Pomoc dla rodzin z Aleppo

Już po raz 11 nasza podkowiańska społeczna szkoła KIK organizuje Mikołajki dla… , akcję charytatywną, mającą na celu pomoc wybranym osobom.

W tym roku pomoc przeznaczona jest dla  rodzin z Aleppo – syryjskiego miasta ogarniętego wojną oraz Puckiego Hospicjum założonego przez niedawno zmarłego ks. Jana Kaczkowskiego. Wszyscy możemy się włączyć, wszyscy możemy zostać pomocnikami św. Mikołaja. Jesteśmy potrzebni, dajmy z siebie tyle, ile możemy. Zachęcam do uczestniczenia w koncercie.

Sobota, 3 grudnia o g. 17.00 –  koncert Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza. W przerwie koncertu odbędzie się pierwsza część aukcji podarowanych przedmiotów. Karty wstępu to cegiełki w cenie: 20 zł – osoba dorosła, 10 zł dziecko, 50 zł rodzina.20161120231006mikolajki-2016

Pomoc dla Aleppo jest związana z programem „Rodzina rodzinie” i jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, jakie wygłosił przed rozpoczęciem roku miłosierdzia we wrześniu 2015 r.: „Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców”.

Dzięki programowi wsparcia uchodźców, każda rodzina, wspólnota, parafia, diecezja czy organizacja może udzielić bezpośredniej pomocy konkretnej poszkodowanej rodzinie – przyjąć ją jako bliską sobie, choć geograficznie odległą.

W porozumieniu z Caritas Polska zgromadzone podczas akcji środki zostaną przekazane kilku konkretnym rodzinom. Potrzeby jednej rodziny to około 500-600 zł miesięcznie, czyli półroczne wsparcie rodziny to koszt rzędu 3000-3500 zł. Gdyby kwota zebrana w akcji mikołajkowej była rzędu 15.000 zł, pozwoliłoby to na wsparcie 5 rodzin z Aleppo.

80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci z 18 mln obecnych mieszkańców Syrii. Wskutek wojny ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 miliona. Rodzinom brakuje pieniędzy, by zaspokoić podstawowe potrzeby – zapłacenie za wynajem jakiegokolwiek schronienia po ucieczce z własnego domu i za dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki kosztuje prawie połowę tego, co udaje im się zarobić. Im dłużej trwa wojna i państwo jest dewastowane, tym bardziej drożeją wszystkie usługi. W skrajnie trudnej sytuacji znajdują się mieszkańcy miasta Aleppo, którzy poza ubóstwem i niepewnością zmagają się ze skutkami trwających działań wojennych w postaci ciągłych ostrzałów rujnujących miasto i powodujących straty w ludziach.

Ks. Jan Kaczkowski to twórca Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio – był organizatorem i dyrektorem hospicjum oraz licznych projektów z nim związanych, doktor nauk teologicznych, bioetyk, vloger, osobowość i autorytet.

kaczkowski

Jego hospicjum stanowi wzorzec i punkt odniesienia dla innych placówek pod względem jakości i przyjazności pacjentom oraz ich rodzinom. Był też inicjatorem angażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych, co zostało uznane za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzone przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości, w 2012 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Do ostatnich chwil swojego życia żarliwie i „a pełnej petardzie dawał świadectwo wiary i służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Umierając w marcu 2016 roku, prosił o wspieranie hospicjum i angażowanie się w potrzeby chorych, samotnych, odrzuconych.

Program poza koncertem:

W szkole prowadzone są aktywności klasowe w poniedziałek, 5 grudnia w g. 8.00 -13.30–

Akcja zakończy się w niedzielę, 11 grudnia – Festiwalem Piosenki Obcojęzycznej wg następującego planu:

  • g. 17.00 – 18.30 klasy 1-4
  • g. 18.30 – 19.00 w przerwie aukcja cz. 2 i poczęstunek
  • g. 19.00 – 20.30 klasy 5-6 i gimnazjum

 fot. źródło -spaziotransnazionale.it; Agencja Gazeta

Więcej informacji: http://szkola2.pl/GIM-aktualnosci

Dodaj komentarz