Konferencja u Prezydenta RP

11 października 2017 roku, na zaproszenie Prezydenta RP, jako przedstawiciel korporacji samorządowej UMP, wziąłem udział w konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”.

Konferencja odbyła się w Pałacu Prezydenckim i  była zorganizowana zgodnie z informacją kancelarii w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji.

Oprócz Prezydenta RP Andrzeja Dudy głos w dyskusji zabrali Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, dr hab. Marek Dobrowolski, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Krystian M. Ziemski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ekspert prawny Związku Gmin Wiejskich RP, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, członek Narodowej Rady Rozwoju i Zespołu do spraw wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

Sam Prezydent w mojej ocenie miał dobre przemówienie, podkreślał, że chce przeprowadzić reformę Konstytucji i referendum w tej sprawie w przyszłym roku, tak aby obywatele określi jaka jest ich wizja państwa. Podkreślał rolę samorządów, jak są ważne, jednocześnie stawiając otwarte pytania: czy nadzór nad samorządami powinien być sprawowany przez organy administracji rządowej w sposób bezpośredni, czy też powinien być realizowany za pośrednictwem sądownictwa administracyjnego. Pytał też o to, co zrobić, żeby mieszkańcy bardziej interesowali się sprawami lokalnymi i co uczynić, aby rozwój w regionach był realizowany w sposób proporcjonalny i zrównoważony. Szkoda, że nie przerodziło się to w dyskusję, bo byłaby zapewne bardzo ciekawa. Referendum miałoby się odbyć w listopadzie przyszłego roku (2018). Z prelegentów najlepsze przemówienie przyjęte brawami miał prof. Krystian M. Ziemski, który odniósł się krytycznie do zaproponowanych zmian.

Tuż przed konferencją odbyło się spotkanie przedstawicieli korporacji samorządowych z Prezydentem, które zainaugurowało działalność zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego.

fot. M. Biedrzycki, źródło http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,762,wspolnie-o-konstytucji-wspolnie-o-samorzadzie.html

Dodaj komentarz