„Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnęło Polską, wstrząsnęło większością obywateli. Od niedzielnego wieczoru wielu z nas czuje wewnątrz palącą pustkę. Dotknęło to mieszkańców metropolii, miast, jak i małych miasteczek, które reprezentuję jako burmistrz Podkowy Leśnej i przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich. To tragiczna strata męża, ojca, syna, przyjaciela, prezydenta, samorządowca i polityka. Ten mord, śmiertelny cios ostrza dosięgnął także naszych serc, ugodził w nasze człowieczeństwo, poharatał nasze dusze, zabił wewnętrzny spokój. Czujemy w sercach gorycz bólu, jaki może nieść ze sobą tylko sprzeciw rodzący się w bezsilności.
Sprzeciw wobec napędzającej się spirali nienawiści, która rządzi naszym krajem już od dawna. Niszczy rodziny, lokalne wspólnoty, społeczeństwo – niepohamowana może doprowadzić do krwawego pęknięcia całego narodu.Trzeba temu postawić tamę.
Jeśli chcemy przetrwać jako wspólnota, a wspólnoty opierają się i funkcjonują dzięki międzyludzkim więziom budowanym na wzajemnym zaufaniu, to musimy zrobić wszystko, aby to zaufanie wzmacniać.
Paweł Adamowicz potrafił to robić, budował, a nie burzył. Potrafił stanąć po stronie ofiary, po stronie słabszego, będąc jednocześnie człowiekiem otwartym, ufnym. Potrafił też bronić wartości, głośno i dobitnie wygłaszać deklaracje i stawiać granice, których nie były w stanie przełamać fale rasizmu i ksenofobii, tak chętnie wykorzystywane w innych niż samorządowe strukturach administracji.
Będąc przede wszystkim samorządowcem robił swoje. Nie dokonywał przed każdą decyzją chłodnej kalkulacji politycznej wyskalowanej na słupki poparcia w sondażach, wykonywał zadania w służbie organizacji, którą kierował, w służbie mieszkańcom Gdańska. 13 stycznia sam stał się ofiarą nienawiści.
Bierzmy przykład z św. pamięci Pawła Adamowicza. Stanowczo stawiajmy granice, brońmy wartości, działajmy, nie usprawiedliwiajmy się trudem drogi, którą musimy przebyć.
Niech postawa Pana Prezydenta będzie dla nas wzorem, a nasze działania i determinacja hołdem dla jego pamięci.
Popatrzmy dzisiaj na Gdańsk. Miasto wolności i solidarności. Miasto, którego mieszkańcy potrafią w tak trudnych chwilach po raz kolejny reszcie społeczeństwa pokazać właściwy kierunek.
W tym miejscu chciałbym jako Przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich oraz burmistrz Miasta Podkowa Leśna złożyć najgłębsze wyrazy współczucia i ogromnego szacunku za postawę w tych trudnych chwilach rodzinie Prezydenta Adamowicza, żonie Magdalenie i córkom.
Jako samorządowiec, a przede wszystkim człowiek będę bronił Pawle Twoich ideałów: tolerancji, wolności i otwartości, także tak bardzo mi bliskich.
Bez zuchwałości i bez lęku, z miłością do drugiego człowieka w sercu.
Żegnaj Panie Prezydencie.”
Artur Tusiński, Gdańsk 18.01.2019
Swoje pożegnania wygłosili: Aleksandra Dulkiewicz- wiceprezydent Gdańska, komisarz, Rafał Dutkiewicz – były prezydent Wrocławia, Rafał Trzaskowski -prezydent Warszawy, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Jacek Karnowski -prezydent Sopotu, Mieczysław Struk -marszałek woj. pomorskiego, Zygmunt Frankiewicz- prezydent Gliwic, Olgierd Geblewicz – wicemarszałek woj, pomorskiego.
Po spotkaniu samorządowcy udali się do Europejskiego Centrum Solidarności, skąd po godz. 17 wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska, która została przeniesiona do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę Paweł Adamowicz zostanie pochowany.
You must be logged in to post a comment.