Budynek przedszkola już stoi

Budowa

Budynek przedszkola składający się z 44 modułów został postawiony w ciągu 6 nocy, pomiędzy 11 a 23 listopada. Przywieziono je samochodami ciężarowymi na plac budowy w godzinach nocnych (z uwagi na krajowe przepisy dotyczące transportu wielkich gabarytów) w odstępach 3 dniowych. Na terenie przedszkola był także rozstawiony jeden z największych samojezdnych żurawi dopuszczonych do ruchu drogowego. Moduły były  w różnym stanie wykończenia, te obejmujące w całości pomieszczenia zamknięte przyjechały w daleko zaawansowanym stopniu wykończenia ( instalacje, glazury itp.). Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, elewacja oraz dokończenie zaplanowanych do wykonania elementów zagospodarowania działki. Wykonawca planuje już w lutym 2021 r zgłosić gotowość do odbioru budynku, co będzie równoznaczne z zakończeniem budowy.

Organizacja

Od września przyszłego roku do nowego przedszkola będą mogły uczęszczać wszystkie podkowiańskie dzieci w wieku przedszkolnym, a jest ich 145. Po wsłuchaniu się w opinie środowiska rodziców, zdecydowano o pozostawieniu „0” w przedszkolu. Przygotowujemy się także do otworzenia grupy dla dzieci młodszych. Na dzieci w wieku 2+ będzie czekało 15 miejsc. Całe przedszkole będzie w stanie pomieścić, wszystkich najmłodszych mieszkańców naszego miasta, których rodzice zdecydują się posłać swoje pociechy do przedszkola. Przedszkole zostało zaprojektowane z uwzględnieniem nie tylko wyśrubowanych norm zapotrzebowania na energię, bo wykańczany budynek jest budowany w standardzie pasywnym, ale przede wszystkim jako komfortowe miejsce wczesnej edukacji.

Koszty

Miasto zleciło wykonanie projektu w 2018 r. We wrześniu 2019 r projekt naszego przedszkola w Podkowie Leśnej wykonany przez firmę Bjerg Arkitektur zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny.

Całkowity koszt budowy przedszkola wyniesie  11.898.612,51 zł. Budowa finansowana jest ze środków własnych miasta oraz z pożyczki, którą udało się pozyskać z funduszy unijnych dystrybuowanych przez Mazowiecki Regionalny Funduszu Pożyczkowy, powołany przez samorząd województwa mazowieckiego.

Pożyczka została zaciągnięta na 20 lat, przy stałym oprocentowaniu liczonym jedynie od kwoty faktycznego zadłużenia w wysokości 0,22%! Całkowity koszt obsługi tej pożyczki wyniesie w przybliżeniu 231.000,00 zł.

Dla porównania w latach 2010-2012 na rozbudowę szkoły (skrzydło i nowa sala gimnastyczna) zaciągnięto kredyt komercyjny o oprocentowaniu zmiennym wynoszącym ponad 15 razy więcej. Z zaciągniętych ówcześnie 9.000.000 zł do spłaty pozostało miastu jeszcze 5 rat ( kredyt zaciągnięto na 15 lat do roku 2025 włącznie, a ówczesne dochody miasta realizowano na poziomie 16.786.753,02 zł, dzisiaj strona dochodowa budżety sięga 34 mln zł), a do dnia dzisiejszego koszt obsługi tego kredytu wyniósł 2.519.251,20 zł. Całkowity koszt obsługi kredytu na rozbudowę szkoły wyniesie trochę ponad 2.8 mln złotych oraz 1,8 mln z tytułu odszkodowań związanych ze sprawami sądowymi. Nie zmienia to faktu, że od kilku lat kolejne roczniki  młodych podkowian korzystają z rozbudowanego obiektu szkoły. Sala gimnastyczna gości nie tylko uczniów szkoły samorządowej, ale jest świadkiem wielu wydarzeń sportowych o charakterze krajowym i międzynarodowym, kulturalnych czy samorządowych.

 

Dodaj komentarz