Apel burmistrzów z miast europejskich i amerykańskich

Kilka dni temu 100 samorządowców z miast europejskich i amerykańskich zaapelowało do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich, o podjęcie konkretnych działań w związku z wojną w Ukrainie. Jednym z sygnatariuszy jest Burmistrz Miasta Podkowa Leśna. Z całej mocy potępiamy rosyjską zbrojną agresję i działania wojenne Rosji przeciw Ukrainie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nielegalnego użycia przez Rosję siły militarnej. Żądamy zerwania stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania armii rosyjskiej z Ukrainy, podjęcia jak najszybszych decyzji pozwalających na przyjmowanie i relokację uchodźców w całej Europie oraz wymuszenia na Rosji rzeczywistego wywiązania się z deklaracji otwarcia korytarzy humanitarnych.

Poniżej pełna treść rezolucji:

Gdańsk, 15.03.2022

 

Dramatyczny krzyk z Mariupola

Apel europejskich prezydentów i burmistrzów miast do rządów Europy i Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Europie

Z całej mocy potępiamy rosyjską zbrojną agresję i działania wojenne Rosji przeciw Ukrainie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nielegalnego użycia przez Rosję siły militarnej.

Teraz, gdy Ukraina zdąża do integracji i osiągnięcia członkostwa w UE, sami Ukraińcy i inne europejskie narody już tworzą wspólnoty. W co najmniej kilkunastu miastach Europy Ukraińcy i Ukrainki stanowią 10% populacji. Nie ma większego europejskiego miasta, powiatu czy regionu, w którym nie żyliby i nie pracowali Ukraińcy.

Dzisiaj nasi ukraińscy bracia i siostry musieli stanąć do walki w obronie swojej ojczyzny. Wprawdzie Unia Europejska i jej obywatele podjęli setki akcji solidarnościowych i pomocowych, jednak nie możemy nie zauważać, że Ukraina jest samotna wobec agresji znacznie od niej potężniejszego najeźdźcy. Minęło już 19 dni od rozpoczęcia niczym niesprowokawanej i nieuzasadnionej wojny, gdy na czterdziestomilionowym narodzie ukraińskim każdego dnia dokonywane są nieludzkie akty ludobójstwa.

Wzywamy do natychmiastowego działania:

 1. Wzywamy do wymuszenia na Rosji rzeczywistego wywiązania się z deklaracji otwarcia korytarzy humanitarnych. Europa nie ma prawa stać z boku i przyglądać się biernie, gdy niewinna, bezbronna i poraniona ludność cywilna jest bezkarnie mordowana. Nie mamy prawa akceptować rzeczywistości, w której “otwieranie” korytarzy przez armię rosyjską tak naprawdę oznacza otwieranie ognia do uciekających, próbujących wydostać się z piekła wojny, ludzi. Nasi ukraińscy bracia z lękiem spoglądają w niebo i morze; nie po to, by znaleźć tam nadzieję, ale kolejną wystrzeliwaną w ich kierunku rakietę. Natychmiast muszą się zakończyć wszelkie działania zbrojne wobec ludności cywilnej. Jesteśmy głęboko przekonani, że taki jest obowiązek Europy i jej globalnych sojuszników.
 2. Wzywamy do realizacji idei europejskiej solidarności I podjęcia jak najszybszych decyzji pozwalających na przyjmowanie i relokację uchodźców w całej Europie. Wzywamy rządy krajów UE graniczących bezpośrednio z Ukrainą do współpracy z międzynarodowymi I krajowymi organizacjami ekspertów, dysponującymi wiedzą w zakresie zarządzania kryzysowego. Konieczna jest natychmiastowa pomoc humanitarna dla kobiet i dzieci przesiedlonych wewnętrznie na tereny Ukrainy Zachodniej. Jeśli nie zrobimy tego natychmiast, ten największy po II wojnie światowej kryzys uchodźczy w Europie przerodzi się w katastrofę humanitarną.

W pełni zgadzamy się, że wszystkie nasze rządy muszą działać razem, że musimy pokazać solidarność. Deklarujemy gotowość do wypełnienia zobowiązań wynikających z decyzji UE z 2015 dotyczącej wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie kryzysem uchodźczym.

 1. Żądamy zerwania jakichkolwiek stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania armii rosyjskiej z Ukrainy. To decyzja wyjątkowej wagi, o uderzających także w nasze interesy skutkach, nie mamy jednak ani krzty wątpliwości, jaką drogą powinniśmy podążać. Przede wszystkim w imię europejskich wartości, ale także dalekosiężnego interesu całej Europy. Nie mamy wątpliwości, że życie kobiet i mężczyzn jest dalece wartościowsze niż handel, praca, niż energia nawet. Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami.

