Park&Ride otwarty

Juz można krzystać z Park&Ride. I część inwestycji została oddana kierowcom. Na razie w okresie świątecznym parking świeci pustkami, ale po nowym roku mam nadzieję wypełni się samochodami, co w znacznym stopniu poprawi sytuację parkowania w centrum. Parking jest bezpłatny dla kierowców. Można parkować na całym terenie. Więcej na temat inwestycji w moim  artykule z 3 grudnia „Czekamy na odbiór Park&Ride”.

Z realizacją II etapu ruszamy zaraz po nowym roku.

Uważam, że budowa tego parkingu jest jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji w Podkowie Leśnej.

Inteligentna sygnalizacja przy szkole.

Przy szkole samorządowej na ulicy Jana Pawła II został zainstalowany radar połączony z sygnalizacją. Inteligentna sygnalizacja działa na zasadzie wywoływania zielonego światła przez pieszych (poprzez naciskanie przycisku) oraz wywoływania czerwonego światła dla samochodów, kiedy radar wychwyci jadący z którejś ze stron pojazd z prędkością powyżej dopuszczalnych w tym miejscu 50 km/h. Zmiana nastąpiła w związku z prowadzonymi od kilku miesięcy rozmowami z Powiatowym Zarządem Dróg  w sprawie budowy „zmiany świateł”  przy szkole ze względu na poprawę bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem przechodzących tam dzieci. Kierowcy jadący zgodnie z przepisami są nagradzani zielonym światłem, a piraci drogowi muszą zatrzymać się przed przejściem dla pieszych. Czasem postój trwa sekundę-dwie, a czasem, hamując przed sygnalizatorem zmieniającym się z zielonego na czerwony, nie musimy nawet stawać, bo znów zapala się zielone światło. Wykonawca na przebudowę sygnalizacji został wyłoniony przez grodziski Zarząd Dróg w pierwszych dniach września z terminem budowy do 15 grudnia, projekt zadania został wykonany wcześniej. Postawienie radarów wymaga zmiany przyzwyczajeń kierowców jadących za szybko, głównie od strony Żółwina. Z takim wnioskiem jeszcze w zeszłym roku występowało środowisko szkolne, dlatego cieszę się, że udało się to drobne, ale bardzo ważne  przedsięwzięcie zrealizować.

fot. radar od strony Żółwina

Kolejną dobrą informacją z powiatu jest to, że została w końcu zaprojektowana budowa chodnika i przejście dla pieszych przy ul. Brwinowskiej  na wysokości ul. Orlej (ulica powiatowa). Dzisiaj przejście prowadzi do rowu. Po akceptacji rozwiązań przez podkowiański urząd jeszcze w czerwcu, projekt został  uzgodniony i czeka na realizację. Wartość kosztorysowa 100.000 zł. Co prawda inwestycja nie znalazła się w projekcje budżetu Starostwa Powiatowego na rok 2018, ale miejmy nadzieję, że w ciągu roku dojdziemy  do porozumienia ze starostą M. Wieżbickim  i w tym zakresie.

fot. ul. Brwinowska/Orla

Czas podsumowań i planów

Końcówka roku jest zawsze bardzo pracowita, pewnie dla wszystkich. Dla mnie szczególnie – ostatnie zmiany nad budżetem, rozliczanie projektów zewnętrznych i planowanie roku następnego, by był jeszcze lepszy niż obecny. Na ostatniej sesji 21 grudnia Rada Miasta Podkowa Leśna uchwaliła budżet na rok 2018. Przy 12 obecnych radnych, dwie osoby się wstrzymały od głosu (S. Dąbrówka, M. Kaliński). To czas nie tyko planów, ale i podsumowania roku 2017.

Przed nami ostatni rok VII kadencji. Warto z tej perspektywy spojrzeć wstecz na rok 2017, który dla Podkowy Leśnej był rokiem rekordowych inwestycji, całego szeregu nagród i wyróżnień, ale też rokiem, w którym kilkakrotnie jako społeczność daliśmy wyraz naszej solidarności i przywiązania do naszego Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej.

