Wolne sądy! Chcemy weta!

Nie da się uciec od polityki, kiedy nasze prawa mogą zostać zagrożone i to już niedługo. Dwie ustawy znajdują się na biurku prezydenta: o sądach powszechnych i KRS. Trzecia ustawa o sadzie najwyższym jest w tym momencie procedowana w sejmie. Pomysły obecnie rządzących zagrażają niezależności sądów i trójpodziałowi władzy. Jestem w tej grupie społecznej, która buntuje się przeciwko łamaniu prawa i przyjętego porządku konstytucyjnego. Moim obowiązkiem, tak to czuję, jest uczestniczenie w protestach przeciwko przejęciu kontroli nad sądami przez partię rządzącą.

Sąd Najwyższy ma być polityczny, który będzie dyscyplinował niepokornych sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych. Na to mojej zgody nie ma.

Ustawa o SN wprowadzona łącznie z ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych spowoduje, że poziom niezawisłości sędziowskiej będzie ograniczony, a obywatele zostaną  pozbawieni niezawisłych sądów. Nie ma w tych pomysłach dobra społecznego, a jedynie interes polityczny.

fot. protest pod Pałacem Prezydenckim 18 lipca 2017

W całej Polsce rozbłysły miliony świec zapalonych przez protestujących przeciw PiS-owskiej destrukcji sądownictwa. W obronie niezależności sądów 18 lipca zebrał się tłum przed Pałacem Prezydenckim i skandował: „Wolne sądy – chcemy weta”, odbywają się demontracje pod sejmem. Atmosfera solidarności zgromadzenia ludzi, którzy myślą podobnie w tej sprawie powoduje, że w miarę mozliwości biorę udział w protestach i będę brał dalej. A najbardziej budujące jest to, że tak dużo młodzieży uczestniczy w tych demonstracjach.

fot. policja ogradzająca barierami zwykłych ludzi od sejmu

fot. protest pod sejmem 16lipca 2017

filmik z demontracji www.facebook.com/Artur-Tusi%C5%84ski-Burmistrz-Miasta-Ogrodu-Podkowa-Le%C5%9Bna-738774122874368/ 

 

Pielęgnujemy drzewa – dofinansowanie

Otrzymaliśmy dofinasowanie na pielęgnację drzew w wysokości 820.125zł. Jest to 90% wartości całego projektu 911.250zł.

W wyniku prac pielęgnacyjnych poprawi się stan zdrowotności 3750 drzew w Podkowie Leśnej – 2200 drzew w Leśnym Parku Miejskim oraz 1550 na terenie miasta.

Niniejsze zadanie jest kontynuacją prac prowadzonych w roku 2015 oraz 2016. W roku 2015 Miasto Podkowa Leśna otrzymało dofinansowanie  z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Warszawie na Rewitalizacja Leśnego Parku Miejskiego -wypielęgnowano 260 drzew okazałych i pilnych. W następnym roku pielęgnacji poddano 873 drzewa w części wschodniej oraz 1040 drzew  zlokalizowanych w pasach około 30 m od  ul. Kwiatowej i ul. Parkowej. Łącznie pielęgnacji poddano 2.173 drzewa. Miasto Podkowa Leśna dotychczas nie występowała o dofinansowanie na pielęgnację drzew poza Parkiem Miejskim lub Parkiem Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Wyjątkiem był projekt dotyczący pielęgnacji drzew – pomników, który był realizowany w roku 2016 (wypielęgnowano wszystkie pomniki przyrody na terenie miasta, w tym lasu -194szt.). Na te prace dotychczas pozyskano kwotę 650.000zł.

Obecne prace obejmą drzewa zlokalizowane w pozostałej części parku oraz na terenach zieleni nieurządzonej w Podkowie Leśnej, na działkach stanowiących własność miasta, w tym na skwerach oraz wzdłuż ulic miejskich.

Podkreślić jednakże należy, iż niniejsza inwestycja będzie ostatnim etapem pielęgnacji drzew w parku. W przybliżeniu 8,5 % całego zadrzewienia parku jest w bardzo złym stanie zdrowotnym. Świadczą o tym liczne ubytki drewna, kory, głębokie dziuple, rany, oznaki próchnienia oraz liczny posusz drewna. Najbardziej osłabionym gatunkiem jest sosna pospolita nieco mniej dąb szypułkowy, dotyczy to zarówno drzew w wieku dojrzałym jak i młodocianym.  Drzewa zlokalizowane w pobliżu przejść stwarzają bardzo duże zagrożenie spacerujących mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności przystąpiliśmy do usunięcia drzew chorych znajdujących się przy ścieżkach, drogach oraz polanach i zagrażających bezpieczeństwu.

Wytypowane drzewa na terenie miasta do pielęgnacji znajdują się w miejscach, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia dla spacerowiczów a także rowerzystów.

Zakres prac dla drzew obejmował będzie prace pielęgnacyjne tj. cięcia sanitarne (w tym usunięcie suchych i chorych konarów drzew, nadłamanych gałęzi), cięcia korygujące kształt korony (w celu poprawy statyki drzew) oraz cięcia techniczne w przypadku drzew zagrażających bezpieczeństwu przechodniów. Ponadto uprzątnięty zostanie cały urobek (ścięte gałęzie) poprzez rozdrobnienie gałęzi rębarką w miejscu wykonywania pielęgnacji a następnie zabranie tych odpadów i ich utylizację. Wszystkie prace wykonywane będą pod pilnym okiem inspektora nadzoru. Nie będzie prowadzona wycinka drzew.

Dzięki realizacji projektu zminimalizowane zostanie ryzyko utraty cennych wartości przyrodniczych miasta. W sumie 6117 drzew zostanie poddanych pielęgnacji w ciągu 2,5 roku. Biorąc pod uwagę, że do tej pory nikt drzew na terenach miejskich nie pielęgnował…