Bezwarunkowo wierzymy, że nasza europejska solidarność pozwoli nam uporać się z nieuniknionym kryzysem energetycznym. Wierzymy, że państwa członkowskie UE są gotowe w równym stopniu ponieść ciężar transformacji energetycznej i eliminacji paliw kopalnych z naszych gospodarek. Nie mamy wątpliwości, że nagły szok, jaki wywoła zakończenie uzależnienia od ropy, gazu i węgla jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W obliczu zbrodni wojennych musi się skończyć “business as usual”.

I na zakończenie naszego apelu, choć to równie ważne: wzywamy wszystkich prezydentów i burmistrzów, całą międzynarodową społeczność do jednogłośnego, wyrazistego, nie pozostawiającego miejsca na jakiekolwiek interpretacje stwierdzenia: celowe ataki na ludność cywilną to zbrodnia wojenna, to zbrodnia przeciw ludzkości. Pozostawianie tysięcy niewinnych kobiet, mężczyzn i dzieci bez żywności, opieki zdrowotnej, dostępu do wody, bez ogrzewania to ludobójstwo. Trybunały międzynarodowe muszą zareagować i wypełnić swą powinność. Winnych musi spotkać kara. Wymaga to rzetelnego dokumentowania zbrodni wojennych, by zebrane dowody mogły w przyszłości zostać wykorzystane w procesach przed MTK i innymi trybunałami.

Z wielkim szacunkiem obserwujemy tysiące odważnych Rosjan prześladowanych za udział w codziennych protestach. Jednocześnie potępiamy tych wszystkich, którzy wciąż popierają działania rosyjskiego aparatu propagandy blokującego dostęp do prawdy. Oni w istocie popierają terror w Ukrainie.

Domagamy się natychmiastowego uwolnienia porwanych i aresztowanych przez Rosjan, najprawdopodobniej torturowanych, burmistrzów Melitopola i Dnieprorudnego. Nie porzucamy nadziei na trwały pokój pomiędzy krajami UE a demokratyczną, kierująca się ochroną praw człowieka i praworządnością Rosją.

Od 19 dni nasze społeczności i my sami pomagamy ukraińskim uchodźcom; nie ustaniemy w tym wysiłku, starając się nieść pomoc w każdy możliwy sposób. To sprawa absolutnie zasadnicza. Ale też, wobec obecnych wyzwań, musimy otwarcie mówić o wszystkim, co nurtuje naszych obywateli.

Czy moglibyśmy kiedykolwiek w przyszłości pokładać ufność w Europie, jeśli dopuściłaby ona do ruiny i zagłady jednego z europejskich krajów. Prosimy: więcej pomocy! Czas próby jest właśnie teraz!

Sygnatariusze apelu:

