W ramach polsko-norweskiej platformy współpracy miasto kupiło i ustawiło przed Urzędem Miasta oraz w szkole samorządowej pojemniki na odpady elektroniczne (IT), wzorowane na norweskim systemie Safedrop.
Do specjalistycznego, szczelnie zamkniętego pojemnika mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektroniczny małego formatu: telefony komórkowe, tablety, karty pamięci, laptopy, pendrivy, nośniki cyfrowe CD, DVD, itp. Odpady w pojemnikach są zabezpieczone przed dostępem osób obcych, zapewnia to masywna konstrukcja oraz specjalny zamek zabezpieczający (kluczem otwierającym dysponują jedynie upoważnione osoby). Pojemnik znajdujący się przed urzędem i w szkole jest objętym monitoringiem .
Urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią nieodzowny element naszego codziennego życia. Kupowanie nowych urządzeń ma związek ze zużyciem już wysłużonych sprzętów, ale również z wymianą jeszcze sprawnego sprzętu na nowszy lub bardziej oszczędny model.
Wpływa to na znaczny i postępujący wzrost ilości produkowanych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Jest to o tyle niebezpieczne, że w tego rodzaju odpadach znajdują się substancje i materiały, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt. Jest to bardzo ważne, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń, jakie niosą za sobą zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne i oddawał je do specjalnych zakładów zajmujących się utylizacją.