1 sierpnia. Pamiętamy.

O 17, w godz. „W”, o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie – Podkowa Leśna oddała hołd powstańcom.  Na cmentarzu zostały złożone kwiaty i znicze.

DSC_3729Zawyły syreny, a zgromadzeni – władze miasta, przedstawiciele szkół i mieszkańcy minutą ciszy uczcili poległych. Wśród zgromadzonych była 90 letnia podkowianka Stefania Stępień- uczestniczka powstania, która w kilku zdaniach opowiedziała o swoich powstańczych doświadczeniach.

DSC_3732Godzina „W” była formalnym początkiem zrywu. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

DSC_3713

Dodaj komentarz