Pożegnanie Prezydenta Gdańska

W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej spotkali się w piątek 18.01.19 r. samorządowcy z całej Polski, by pożegnać zmarłego tragicznie prezydenta Pawła Adamowicza.
Moje wystąpienie:

„Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnęło Polską, wstrząsnęło większością obywateli. Od niedzielnego wieczoru wielu z nas czuje wewnątrz palącą pustkę. Dotknęło to mieszkańców metropolii, miast, jak i małych miasteczek, które reprezentuję jako burmistrz Podkowy Leśnej i przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich. To tragiczna strata męża, ojca, syna, przyjaciela, prezydenta, samorządowca i polityka. Ten mord, śmiertelny cios ostrza dosięgnął także naszych serc, ugodził w nasze człowieczeństwo, poharatał nasze dusze, zabił wewnętrzny spokój. Czujemy w sercach gorycz bólu, jaki może nieść ze sobą tylko sprzeciw rodzący się w bezsilności.

Sprzeciw wobec napędzającej się spirali nienawiści, która rządzi naszym krajem już od dawna. Niszczy rodziny, lokalne wspólnoty, społeczeństwo – niepohamowana może doprowadzić do krwawego pęknięcia całego narodu.Trzeba temu postawić tamę.

Jeśli chcemy przetrwać jako wspólnota, a wspólnoty opierają się i funkcjonują dzięki międzyludzkim więziom budowanym na wzajemnym zaufaniu, to musimy zrobić wszystko, aby to zaufanie wzmacniać.

Paweł Adamowicz potrafił to robić, budował, a nie burzył. Potrafił stanąć po stronie ofiary, po stronie słabszego, będąc jednocześnie człowiekiem otwartym, ufnym. Potrafił też bronić wartości, głośno i dobitnie wygłaszać deklaracje i stawiać granice, których nie były w stanie przełamać fale rasizmu i ksenofobii, tak chętnie wykorzystywane w innych niż samorządowe strukturach administracji.

Będąc przede wszystkim samorządowcem robił swoje. Nie dokonywał przed każdą decyzją chłodnej kalkulacji politycznej wyskalowanej na słupki poparcia w sondażach, wykonywał zadania w służbie organizacji, którą kierował, w służbie mieszkańcom Gdańska. 13 stycznia sam stał się ofiarą nienawiści.

Bierzmy przykład z św. pamięci Pawła Adamowicza. Stanowczo stawiajmy granice, brońmy wartości, działajmy, nie usprawiedliwiajmy się trudem drogi, którą musimy przebyć.

Niech postawa Pana Prezydenta będzie dla nas wzorem, a nasze działania i determinacja hołdem dla jego pamięci.

Popatrzmy dzisiaj na Gdańsk. Miasto wolności i solidarności. Miasto, którego mieszkańcy potrafią w tak trudnych chwilach po raz kolejny reszcie społeczeństwa pokazać właściwy kierunek.

W tym miejscu chciałbym jako Przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich oraz burmistrz Miasta Podkowa Leśna złożyć najgłębsze wyrazy współczucia i ogromnego szacunku za postawę w tych trudnych chwilach rodzinie Prezydenta Adamowicza, żonie Magdalenie i córkom.

Jako samorządowiec, a przede wszystkim człowiek będę  bronił Pawle Twoich ideałów: tolerancji, wolności i otwartości, także tak bardzo mi bliskich.

Bez zuchwałości i bez lęku, z miłością do drugiego człowieka w sercu.

Żegnaj Panie Prezydencie.”

Artur Tusiński, Gdańsk 18.01.2019

Swoje pożegnania wygłosili: Aleksandra Dulkiewicz- wiceprezydent Gdańska, komisarz, Rafał Dutkiewicz – były prezydent Wrocławia, Rafał Trzaskowski -prezydent Warszawy,  Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Jacek Karnowski -prezydent Sopotu, Mieczysław Struk -marszałek woj. pomorskiego, Zygmunt Frankiewicz- prezydent Gliwic, Olgierd Geblewicz – wicemarszałek woj, pomorskiego.

Po spotkaniu samorządowcy udali się do Europejskiego Centrum Solidarności, skąd po godz. 17 wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska, która została przeniesiona do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę Paweł Adamowicz zostanie pochowany.

 

 

Dodaj komentarz