Chciałbym Państwu jeszcze raz podziękować za wsparcie jakiego mi Państwo udzieliliście przy okazji sporu o prawo do przyzwoitych dróg i równego traktowania Podkowy Leśnej w powiecie grodziskim. Osiągnęliśmy konsensus z powiatem i mam nadzieję, że kolejne uzgodnienia będą już tylko formalnością. To wreszcie rok kilku miesięcy niepokoju i zrywu mieszkańców dotyczący fatalnego projektu dotyczącego zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy. Walki o tożsamość i niezależność gmin, która w Podkowie Leśnej zakończyła się ważnym referendum z inicjatywy mieszkańców 4 czerwca. U schyłku br. ustawodawcy chcą nam zafundować fatalne zmiany nie tylko w kodeksie wyborczym, ale i w ustawach ustrojowych dotyczących samorządu. W projekcie ustawy zabiera się kompetencje Radzie Miasta, arbitralnie bez możliwości odwołania do sądu zmienia się granice okręgów wyborczych przez politycznych urzędników, likwiduje od początku samorządu istniejące w Podkowie jednomandatowe okręgi wyborcze czy wręcz uniemożliwia start w wyborach do rady pojedynczym mieszkańcom. Proponuje się nam szereg zmian w większości ograniczających wpływ obywatela na życie lokalnej wspólnoty, ogranicza nasz udział we współdecydowaniu, proponuje się wprowadzenie zmian, które skutkować będą bałaganem, rozmyciem kompetencji i odpowiedzialności. Ustawa jest w trakcie procedowania i nanoszonych poprawek z jakim skutkiem – zobaczymy.

Ale wróćmy do spraw lokalnych. Wydaliśmy rekordową ilość pieniędzy na inwestycje. Po raz pierwszy budżet naszego miasta po stronie dochodów przekroczył 30 mln złotych! Wydatki majątkowe to prawie 30% wszystkich wydatków miasta. Te zmiany mam nadzieję są też widoczne dla Państwa. Zostaliśmy docenieni za te działania w wielu rankingach i konkursach. Z tych dających mi największą satysfakcję jest 7 miejsce w rankingu samorządów gmin dziennika „Rzeczpospolita” dla najlepiej zarządzanych jednostek samorządu w Polsce. To najpoważniejszy i najbardziej prestiżowy ranking gmin w Polsce, o tyle ważny, że oceniane są obok dyscypliny wydatkowania środków publicznych, zdolności w ich pozyskiwaniu i umiejętności zarządzania organizacja jaką jest miasto. Zostaliśmy też najbardziej zrównoważoną gminą pod względem rozwoju wśród miast na Mazowszu. Dzięki konsekwentnemu wprowadzaniu oszczędności, których także szukam stosując nowe technologie dostaliśmy wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnego samorządu w Polsce. Być może część z Państwa nie wie, ale nasze wodomierze ze sposobem ich odczytu to jedyne takie rozwiązanie w kraju. Projektowany system monitoringu wraz centrum zarzadzania oraz informacji usług publicznych to też jedno z rozwiązań, które wykracza poza obecne czasy.

2017 był rokiem walki o pozyskanie wykonawców, bo właśnie z punktu widzenia zarządzania i planowania to było nasze duże zmartwienie. Przez sytuację na rynku budowlanym i drożejące usługi nie udało się nam rozstrzygnąć wszystkich przetargów, przez co nie zrealizowaliśmy wszystkich planów na ten rok. Nie udało się nam zamknąć w tym roku termomodernizacji budynku UM i biblioteki, także z powodu braku wykonawców zrezygnowaliśmy z dofinansowania na przebudowę rowów melioracyjnych, a przebudowa stawu w Parku Miejskim cały czas stoi pod znakiem zapytania. Bo wykonawca jeszcze nie rozpoczął prac. Problem nie dotyczy tylko Podkowy Leśnej, ale rynku w całej Polsce. Z tych samych powodów wykonawcy na budowę ścieżek rowerowych podpisali umowy dopiero w październiku.

Zatem co nas czeka w nadchodzącym 2018 roku?

