Podkowa- idealne miejsce do życia

Zadzwonił dziennikarz z redakcji  prosząc o komentarz do  artykułu zamieszczonego we Wprost. Przyznam zaskoczył mnie – bo wśród wielu gazet, które czytam ten tygodnik jest na spodzie sterty do czytania – więc z braku czasu nawet po niego nie sięgam. Okazuje się, że to błąd, powinienem przeglądać wszystko.  W rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich „Gdzie żyje się najlepiej” opracowanego przez Wprost Podkowa Leśna zajęła 1. miejsce na Mazowszu, a 4. – w Polsce.

To dobra lektura dla tych, którzy szukają swojego miejsca do życia, do mieszkania. Jeśli do tych wskaźników dorzucimy jeszcze wysoki poziom edukacji, który mamy,  to Podkowa jest miejscem idealnym.

Ranking gmin przyjaznych mieszkańcom powstał na podstawie analizy parametrów finansowych, a także w oparciu o liczbę miejsc w przedszkolu, budżet partycypacyjny, średnią liczbę uczniów przypadających na jedną klasę w szkołach podstawowych i gimnazjach miejsc. Także wzięto pod uwagę średnią długość życia,  przeciętną liczbę ludności przypadająca na jedną przychodnię lekarską oraz poziom bezrobocia. Wśród parametrów finansowych, obok danych na temat wydatków i dochodów gmin, środków unijnych i zadłużenia, badany był poziom wydatków na kulturę i środowisko oraz ich dynamikę.  W przeliczeniu na mieszkańca wydajemy bardzo dużo na kulturę (429,2 zł) i szokująco dużo na środowisko (769,1 zł) – i bardzo dobrze. Tak samo dobrze, że nikt nie liczył ile wydajemy na drogi. Choć  ta proporcja wydatków na  inwestycje, mam nadzieję,  się zmieni. Największa jakość życia jest w gminach położonych wokół wielkich aglomeracji.  Jeśli ktoś chce się osiedlić w pobliżu Warszawy, to miejsca lepszego niż Miasto Ogród Podkowa Leśna nie znajdzie.

Dodaj komentarz