Stojaki na rowery

Wszyscy lubimy miłe niespodzianki. Fundacja Allegro All For Planet, w ramach akcji „Kręć kilometry” postanowiła wyróżnić województwo mazowieckie i ufundować 6 oryginalnych stojaków rowerowych dla Podkowy Leśnej. 

Ta proekologiczna i prozdrowotna inicjatywa łączy w sobie zarówno dbałość o środowisko naturalne, jak i chęć stałej rozbudowy infrastruktury rowerowej w naszym  kraju.

Fundacja wspierając ideę zrównoważonego transportu, promuje rower jako najbardziej ekologiczny środek komunikacji miejskiej. Zachęca do zamiany czterech kółek na dwa i korzystania z jednośladów w codziennych dojazdach. Tworzy miejsca parkingowe dla rowerów, stawiając w całej Polsce nowe, dizajnerskie stojaki rowerowe. Dotychczas udało im się postawić ich ponad 1000.  A ich liczba ciągle rośnie.

W ramach akcji Kręć Kilometry – zaparkuj klimatycznie od 2012 roku stojaki rowerowe są fundowane dla miast w całej Polsce. W tym roku planowane jest postawienie ich aż 300. Stojaki trafią do miast, które zgromadzą na swoim koncie najwięcej kilometrów przejechanych ze specjalną aplikacją mobilną. Rywalizacja trwa do 30 września. Kilkadziesiąt miast walczy o stojaki kręcąc kilometry,  my już jesteśmy w gronie szczęśliwców. Trwają rozmowy z Fundacją na temat wyboru lokalizacji. Z tego miejsca bardzo dziękuję Fundacji Allegro All For Planet za wyróżnienie dla Podkowy.

Cała ta akcja Fundacji wspaniale wpisuje się w podkowiańską politykę miejską promowania zdrowego stylu życia, w tym jazdę na rowerze. Bardzo mi zależy na poprawieniu infrastruktury rowerowej oraz tworzeniu dobrej atmosfery wokół tego środka komunikacji.

DSC_7019r zm wW trakcie projektowania są ścieżki rowerowe na terenie Podkowy o długości 5,5 km, ale też i gmin ościennych w ramach partnerstwa. Kończymy przygotowywanie wniosku na kwotę blisko 2.700.000 zł o dofinansowanie budowy ścieżki w Podkowie Leśnej o długości ponad  2km. Obecnie urząd przygotowuje zamówienie na miejskie stojaki rowerowe, których realizacja będzie możliwa w ramach oszczędności. Możecie Państwo składać propozycję lokalizacji.

Jazda na rowerze zawsze była mi bliska, uważam, że Podkowa jest wręcz idealna, by z dwóch kołek korzystać. Każda forma promowania „rowerowego stylu życia” jest potrzebna. W 2014r. przy okazji organizacji Rowerowego Rajdu Wolności, jeszcze zanim zostałem burmistrzem  zgłosiłem Podkowę Leśną do ogólnopolskiej kampanii Gazety Wyborczej „Polska na rowery”, która patronuje akcji „Kręć kilometry -zaparkuj klimatycznie”. Od dwóch lat dla dzieci i młodzieży z podkowiańskich szkół jest organizowane miasteczko ruchu drogowego i możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową. Bo rower to zdrowie, ekologia i radość!

 

Dodaj komentarz