Msza beatowa po 50 latach

Trwają przygotowania do mszy beatowej, która odbędzie się 14 i 15 kwietnia o godzinie 18.00 w Podkowie Leśnej na 50-lecie powstania (odprawienia pierwszej mszy beatowej w Polsce) i 100-lecie urodzin ks. Leona Kantorskiego. Wokal – Marek Piekarczyk, wszyscy go znamy jako wokalistę już kultowego zespołu muzyki rockowej TSA oraz roli Jezusa w musicalu Jesus Christ Superstar. W niedzielę mszę będzie celebrował kardynał Kazimierz Nycz.

W styczniu 1968 roku zespół Czerwono Czarni rozpoczął pierwszą w historii polskiego rocka mszę beatową w Podkowie Leśnej. Wydarzenie to odbiło się w kraju głośnym echem, było to bowiem pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie, przedstawienie liturgii kościelnej w formie rock’n’rollowej. W kościele były tłumy, Czerwono Czarni wykonali osiem utworów. Utwory wykonane podczas mszy wkrótce trafiły na album „Pan przyjacielem moim”.

Big beat wpuścił do świątyni proboszcz parafii w Podkowie Leśnej, ks. Leon Kantorski. Już w 1965 roku zezwolił by podczas mszy przygrywał gitarowy zespół o przekornej nazwie Trapiści. Grupa wykonywała utwory instrumentalne – od kompozycji mistrzów baroku po przeboje The Shadows. Z inicjatywy Trapistów ksiądz Kantorski już w 1967 roku zwrócił się do Katarzyny Gärtner o napisanie kilku utworów przeznaczonych do wykonywania podczas nabożeństw. Teksty opracował pisarz Kazimierz Grześkowiak.

Po 50 latach będziemy mogli uczestniczyć ponownie we mszy przygotowanej muzycznie przez Katarzynę Gärtner.

W mijającym tygodniu można było też posłuchać reportaży przygotowanych przez Radio dla Ciebie. Wszystkie są do odsłuchania na stronie www radia.

Radio dla Ciebie zaprasza na cykl reportaży poświęconych ks. Leonowi Kantorskiemu

Dodaj komentarz