Szkoła samorządowa – szkołą dwujęzyczną!

Zastanawiając się nad wzbogaceniem możliwości edukacyjnych podkowiańskich uczniów, trzy lata temu, a może nawet wcześniej zaproponowałem dyrektorom szkoły i przedszkola przeanalizowanie  wprowadzenia dwujęzyczności.

Życie w społeczeństwie globalnym wymaga dobrej znajomości języka angielskiego, a dwujęzyczna szkoła umożliwia jego naukę w sposób nowoczesny i innowacyjny. Dzieci, które ukończyły taką szkołę z większą swobodą i pewnością posługują się językiem obcym w dorosłym życiu – w nauce, pracy i  życiu codziennym. Ustawa o systemie szkolnictwa dokładnie opisuje jak powinna wyglądać taka szkoła lub klasa, oraz na jakich zasadach takie oddziały dwujęzyczne mogą funkcjonować.

Okazało się to nie lada wyzwaniem, wymagało ogromnego zaangażowania dyrekcji, współpracy nauczycieli, przekwalifikowania się i przystosowania do nowych wymogów. Ale udało się! Z dumą mogę ogłosić, że od nadchodzącego roku szkolnego szkoła samorządowa będzie szkołą dwujęzyczną. Podobne przygotowania są prowadzone w przedszkolu.

Poprosiłem Panią Dyrektor szkoły Agnieszkę Hein o przygotowanie informacji, które przybliżą temat oraz przedstawienie harmonogramu naboru. Poniżej jej treść:

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy już wkrótce stanie się Szkołą Podstawową im. Bohaterów Warszawy z Oddziałami Dwujęzycznymi – rewolucja naukowa zbliża się wielkimi krokami!

Odziały Dwujęzyczne, które na dobre goszczą w dobrych warszawskich szkołach od lat,  są właściwie w powiecie grodziskim zupełnie nieznane. Żadna szkoła publiczna w okolicy nie podjęła się tego trudnego zadania. Bo zadanie rzeczywiście nie jest łatwe.

Jednak w Podkowie  Leśnej od lat obserwujemy, że Uczniowie naszej Szkoły Samorządowej doskonale sobie radzą w konkursach i olimpiadach językowych. W roku 2019/20 Szkoła miała 4 laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla Juniorów, w 2021/2022 było ich aż 12, a obecnie 9 osób walczy o najwyższe laury.  I wtedy zrodził się pomysł, aby uczniowie w powiecie grodziskim mieli możliwość przez dwa lata (w klasie siódmej i ósmej)  uczyć się w inny sposób, skoncentrowany na nauce języka i rozwijaniu zdolności lingwistycznych.  Choć nie tylko. Uczniowie uzdolnieni językowo bardzo często łatwo przyswajają sobie wiedzę z innych przedmiotów.

Odziały Dwujęzyczne powołuje się w klasach siódmych na dwa lata. Mogą się do nich starać obecni uczniowie klas szóstych zarówno ze Szkoły Samorządowej jak i z każdej szkoły z powiecie. Przy rekrutacji do tych oddziału nie obowiązuje rejonizacja.

Jakie warunki musi spełnić kandydat? Wszyscy kandydaci piszą test predyspozycji językowych.  Test predyspozycji językowych zawiera ćwiczenia, które sprawdzają podstawowe sprawności językowe na podstawie języka polskiego oraz materiału spoza konkretnego języka obcego (między innymi wykorzystywany jest tzw. język fikcyjny). Test ten nie jest testem wiedzy, ale umiejętności.

Uczniowie z naszej Szkoły mają pierwszeństwo dostania się do takiego dodatkowego oddziału utworzonego na poziomie klas siódmych. Muszą po prostu zdać test predyspozycji językowych, natomiast uczniowie spoza obwodu będą otrzymywali dodatkowe punkty za świadectwo (zachowanie oraz oceny). Już wkrótce na stronie szkoły www.podkowa-szkola.pl znajdą się zasady przyjęć do oddziałów dwujęzycznych. Na razie można zapoznać się z terminami rekrutacji.

Na czym polega ta nauka? Co kryje się pod tajemniczym hasłem „Oddziały Dwujęzyczne”? Przez oddział dwujęzyczny należy rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne. W przypadku Szkoły w Podkowie tym obcym językiem nowożytnym będzie język angielski. Obecnie trwają prace nad tym, które przedmioty zostaną wybrane do nauki dwujęzycznej, choć prawdopodobnie będą to przedmioty ścisłe.

Harmonogram rekrutacji 2023-2024 oddziały dwujęzęzyczne (pdf)

 

 

 

 

Dodaj komentarz