 1. Vadim Boichenko, Mayor of Mariupol
  2. Aleksandra Dulkiewicz, Mayor of Gdansk
  3. Dario Nardella, Mayor of Florence, President of the Eurocities ( association of 233 cities)
  4. Roberto Gualtieri, Mayor of Rome
  5. Zdeněk Hřib, Mayor of Prague
  6. Rafał Trzaskowski, Mayor of Warsaw
  7. Raymond Johansen, Governing Mayor of Oslo
  8. Sadiq Khanm Mayor of London
  9. Carlos Moedas, Mayor of Lisbon
  10. Kostas Bakoyannis, Mayor of Athens
  11. Tomas Gulbinas, Deputy Mayor of Vilnius
  12. Edvards Smiltens, Vice Mayor of Riga
  13. Minna Arve, Mayor of Turku
  14. Mathias De Clercq, Mayor of Ghent
  15. Burkhard Jung, Mayor of Leipzig
  16. Andreas Bovenschulte, Mayor of Bremen
  17. Peter Kurz, Mayor of Mannheim
  18. Triin Varek, Mayor of Rakvere
  19. Gunter Czisch, Lord Mayor City of Ulm
  20. Katrin Albsteiger, Lord Mayor, City of Neu-Ulm
  21. Filipe Ferreira, Metropolitan Secretary, Lisbon Metropolitan Area
  22. Tomislav Tomašević, Mayor of Zagreb
  23. Ricardo Rio, Mayor od Braga
  24. Leoluca Orlando, Mayor of Palermo, President of the Sicilian Association of Cities
  25. Juan Mari Aburto, Mayor of Bilbao
  26. Laia Bonet, Deputy Mayor of Barcelona
  27. Ernest Maragall Barcelona Metro Area, Vice-president of the Barcelona Metropolitan Area
  28. Jordi Ballart, Mayor of Terrassa
  29. Jennifer Ramírez, Councillor of Terrassa
  30. Bev Craig, Councillor, Manchester,
  31. Andy Burnham, Mayor of Greater Manchester
  32. Matteo Lepore, Mayor of Bologna
  33. Anna-Lisa boni, Deputy Mayor, Bologna
  34. Michèle Rubirola, Mayor of Maresille
  35. Gregory Doucet, Mayor of Lyon
  36. Rita Viljanen, City of Vantaa
  37. Jimmy Nordengren, Deputy Mayor of Örebro
  38. Dominic Fritz, Mayor of Timisoara
  39. Jukka Makela, Mayor of the City of Espoo
  40. Wojciech Szczurek, Mayor of Gdynia
  41. Jacek Karnowski, Mayor of Sopot, president of the Polish Local Government Movement ‘Tak! dla
  Polski’
  42. Ellie King, Cabinet member for Public Health, Communities and One City, Bristol
  43. Susana Carillo Aparicio, Vice Mayor of Malaga
  44. Huw Thomas, Leader of Cardiff Council
  45. Lauri Lyly, Mayor of Tampere
  46. Aino-Maija Luukkonen, Mayor of Pori
  47. Anna Tenje, Mayor of Växjö
  48. Visvaldas Matijosaitis, Mayor of Kaunas
  49. Johan Persso, Mayor of Kalmar
  50. Ritva Viljanen, Mayor of Vantaa
  51. Ann Kajson Carlqvist, Mayor of Trelleborg
  52. Erik Rostoft, Deputy Mayor of kristiansand
  53. Laur Kaljuvee, Vice Mayor of Rakvere
  54. Lars Vikinge, City of Linkoping
  55. Janis Baiks, Chairman of Valmiera
  56. Rytis Račkauskas, Mayor of Panevezys City
  57. Ralvis Ragainis, Chairman of Jēkabpils municipality Council
  58. Jimmy Nordengren, Mayor of Orebo
  59. Aires Pereira, Mayor of Póvoa de Varzim
  60. Anders Josefsson, Deputy Mayor of Lulea
  61. Tadeusz Truskolaski, Mayor of Białystok, president of the Union of Polish Metropolises
  62. Rafał Bruski, Mayor of Bydgoszcz
  63. Marcin Krupa, Mayor of Katowice
  64. Jacek Majchrowski, Mayor of Kraków
  65. Krzysztof Żuk, Mayor of Lublin
  66. Hanna Zdanowska, Mayor of Łódź
  67. Jacek Jaśkowiak, Mayor of Poznań
  68. Konrad Fijołek, Mayor of Rzeszów
  69. Piotr Krzystek, Mayor of Szczecin
  70. Jacek Sutryk, Mayor of Wrocław
  71. Dorota Zmarzlak, Mayor of Izabelin
  72. Janusz Wróbel, Mayor of Pruszcz Gdański
  73. Magdalena Kołodziejczak, Mayor of Pruszcz Gdański rural commune
  74. Krzysztof Swat, Mayor of Krynica Morska
  75. Roman Kużel, Mayor of Władysławowo
  76. Jacek Michalski, Mayor of Nowy Dwór Gdański
  77. Hanna Pruchniewska, Mayor of Puck
  78. Artur Tusiński, Mayor of Podkowa Leśna
  79. Piotr Grzymowicz, Mayor of Olsztyn
  80. Anna Mieczkowska, Mayor of Kołobrzeg
  81. Arkadiusz Wiśniewski, Mayor of Opole
  82. Andrzej Nowakowski, Mayor of Płock
  83. Jerzy Łuźniak, Mayor of Jelenia Gora
  84. Roman Szełemej, Mayor of Wałbrzych
  85. Artur Kozioł, Mayor of Wieliczka
  86. Gabriela Staszkiewicz, Mayor of Cieszyn
  87. Przemysław Major, Deputy Mayor of Cieszyn
  88. Daniel Putkiewicz, Mayor of Piaseczno
  89. Małgorzata Żebrowska, Mayor of Łomianki
  90. Marcin Jakubowski, Mayor of Mińsk Mazowiecki
  91. Elżbieta Radwan, Mayor of Wołomin
  92. Albina Łubian, Mayor of Pilawa
  93. Marek Banaszek, Mayor of Józefów
  94. Mirosław Lech, Mayor of Korycin municipality
  95. Beata Moskal-Słaniewska, Mayor of Świdnica
  96. Roman Ciepiela, Mayor of Tarnów
  97. Kazimierz Karolczak, President of the Metropolitan Area of Silesia
  98. Zygmunt Frankiewicz, President of the Union of the Polish Cities
  99. Henk Bouwman, Secretary-General, METREX network for European Metropolitan Regions and Areas (Association of 50 metropolitan regions)
  100. Antonella Valmorbida, Secretary General of ALDA, Strasbourg

Dodaj komentarz