów, spraw budżetowych i organizacyjnych w urzędzie i jednostkach podległych.

Spotkania między sesjami, m.in.:

Spotkanie Zarządu Metropolii Warszawskiej w/s odpadów

Spotkanie Zarządu Unii Miasteczek Polskich, gdzie dyskutowane o stanie finansów małych samorządów

Spotkania z przedstawicielami i udział w sesji naukowej Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa ws wspólnego z miastem Podkowa Leśna pilotażowego programu  dotyczącego społecznej aktywizacji Parków

Spotkanie z Dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg ws organizacji ruchu na trasie 719 na wysokości miasta Podkowa Leśna

Sprawy bieżące:

  • Prowadzony jest remont Irysowej,  płytami typu MON z chłonnym poboczem wykonanym z tłucznia.
  • Obecnie prowadzone są prace przy wykonaniu drzwi  wejściowych  i podjazdu do piwnic budynku  przychodni  przy ul. Błońskiej.
  • Zakończono prace przy przygotowaniu pomieszczenia na kotłownię gazową w budynku mieszkalnym przy ul. Jana Pawła II 29
  • Została podpisana umowa na  wykonanie kotłowni gazowej w budynku mieszkalnym przy ul. Jana Pawła II nr29.
  • Przyjęto gotową dokumentację projektową dla trasy rowerowej na odcinku WKD Główna – granica miasta (ul. Podleśna)
  • Wykonano i uzyskano prawnie wymagane zezwolenia na realizację przebudowy linii n.n. kolidującej z projektowaną przebudową ulicy Kwiatowej.
  • Trwają prace przy budowie kablowej linii oświetlenia ulicznego w ulicy Iwaszkiewicza.
  • Zakończono prace budowlane przy przebudowie ulicy Helenowskiej w ramach etapu I (odcinek ul. Główna – ul. Jelenia). Wykonano nową nawierzchnię bitumiczną, chodnik jednostronny z kostki betonowej, zjazdy do posesji oraz odwodnienie. Niebawem rozpoczęta zostanie przebudowa ulicy na odcinku od ulicy Głównej do ulicy Brwinowskiej.
  • Trwają prace projektowe przy opracowaniu dokumentacji techniczno-kosztorysowej peronów przystankowych oraz zmian w stałej organizacji ruchu związanych z planowanym uruchomieniem przystanków autobusowych w ulicy Brwinowskiej.
  • Zakończono prace przy wycince drzew w pasach drogowych ul. Warszawskiej (Brwinowska-Słowicza), Błońskiej (Brwinowska-Jelenia), Miejskiej (Brwinowska-Jelenia). Rozpoczęto wycinkę drzew w pasach drogowych ul. Szpaków, Sarniej, Kukułek, Wróbla (odc. Sokola – Jaskółcza).
  • W związku z prawdopodobieństwem uwzględnienia części uwag, które złożono do Studium, zaistnieje konieczność ponownego wyłożenia projektu dokumentu do publicznego wglądu.
  • Wykonano i przekazano do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie dokumentację geodezyjną niezbędną do zakończenia kilkudziesięciu postępowań w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów zajętych pod drogi.
  • Wymieniono rurę i teleskop na studni rewizyjnej w ul. Irysowej, zlecono wymianę rur i zaworów zwrotnych w przepompowni ścieków Sienkiewicza, wykonano przegląd sytemu alarmowego na SUW Warszawska

Inne

  • W nocy z 8 na 9 grudnia 2019r. doszło najprawdopodobniej do kontrolowanego podpalenia domu na ulicy Storczyków w ramach realizowanego teledysku. W celu wyjaśnienia sprawy zostały wystosowane pisma zawiadamiające o zdarzeniu wraz z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie do:
  1. Komendy Państwowej Powiatowej Straż Pożarnej,
  2. Komendy Powiatowej Policji,
  3. Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego,
  4. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska,
  5. Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,
  6. Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego,

Ponadto wysłano w tej sprawie pisma do studia filmowego oraz właścicieli nieruchomości, na których były realizowane zdjęcia, wzywające do złożenia wyjaśnień.

  • Trwają prace przygotowujące warsztaty dla mieszkańców w ramach Human Smart City dotyczące znaczenia miejskiego monitoringu powietrza, ustalenia terminów, zaangażowanie specjalistów
  • Zostały zorganizowane rozgrywki sportowe: mecz II Ligi Halowej Piłki Nożnej , Mikołajkowy Turniej Karate Tradycyjnego, turniej Badmintona.

Zaproszenia

  • Dnia 22 grudnia odbędzie się Wigilia Miejska, po mszy o godzinie 18.00 na terenie ogrodu kościelnego.