Ferie na łyżwach?

Lodowisko – w pierwszym roku udało się je zorganizować na terenie boiska szkolnego. Cieszyło się dużym zainteresowaniem  głównie młodszych dzieci. Ze względu na niewielką powierzchnię i sztuczną taflę młodzież korzystała z niego w niewielkim stopniu. W zeszłym roku nie udało się wygospodarować pieniędzy na zorganizowanie tej zimowej atrakcji, ze względu na duże obciążenia miasta związane ze sprawami sądowymi związanymi z budową szkoły.

W tym roku po przeanalizowaniu budżetu dotyczącego urzędu miasta  i znalezieniu w tym dziale oszczędności  zacząłem się zastanawiać nad możliwością dzierżawy lodowiska w miesiącach grudzień –luty. Sam jestem wielkim entuzjastą spędzania czasu przez dzieci w sposób aktywny i uważam, że w miarę możliwości trzeba promować sportowy styl życia.

Po uzyskaniu ofert z cenami, przedstawiłem je na ostatniej sesji Rady Miasta do dyskusji i wspólnego zastanowienia się, czy jest zasadne wydawanie pieniędzy na taki cel.

Koszty lodowiska panelowego (sztucznego) 280- 300m2– 85.000zł – 120.000zł. Do tego doszłyby koszty obsługi i wypożyczalni łyżew. Czyli powierzchnia podobna do tej za poprzednim razem – niewielka. Jako, że wszyscy wolimy lodowisko mrożone, z taflą lodu – to również przymierzyliśmy się do przygotowania ewentualnie i takiego lodowiska. Tu sytuacja jest znacznie mniej ciekawa finansowo. I tak: koszt przygotowania takiego lodowiska o wielkości 400m2 – 600m2 wyniósłby 120.000 -160.000zł. Do tego musimy doliczyć koszty utrzymania, obsługi, maszyny do pielęgnacji, wypożyczalni, a przede wszystkim energii do zamrażania, wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia. I tu jest klops – bo koszt prądu może wynieść w tym okresie nawet 45.000zł. Przyznam, że to już ogromny wydatek, stąd dyskusja na sesji rady miasta. Głosy raczej były sceptyczne co do zasadności wydawania tak dużych pieniędzy, choć nikt nie kwestionował tego, że lodowisko jest świetną zimową rozrywką, wyciągającą nasze dzieci sprzed komputerów.

Zaproponowałem jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie zorganizowanie w ferie zimowe autokarowego dojazdu dla dzieci wraz z opieką na któreś z  okolicznych lodowisk (nawet Stadion Narodowy). Ten pomysł wydaje się najbardziej racjonalny, też spodobał się radnym, którzy przychylili się do takiej inicjatywy. Nie zastąpi to lodowiska blisko domu, ale urozmaici czas dzieciom, które w ferie zimowe pozostają w Podkowie Leśnej. Szczegóły takiego planu będą podane bliżej ferii.

 

Dodaj komentarz