Jesienią pojawia się dużo wątpliwości i pytań dotyczących jeży, dlatego Fundacja Primum – opiekująca się tymi zwierzątkami przekazała garść ważnych informacji:
- Powinniśmy pomagać jeżom, ale tylko wtedy kiedy to absolutnie konieczne. Pomagamy, gdy zwierzę jest ranne lub chore tzn. ma widoczne problemy z poruszaniem, jest wychłodzone, ma widoczne zmiany na kolcach lub skórze albo nienaturalnie wydłużony kształt ciała ( przeważnie jest to objawem wyniszczenia i odwodnienia organizmu).
2. Jeż europejski jest dziko żyjącym gatunkiem chronionym. Oznacza to, że przenoszenie jeża w inne miejsce jest sprzeczne z prawem. Często możecie napotkać jeże w miastach – to jest także ich naturalne środowisko. Wiele osób stara się pomóc miejskiemu jeżowi przewożąc go do lasu. Przenosiny w trudnym jesiennym okresie to dla jeża wątpliwa przysługa. Dorosły jeż musiał przeżyć w mieście całe swoje życie i jeśli dotąd sobie radził, poradzi sobie również w przyszłości.
3. Jeże hibernują czyli potocznie mówiąc zapadają w sen zimowy. Nie ma dokładnej daty od której jeże hibernują. Hibernacja zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to długość dnia i temperatura otoczenia. Większość jeży rozpoczyna hibernację w listopadzie, ale hibernujący jeż w październiku nie jest niczym zaskakującym. Z drugiej strony, kiedy mamy ciepłą jesień, można spotkać aktywne jeże nawet w grudniu.
4. Hibernacja choć jest dla jeży stanem naturalnym, jest dla nich niełatwa. Niektóre jeże nie są w stanie się wybudzić, inne mogą obudzić się zbyt wcześnie. Aby przetrwać hibernację, jeż musi zgromadzić w swoim organizmie odpowiednie zasoby energetyczne. Jest to trudne zwłaszcza dla młodych, późno urodzonych osobników – jeże z późnych miotów rodzą się jeszcze we wrześniu.
5. Warto dokarmiać jeże jesienią, aby pomóc im w przygotowaniach do zimy. Dzięki dokarmianiu rosną ich szanse na przetrwanie hibernacji. Jeśli wiemy, że w okolicy mieszka jeż, co wieczór wystawiajmy miseczkę z jedzeniem np. z mielonym mięsem.
6. Jeśli mamy jeża w ogrodzie lub na podwórku, możemy spróbować przekonać go do hibernacji w warunkach kontrolowanych. Budujemy domek hibernacyjny lub udostępniamy jeżowi nieogrzewaną komórkę, garaż, piwnicę itd. Gdy jeż obudzi się zbyt wcześnie albo w złej formie, będziemy mogli udzielić mu pomocy.
7. Jeże budzą się z hibernacji z reguły na przełomie marca i kwietnia. Zdarza się jednak, że robią się aktywne już w pierwszej dekadzie marca lub dla odmiany nawet w drugiej połowie kwietnia. Wybudzony z hibernacji jeż jest z reguły bardzo odwodniony i wychudzony. Również wtedy warto mu pomóc. Odwdzięczy nam się późną wiosną i w lecie regulując populację owadów, ślimaków i gryzoni.
Źródło/fot: Fundacja Primum
Biuro Fundacji ul. Królowej Jadwigi 8H/1 01-986 Warszawa
Ośrodki Rehabilitacji ORJ Jeżurkowo ul. Orla 4 05-101 Skierdy telefon: 606-950-949
ORJ Jerzy dla Jeży ul. Lutycka 14a/2 57-300 Kłodzko telefon: 505-140-960