Gdzie jest Podkowa Leśna?

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przygotowany przez PiS.  Warszawa powiększy się o 33 ( w tym gmina Warszawa) gminy, ale… bez Podkowy Leśnej. Metropolia będzie liczyła ponad 2,6 miliona mieszkańców.

Projekt zakłada stworzenie na obszarze tworzącym metropolię warszawską nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, które będą realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach.

Jednostką tą będzie miasto stołeczne Warszawa. Dotychczasowe miasto na prawach powiatu – m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice. W uzasadnieniu projektodawcy podkreślają, że Warszawa, podobnie jak inne stolice Europy, zasługuje na specjalny, metropolitalny status w ramach organizacji samorządu.

Miasto Warszawa wchłonie 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

mapka1

Wśród wymienionych nie ma Podkowy Leśnej.  Zwykłe przeoczenie? A może podkowiański elektorat nie na rękę partii rządzącej? Lub pomysł na likwidację Podkowy jako miasta i stworzenie sołectwa w gminie (dzielnicy?) Brwinów?

Fakt,  pisałem, że powiat grodziski jest mierny, a dyskusja nad powiatami powinna nastąpić. Ale politycy PiS chyba się pospieszyli… A tak na poważnie, to kolejny szalony pomysł przejęcia władzy przez PiS za wszelką cenę, bez względu na konsekwencje.

czytaj – projekt ustawy o zmianie ustroju

http://popradio.pl/burmistrz-podkowy-lesnej-przeciwny-rozszerzeniu-granic-warszawy/

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,21319560,podkowa-lesna-ostatnim-bastionem-anty-pis-wypadek-przy-pracy.html

Źródło zamieszczonej mapki:  FB Jan Mencwel

Dodaj komentarz