Oferta wakacyjna dla dzieci

Oferta wakacyjna dla dzieci w Podkowie Leśnej  w tym roku jest bardzo szeroka, międzynarodowa i wyjątkowo interesująca.

  • Międzynarodowe Letnie Wioski Dziecięce

Warszawski oddział CISV- Children’s International Summer Villages – Międzynarodowe Letnie Wioski Dziecięce, przy współpracy z Urzędem Miasta w Podkowie Leśnej i Zespołem Szkół w Podkowie Leśnej w dniach 4 lipca – 4 sierpnia organizuje skierowaną do jedenastolatków Wioskę – główny i zarazem najstarszy międzynarodowy program, inspirujący dzieci do wyobrażenia sobie Ziemi, na której ogólnoświatowy pokój jest realny. Delegacje przybywają ze wszystkich stron świata aby wziąć udział w rozmaitych zajęciach edukacyjnych i zabawach. Obóz jest bezpiecznym środowiskiem, w którym dzieci z różnych krajów  uczą się nawzajem o swoim życiu, uczą się jak komunikować się pomimo barier i jak wspólnie żyć mimo dzielących nas różnic kulturowych.

W programie bierze udział dwanaście delegacji dzieci i młodzieży z różnych państw. W Podkowie Leśnej gościć będziemy dzieci z: Austrii, Brazylii, Egiptu, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Kostaryki, Norwegii, Szwecji, USA i oczywiście Polski.

IMG_0458Program nie jest typową wycieczką nastawioną na zwiedzanie kraju organizatora, ale ma na celu jak najlepsze poznanie uczestników z innych delegacji i ich kultur. W związku z tym, większość czasu uczestnicy spędzają w miejscu obozu, na zajęciach, grach i zabawach edukacyjnych, dających szansę na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni, kształtujących wrażliwość kulturową, tolerancję i szacunek dla różnorodności. Unikalny program zajęć nastawiony na kreatywność, współpracę i zaangażowanie adresowany jest do przyszłych młodych liderów –  nowoczesnych, świadomych i otwartych. W trakcie obozu każda delegacja wybiera dzień, w którym przygotowuje potrawy oraz prezentuje swój kraj, jego historie, panujące tam obyczaje itp.  W programie obozu są także dwa weekendy, które uczestnicy spędzają w domach rodzin z oddziału organizującego. Mogą wtedy dokładniej poznać zwyczaje panujące w naszym kraju. Wszystkie programy CISV są organizowane i prowadzone przez wolontariuszy. Organizacja bardzo dynamicznie się rozwija wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi w zmieniającym się świecie. Działa w ponad 60 krajach na wszystkich kontynentach, a w projektach bierze udział ponad 7000 uczestników rocznie! CISV współpracuje z ośrodkami akademickimi i organizacjami międzynarodowymi – ONZ, Radą Europy i UNESCO. Otwarci na wszystkich, którzy szanują pokój, wolność i prawa człowieka.

Nowy obraz (1)

Przez jeden dzień obóz jest otwarty dla lokalnej społeczności. Członkowie oddziału, władze samorządowe oraz okoliczni mieszkańcy są wówczas zaproszeni do odwiedzenia obozu i spędzenia czasu w międzynarodowej społeczności. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam na Dzień Otwarty Wioski w Podkowie Leśnej – termin: 22 lipca 2016 r. od godz. 16:00. Uczestnicy zaprezentują swoje kraje na specjalnie przygotowanych stoiskach a także przedstawią krótkie programy artystyczne.

  • Obóz w Bułgarii

Jeżeli już jesteśmy w temacie międzynarodowym, to w dniach 5–16 sierpnia 2016 r. w ramach miejskich wakacji Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Zespołem Szkół w Podkowie Leśnej organizuje wyjazd wakacyjny dla dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat do Bułgarii – Złote Piaski. Tam poza plażowaniem przewidziane są kąpiele w morzu i basenie, karaoke, gry zespołowe, poznawanie barwnej kultury bułgarskiej wycieczki fakultatywne dla chętnych, rejs statkiem, delfinarium.

  • Kolonie organizowane przez  podkowiańską parafię

Miasto również wspiera wyjazd dzieci na kolonię w Augustowie (wyjazd 15 lipca)  organizowaną jak co roku przez naszą podkowiańską parafię.

  • Artwakacje w CKIiO

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich organizuje dla dzieci w wieku 7-12 lat w dniach 27 czerwca do 22 lipca Artwakacje – bardzo ciekawy program artystyczny, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać zwyczaje średniowieczne, zabawić się w rycerzy, poprzez zabawę porozmawiać o historii, sztuce oraz zabawić się w rzeźbiarzy i poznać tajniki scenografii. Towarzyszyć temu będą wycieczki po Podkowie, gry zespołowe i integracyjne. Po raz pierwszy w tym roku miasto wraz z CKiIO zarezerwowało miejsce i sfinansuje możliwość uczestnictwa w Artwakacjach trójce dzieci cudzoziemskich z Dębaka, co mam nadzieję sprawi im szczególną radość. Na moją prośbę, w pomoc w tym zakresie włączył się Urząd ds. Cudzoziemców.

DSC_3349

  • Półkolonie w szkole

Również dla młodszych podkowiańskich dzieci (6-13 lat) po raz pierwszy od lat na terenie szkoły w dniach 17- 30.08 przy wsparciu organizacji pozarządowej i OPS będą zorganizowane półkolonie, które będą miały charakter aktywnego wypoczynku. Będą odbywały się zajęcia sportowe, karaoke, wyjazdy na basen i plac wodny, wyjazdy do kina. Przewidziane są też wycieczki „szlakiem bobrów”, ognisko z kiełbaskami, trening twórczego myślenia, warsztaty plastyczne i wiele, wiele innych atrakcji. Na półkolonie zapisy dopiero się rozpoczną po 8 lipca.

  • Czytelnia pod Modrzewiami – Biblioteka

W całym okresie wakacyjnym zaprasza też do siebie Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej. Dzieci w wieku do 6 lat, dla których w trybie ciągłym tzn. „na żądanie” od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Biblioteki, oferowane będą zajęcia w Klubie pod Mądrym Smokiem. W ich trakcie najmłodsi mieszkańcy Podkowy Leśnej będą mogli wziąć udział w odbywających się (w przypadku sprzyjającej aury) w plenerowej „Czytelni pod Modrzewiami” zajęciach biblioterapeutycznych, głośnym czytaniu tekstów literackich połączonym z interaktywnymi zabawami ruchowymi. Będą też prezentowane spektakle japońskiego teatru Kamishibai.

  • Piknik integracyjny – Światowe Dni Młodzieży

W dniach 20-25 lipca do Podkowy Leśnej zawita grupa młodych ludzi w ramach Światowych Dni Młodzieży – jak będzie ona duża, tego jeszcze nie wiemy. Miasto wspólnie z parafią będzie chciało zorganizować piknik integracyjny dla gości i mieszkańców.

Mam nadzieję, że tak bogata podkowiańska oferta wakacyjna będzie inspiracją dla nowych pomysłów za rok, a dzieciom korzystającym z naszej oferty życzę fantastycznych, bezpiecznych i udanych wakacji oraz nawiązania wspaniałych nowych przyjaźni.

 

Dodaj komentarz