Budowa dróg ( rozstrzygnęliśmy przetargi na budowę Topolowej i nieutwardzonego odcinka Kwiatowej), budowa ścieżek rowerowych, przebudowa stawu i rewitalizacja Parku Miejskiego, dokończenie budowy P&R wraz z wiatami rowerowymi, oświetleniem i monitoringiem, nowa organizacja ruchu ze strefami płatnego parkowania i wiele innych rzeczy. Tak jak w zeszłym roku startujemy ze stosunkowo niewielką kwotą na przebudowę dróg – 2,5 mln złotych, ale proszę pamiętać, ze w 2017 na ten cel wydaliśmy ponad 4,6 mln zł. Myślę, ze nadchodzący rok pod tym względem nie będzie gorszy, szczególnie, że od kilku tygodni pracuję nad zwiększeniem możliwości finansowych naszego miasta ponad tę kwotę. Będziemy kontynuować prace termomodernizacyjne, nasadzenia krzewów i drzew, kablowanie linii napowietrznych i budowę latarni, pozyskiwać dofinansowania zewnętrzne. Na start zaplanowaliśmy w przyszłorocznym budżecie ponad 7 milionów złotych na inwestycje. Nasz partner Orange rozpocznie na bardzo dużą skalę budowę światłowodów w naszych ulicach, doprowadzając je również do domów. Co więcej, cała inwestycja o wartości kilku milionów w Podkowie Leśnej będzie prowadzona ze środków własnych firmy i funduszy europejskich.  W tej dziedzinie też jesteśmy pierwszą gminą, w której na taką skalę światłowody będą budowane w zabudowie rozproszonej.

Statystyki pokazują, że jest bezpieczniej a podkowiańska policja zacznie patrolować miasto radiowozem, którego zakup został zrealizowany przy wsparciu miasta.

Nadchodzący 2018 to też rok wielu rocznic. 100 lecie odzyskania Niepodległości, powstanie spółki Siła i Światło, ale przede wszystkim z uwagi na zasługi dla naszej społeczności celebrować będziemy rocznicę 100 lecia urodzin ks. Leona Kantorskiego. Czeka nas wiele wydarzeń związanych z tymi uroczystościami.

 

 

Kalendarz z ks. Leonem

Roztropny w działaniu i niezależny w myśleniu, no i nie bojący się żadnej władzy. Ks. Leon Kantorski. Zasłynął mszami z udziałem zespołu beatowego „Trapiści” i organizowaniem autosacrum (święceniem pojazdów) w Podkowie Leśnej, ale też wspierał rodzącą się opozycję demokratyczną pod koniec lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych, pomagał KOR, w podkowiańskim kościele były organizowane głodówki. W 2018r. będziemy obchodzić Jego setną rocznicę urodzin. Z tej okazji chętni parafianie mogą odebrać w Urzędzie Miasta pamiątkowy kalendarz wydany staraniem Komitetu Obchodów 100 lecia Urodzin ks. Leona Kantorskiego.

31 sprawozdanie z pracy burmistrza

INFORMACJA BURMISTRZA O DZIAŁANIACH POMIĘDZY SESJAMI 01 grudnia – 21 grudnia 2017 roku

  1. Zarządzenia

W niniejszym okresie sprawozdawczym zostało wydanych 6 zarządzeń. Zarządzenia dotyczyły spraw bieżących m.in. powołania komisji przetargowych i zmian budżetowych miasta.

  1. Spotkania między sesjami, m.in.:
  • Z Prezesem WKD p. Panfilem.
  • Z przedstawicielami firmy Orange tematy: światłowody, monitoring, zdalny odczyt/.
  • Z przedstawicielami Fundacji STIWEK, Rady Rodziców Szkoły Samorządowej i Dyrekcją w/s wspólnie realizowanego projektu zajęć dodatkowych dla uczniów.
  • Przedstawienie stanowiska burmistrza w wysłuchaniu obywatelskim na UW dotyczącego proponowanych zmian min w kodeksie wyborczym, ustawach samorządowych i innych.
  • W konferencji pod nazwą „Wspólnie o Konstytucji” w Kancelarii Prezydenta.
  • W spotkaniach zarządów korporacji samorządowych i Unii Miasteczek Polskich
  • Z Wójtami, Burmistrzami i Prezydentami reprezentującymi ZiT WOF, na którym przyjęliśmy aktualizację strategii WOF.
  • Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO Mazowieckiego
  • Z przedstawicielami WFOŚiGW w Warszawie w/s umów i dofinansowań udzielonych miastu, oraz naszych planów na przyszły rok.
  • Sprawy bieżące:
  • Rozstrzygnięto przetarg na nieruchomość przy ul. Bażantów 13. Przetarg zakończył się wynikiem negatywnym. Nikt nie wpłacił wadium.
  • Ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę nieruchomości przy ul. Brwinowskiej 30. Przetarg zakończył się wynikiem negatywnym. Nie wpłynęła żadna oferta.
  • Skierowano pismo do właściciela nieruchomości przy ul. Sportowej 1 o uprzątnięcie terenu oraz zabezpieczeniu drzew zagrażających trakcji kolejki WKD.
  • Zakończono prace związane ze Street Workautem (młodzieżową strefą aktywności), uporządkowano i oświetlono teren MOK.
  • Zamontowano słupki uniemożliwiające tzw. „dzikie” parkowanie na terenie MOK.
  • Przebudowano rów melioracyjny wzdłuż ul. Bukowej, od przepustu na długości 15mb (likwidacja osuwiska).
  • Wykonano wymianę uszkodzonych urządzeń monitoringu SUW.
  • Wykonano oświetlenie parkingu Park&Ride – I część.
  • Wykonano oświetlenie zewnętrzne przed budynkiem Przychodni Zdrowia przy ul. Błońskiej.
  • Wymieniono podłogę (deska parkietowa) w sali przedszkola.
  • Wykonano rozbiórkę starych fundamentów na terenie MOK od strony   ul. Iwaszkiewicza.
  • Trwają roboty związane z przebudową „zbiornika wodnego” na rzece Niwce – rowie melioracyjnym RS-11 w Parku Miejskim.
  • Na bieżąco są wykonywane naprawy dróg nie posiadających nawierzchni utwardzonej. Szczególną uwagę zwrócono na poprawę nawierzchni ul. Konwalii i ul. Jodłowej.
  • Trwają przygotowania do przetargu na wykonanie robót termomodernizacyjnych budynku UM przy ul. Akacjowej i budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Błońskiej.
  • Przygotowywanie przetargu dot. odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Miasta Podkowa Leśna.
  • Trwają dodatkowe prace nad uzyskaniem pozwolenia na budowę trasy rowerowej na odcinku WKD – Głowna – granica Miasta ul. Podleśna) oraz budowę zawrotki na końcówce ul. Iwaszkiewicza
  • Trwają prace projektowe na wykonanie dokumentacji projektowej zamiennej w ul. Kwiatowej za odcinku Sasanek-Storczyków oraz ul. Miejskiej i ulicy Lotniczej.
  • Zakończono prace w zakresie branży drogowej  przy budowie Park&Ride  i remoncie drogi dojazdowej.
  • Trwają prace przy przebudowie ulicy. ul. Cichej i ul. Storczyków na odcinku Jana Pawła II – Kwiatowa.
  • Został kupiony program do elektronicznej obsługi Rady Miasta e-sesja oraz tablety dla radnych.
  1. Inne
  • W dniu 2 grudnia odbył się „Ekomikołajkowy turniej karate tradycyjnego”, wzięło udział blisko 400 zawodników.
  • W dniu 9 grudnia b.r. odbyły się zawody w ramach Mazovia Cup – Brwinów, unihokej 2002-2004, reprezentacja Podkowy Leśnej zajęła 6 miejsce. W klasyfikacji generalnej Podkowa Leśna zajęła 4 miejsce.
  • W dniu 16 grudnia b.r. odbyły się świąteczne zawody łucznicze – pierwsze zawody w łucznictwie tarczowym dla amatorów.
  • W dniu 7 grudnia b.r. odbyło się spotkanie burmistrza z mieszkańcami w sprawie tzw. „Ultraszybkiego Internetu – światłowodu”.
  • 17 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne z mieszkańcami Podkowy Leśnej.
  • Komisja Stypendialna wydała 6 decyzji o przyznaniu stypendiów dla uczniów i studentów za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.
  • W dniu 2 grudnia odbyła się zabawa mikołajkowa dla dzieci, a następnie inauguracja iluminacji świątecznych mieście.
  1. Zaproszenia:
  • W dniu 11 stycznia 2018 roku odbędzie się turniej piłki ręcznej o Puchar Króla.